REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT.
Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W określonych sytuacjach usługi transportowe wykonywane w całości na terytorium Polski mogą być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%. Wymaga to jednakże spełnienia ustanowionych w przepisach wymogów dokumentacyjnych.

Stawka 0% VAT w transporcie

W świetle § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (dalej jako rozporządzenie), stawkę 0% stosuje się do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Podstawowym kryterium dla zastosowania opodatkowania w preferencyjnej wysokości jest więc to, żeby dana usługa transportu towarów stanowiła część transportu międzynarodowego.

REKLAMA

Z kolei jak stanowi art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, rzez usługi transportu międzynarodowego rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przezterytorium kraju.

Więcej informacji na temat rozliczania VAT w transporcie znajdziesz tutaj

Transportem międzynarodowym będzie więc w uproszczeniu transport pomiędzy terytorium położonym poza UE a Polską, lub odwrotnie. Dana usługa transportowa musi być częścią takiego procesu.

A sp. z o.o. jest spedytorem odpowiedzialnym za organizację transportu towaru z Chin do Krakowa. W celu przeprowadzenia tego procesu nabywa on m.in. usługę od polskiej firmy transportowej B sp. j. Usługa wykonywana przez B sp.j. polega na przewozie ładunku z portu w Świnoujściu do magazynu w Krakowie. Usługa ta może być uznana za część transportu międzynarodowego.

Odpowiednia dokumentacja

Należy podkreślić, że transport krajowy będący częścią transportu międzynarodowego może korzystać ze stawki 0% tylko w przypadku posiadania określonych dokumentów będących dowodami świadczenia takich usług.

REKLAMA

W pierwszej kolejności, świadczący usługę powinien posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) - § 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. Tak wiec świadczący usługę transportową musi udowodnić międzynarodowy charakter całego transportu, np. poprzez posiadanie odpowiedniego listu przewozowego CMR.

Ponadto dodatkowe wymogi obowiązują w przypadku transportu spoza UE do Polski, a więc wtedy, gdy mamy do czynienia z importem towarów. W takiej bowiem sytuacji niezbędne jest posiadanie dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (§ 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT). Podkreślić należy, że potwierdzenie wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu musi dotyczyć bezpośrednio tej konkretnej usługi transportowej. Dla zastosowania stawki 0% dokument celny z tytułu importu powinny więc wprost na wskazywać daną usługę. Por: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30.5.2016 r., znak IBPP2/4512-136/16/ICz.

A sp. z o.o. jest spedytorem odpowiedzialnym za organizację transportu towaru z Chin do Krakowa. W celu przeprowadzenia tego procesu nabywa on m.in. usługę od polskiej firmy transportowej B sp. j. Usługa wykonywana przez B sp.j. polega na przewozie ładunku z portu w Świnoujściu do magazynu w Krakowie. Z dokumentów potwierdzonych przez urząd celny wynika, że do podstawy opodatkowania z tytułu importu włączona została wartość usługi spedycyjnej wykonywanej przez A sp. z o.o. na rzecz właściciela towaru. W dokumentach celnych nie wskazano natomiast na usługę transportową wykonaną przez B sp. j. W konsekwencji, B sp. j. nie będzie mogła zastosować stawki 0%. Bez znaczenia jest tu okoliczności, że w praktyce wartość usługi B. sp. j. jest częścią wartości usługi wykonywanej przez A sp. z o.o. Tak więc B. sp. j. opodatkuje swoją usługę stawką podstawową 23%.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    REKLAMA

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA