REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej

Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej
Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Energia elektryczna w Polsce produkowana jest głównie przez elektrownie węglowe. Chociaż jej produkcja jest stosunkowo niedroga, nie jest obojętna dla środowiska. Podczas procesu spalania węgla, do atmosfery emitowane są gazy cieplarniane (przede wszystkim dwutlenek węgla) oraz szkodliwe tlenki azotu i tlenki siarki, które powodują powstawanie kwaśnych opadów. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce czy woda.

Poprawa efektywności energetycznej dla przedsiębiorców

Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko inwestycja w odnawialne źródła energii, lecz także inwestycja w nowoczesny i bardziej energooszczędny park maszynowy. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem, produkcją i magazynowaniem.

REKLAMA

Firmy tego typu wykorzystują różnego typu maszyny, które zużywają stosunkowo duże ilości energii - zarówno elektrycznej, jak i tej czerpanej z paliw.

Zastąpienie przestarzałych lub zużytych maszyn, które nie spełniają obecnych norm energetycznych nowymi maszynami przyniesie duże oszczędności, które w szybkim tempie pokryją nakłady poniesione na ich zakup. Takie rozwiązanie nie tylko obniży koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, lecz także w pozytywny sposób będzie oddziaływało na środowisko, emitując do niego zdecydowanie mniej zanieczyszczeń.

Odwiedź nasz serwis Logistyka

Poprawa efektywności energetycznej, a optymalne zakupy

REKLAMA

Efektywność energetyczną przedsiębiorstwa można poprawić również poprzez dokonywanie optymalnych zakupów. Przykładowo, jeśli przedsiębiorstwo zajmujące się magazynowaniem przechowuje palety o masie nie przekraczającej tony i nie składuje ich wyżej, niż 3m nad ziemią, nie warto inwestować w wózki o udźwigu większym, niż 1,5 tony i wysokości podnoszenia nie przekraczającej 3-4 metrów. Wózek o lepszych parametrach nie tylko więcej kosztuje, ale też zużywa więcej energii, co z kolei skutkuje wyższymi kosztami jego utrzymania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ta sama zasada dotyczy zakupów innych urządzeń i maszyn, które kupowane są do firmy. Warto dokonywać takich zakupów, które będą w całości spełniały oczekiwania przedsiębiorstwa i jednocześnie nie będą zbyt mocno tych wymagań przewyższały.

Zobacz też: Czy polskie magazyny zainwestują w automatyzację?

Przykładowa symulacja oszczędności przy modernizacji parku maszynowego

Modernizacja parku maszynowego potrafi przynieść spore oszczędności, wynoszące nawet 20-30% w skali roku. Ile dokładnie można zaoszczędzić, decydując się na modernizację parku maszynowego?

REKLAMA

Najbardziej popularną maszyną, która wykorzystywana jest w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynowych czy przetwórczych jest wózek widłowy. Wymiana starego, zużytego wózka na nowy o podobnych parametrach pozwala zaoszczędzić nawet 15-20% energii w skali roku. W zależności od wielkości wózka, w przeliczeniu na gotówkę to około 1000-3000 zł w skali roku. Zastąpienie przeciętnego wózka widłowego o udźwigu 1,5 tony pozwala zaoszczędzić około 1650 zł rocznie.

W przypadku przemysłu przetwórczego i spożywczego, duże oszczędności przynieść może też wymiana instalacji chłodniczej (w zależności od wielkości hali, oszczędność wyniesie najczęściej około 24%).

W mleczarniach bardzo korzystna okazać może się wymiana linii do pakowania oraz mieszalników. Taka inwestycja powoduje oszczędność energii na poziomie nawet 40%.

Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem mięsa mogą rozważyć wymianę linii do jego pakowania. Oszczędność uzyskana w ten sposób może sięgnąć nawet 28%.

Firmy, które wykorzystują w swojej działalności proces pasteryzacji powinny zastanowić się nad wymianą linii, która dokonuje tego procesu. W ten sposób można oszczędzić nawet do 37% energii.

Wymiana wózka widłowego czy któreś z maszyn wiąże się z poniesieniem nakładu finansowego. Nie chcąc ponosić zbyt wysokich nakładów z własnej kieszeni, warto rozważyć kredyt lub leasing maszyn. Pozwala to na wdrożenie oszczędności tu i teraz. Koszt inwestycji będzie stopniowo spłacany.

Obecnie dostępnych jest wiele dotowanych programów, które promują poprawę efektywności energetycznej w sektorze przedsiębiorstw. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w wyborze odpowiedniego instrumentu finansowego, który ma pokryć inwestycję, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cls.pl. Nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze najlepszej metody finansowania inwestycji.

Materiał firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA