REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej

Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej
Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Energia elektryczna w Polsce produkowana jest głównie przez elektrownie węglowe. Chociaż jej produkcja jest stosunkowo niedroga, nie jest obojętna dla środowiska. Podczas procesu spalania węgla, do atmosfery emitowane są gazy cieplarniane (przede wszystkim dwutlenek węgla) oraz szkodliwe tlenki azotu i tlenki siarki, które powodują powstawanie kwaśnych opadów. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce czy woda.

Poprawa efektywności energetycznej dla przedsiębiorców

Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko inwestycja w odnawialne źródła energii, lecz także inwestycja w nowoczesny i bardziej energooszczędny park maszynowy. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem, produkcją i magazynowaniem.

REKLAMA

Firmy tego typu wykorzystują różnego typu maszyny, które zużywają stosunkowo duże ilości energii - zarówno elektrycznej, jak i tej czerpanej z paliw.

Zastąpienie przestarzałych lub zużytych maszyn, które nie spełniają obecnych norm energetycznych nowymi maszynami przyniesie duże oszczędności, które w szybkim tempie pokryją nakłady poniesione na ich zakup. Takie rozwiązanie nie tylko obniży koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, lecz także w pozytywny sposób będzie oddziaływało na środowisko, emitując do niego zdecydowanie mniej zanieczyszczeń.

Odwiedź nasz serwis Logistyka

Poprawa efektywności energetycznej, a optymalne zakupy

REKLAMA

Efektywność energetyczną przedsiębiorstwa można poprawić również poprzez dokonywanie optymalnych zakupów. Przykładowo, jeśli przedsiębiorstwo zajmujące się magazynowaniem przechowuje palety o masie nie przekraczającej tony i nie składuje ich wyżej, niż 3m nad ziemią, nie warto inwestować w wózki o udźwigu większym, niż 1,5 tony i wysokości podnoszenia nie przekraczającej 3-4 metrów. Wózek o lepszych parametrach nie tylko więcej kosztuje, ale też zużywa więcej energii, co z kolei skutkuje wyższymi kosztami jego utrzymania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ta sama zasada dotyczy zakupów innych urządzeń i maszyn, które kupowane są do firmy. Warto dokonywać takich zakupów, które będą w całości spełniały oczekiwania przedsiębiorstwa i jednocześnie nie będą zbyt mocno tych wymagań przewyższały.

Zobacz też: Czy polskie magazyny zainwestują w automatyzację?

Przykładowa symulacja oszczędności przy modernizacji parku maszynowego

Modernizacja parku maszynowego potrafi przynieść spore oszczędności, wynoszące nawet 20-30% w skali roku. Ile dokładnie można zaoszczędzić, decydując się na modernizację parku maszynowego?

REKLAMA

Najbardziej popularną maszyną, która wykorzystywana jest w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynowych czy przetwórczych jest wózek widłowy. Wymiana starego, zużytego wózka na nowy o podobnych parametrach pozwala zaoszczędzić nawet 15-20% energii w skali roku. W zależności od wielkości wózka, w przeliczeniu na gotówkę to około 1000-3000 zł w skali roku. Zastąpienie przeciętnego wózka widłowego o udźwigu 1,5 tony pozwala zaoszczędzić około 1650 zł rocznie.

W przypadku przemysłu przetwórczego i spożywczego, duże oszczędności przynieść może też wymiana instalacji chłodniczej (w zależności od wielkości hali, oszczędność wyniesie najczęściej około 24%).

W mleczarniach bardzo korzystna okazać może się wymiana linii do pakowania oraz mieszalników. Taka inwestycja powoduje oszczędność energii na poziomie nawet 40%.

Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem mięsa mogą rozważyć wymianę linii do jego pakowania. Oszczędność uzyskana w ten sposób może sięgnąć nawet 28%.

Firmy, które wykorzystują w swojej działalności proces pasteryzacji powinny zastanowić się nad wymianą linii, która dokonuje tego procesu. W ten sposób można oszczędzić nawet do 37% energii.

Wymiana wózka widłowego czy któreś z maszyn wiąże się z poniesieniem nakładu finansowego. Nie chcąc ponosić zbyt wysokich nakładów z własnej kieszeni, warto rozważyć kredyt lub leasing maszyn. Pozwala to na wdrożenie oszczędności tu i teraz. Koszt inwestycji będzie stopniowo spłacany.

Obecnie dostępnych jest wiele dotowanych programów, które promują poprawę efektywności energetycznej w sektorze przedsiębiorstw. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wyborze odpowiedniego instrumentu finansowego, który ma pokryć inwestycję, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cls.pl. Nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze najlepszej metody finansowania inwestycji.

Materiał firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA