Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT
REKLAMA
REKLAMA
Stawka 0% VAT w transporcie
W świetle § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (dalej jako rozporządzenie), stawkę 0% stosuje się do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Podstawowym kryterium dla zastosowania opodatkowania w preferencyjnej wysokości jest więc to, żeby dana usługa transportu towarów stanowiła część transportu międzynarodowego.
REKLAMA
Z kolei jak stanowi art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, rzez usługi transportu międzynarodowego rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przezterytorium kraju.
Więcej informacji na temat rozliczania VAT w transporcie znajdziesz tutaj
Transportem międzynarodowym będzie więc w uproszczeniu transport pomiędzy terytorium położonym poza UE a Polską, lub odwrotnie. Dana usługa transportowa musi być częścią takiego procesu.
A sp. z o.o. jest spedytorem odpowiedzialnym za organizację transportu towaru z Chin do Krakowa. W celu przeprowadzenia tego procesu nabywa on m.in. usługę od polskiej firmy transportowej B sp. j. Usługa wykonywana przez B sp.j. polega na przewozie ładunku z portu w Świnoujściu do magazynu w Krakowie. Usługa ta może być uznana za część transportu międzynarodowego.
Odpowiednia dokumentacja
Należy podkreślić, że transport krajowy będący częścią transportu międzynarodowego może korzystać ze stawki 0% tylko w przypadku posiadania określonych dokumentów będących dowodami świadczenia takich usług.
REKLAMA
W pierwszej kolejności, świadczący usługę powinien posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) - § 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. Tak wiec świadczący usługę transportową musi udowodnić międzynarodowy charakter całego transportu, np. poprzez posiadanie odpowiedniego listu przewozowego CMR.
Ponadto dodatkowe wymogi obowiązują w przypadku transportu spoza UE do Polski, a więc wtedy, gdy mamy do czynienia z importem towarów. W takiej bowiem sytuacji niezbędne jest posiadanie dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (§ 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT). Podkreślić należy, że potwierdzenie wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu musi dotyczyć bezpośrednio tej konkretnej usługi transportowej. Dla zastosowania stawki 0% dokument celny z tytułu importu powinny więc wprost na wskazywać daną usługę. Por: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30.5.2016 r., znak IBPP2/4512-136/16/ICz.
A sp. z o.o. jest spedytorem odpowiedzialnym za organizację transportu towaru z Chin do Krakowa. W celu przeprowadzenia tego procesu nabywa on m.in. usługę od polskiej firmy transportowej B sp. j. Usługa wykonywana przez B sp.j. polega na przewozie ładunku z portu w Świnoujściu do magazynu w Krakowie. Z dokumentów potwierdzonych przez urząd celny wynika, że do podstawy opodatkowania z tytułu importu włączona została wartość usługi spedycyjnej wykonywanej przez A sp. z o.o. na rzecz właściciela towaru. W dokumentach celnych nie wskazano natomiast na usługę transportową wykonaną przez B sp. j. W konsekwencji, B sp. j. nie będzie mogła zastosować stawki 0%. Bez znaczenia jest tu okoliczności, że w praktyce wartość usługi B. sp. j. jest częścią wartości usługi wykonywanej przez A sp. z o.o. Tak więc B. sp. j. opodatkuje swoją usługę stawką podstawową 23%.
Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.