REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT.
Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W określonych sytuacjach usługi transportowe wykonywane w całości na terytorium Polski mogą być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%. Wymaga to jednakże spełnienia ustanowionych w przepisach wymogów dokumentacyjnych.

Stawka 0% VAT w transporcie

W świetle § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (dalej jako rozporządzenie), stawkę 0% stosuje się do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Podstawowym kryterium dla zastosowania opodatkowania w preferencyjnej wysokości jest więc to, żeby dana usługa transportu towarów stanowiła część transportu międzynarodowego.

REKLAMA

Z kolei jak stanowi art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, rzez usługi transportu międzynarodowego rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przezterytorium kraju.

Więcej informacji na temat rozliczania VAT w transporcie znajdziesz tutaj

Transportem międzynarodowym będzie więc w uproszczeniu transport pomiędzy terytorium położonym poza UE a Polską, lub odwrotnie. Dana usługa transportowa musi być częścią takiego procesu.

A sp. z o.o. jest spedytorem odpowiedzialnym za organizację transportu towaru z Chin do Krakowa. W celu przeprowadzenia tego procesu nabywa on m.in. usługę od polskiej firmy transportowej B sp. j. Usługa wykonywana przez B sp.j. polega na przewozie ładunku z portu w Świnoujściu do magazynu w Krakowie. Usługa ta może być uznana za część transportu międzynarodowego.

Odpowiednia dokumentacja

Należy podkreślić, że transport krajowy będący częścią transportu międzynarodowego może korzystać ze stawki 0% tylko w przypadku posiadania określonych dokumentów będących dowodami świadczenia takich usług.

REKLAMA

W pierwszej kolejności, świadczący usługę powinien posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) - § 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. Tak wiec świadczący usługę transportową musi udowodnić międzynarodowy charakter całego transportu, np. poprzez posiadanie odpowiedniego listu przewozowego CMR.

Ponadto dodatkowe wymogi obowiązują w przypadku transportu spoza UE do Polski, a więc wtedy, gdy mamy do czynienia z importem towarów. W takiej bowiem sytuacji niezbędne jest posiadanie dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (§ 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT). Podkreślić należy, że potwierdzenie wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu musi dotyczyć bezpośrednio tej konkretnej usługi transportowej. Dla zastosowania stawki 0% dokument celny z tytułu importu powinny więc wprost na wskazywać daną usługę. Por: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30.5.2016 r., znak IBPP2/4512-136/16/ICz.

A sp. z o.o. jest spedytorem odpowiedzialnym za organizację transportu towaru z Chin do Krakowa. W celu przeprowadzenia tego procesu nabywa on m.in. usługę od polskiej firmy transportowej B sp. j. Usługa wykonywana przez B sp.j. polega na przewozie ładunku z portu w Świnoujściu do magazynu w Krakowie. Z dokumentów potwierdzonych przez urząd celny wynika, że do podstawy opodatkowania z tytułu importu włączona została wartość usługi spedycyjnej wykonywanej przez A sp. z o.o. na rzecz właściciela towaru. W dokumentach celnych nie wskazano natomiast na usługę transportową wykonaną przez B sp. j. W konsekwencji, B sp. j. nie będzie mogła zastosować stawki 0%. Bez znaczenia jest tu okoliczności, że w praktyce wartość usługi B. sp. j. jest częścią wartości usługi wykonywanej przez A sp. z o.o. Tak więc B. sp. j. opodatkuje swoją usługę stawką podstawową 23%.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

REKLAMA

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA