REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z opodatkowania VAT transportu sanitarnego

Zwolnienie z opodatkowania VAT transportu sanitarnego.
Zwolnienie z opodatkowania VAT transportu sanitarnego.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 22 lipca 2016r., Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną, sygn. IBPP3/4512-288/16/KS, w zakresie zwolnienia z opodatkowania VAT przewozu sanitarnego na podstawie art 43 ust 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła szpitala (podatnika), który poddał w wątpliwość, czy transport sanitarny (komercyjny - całkowicie odpłatny), realizowany wyłącznie na życzenie pacjenta, bez zlecenia lekarza (ewentualnie na życzenie najbliższych pacjenta) może podlegać zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art 43 ust 1 pkt 20 ustawy o VAT. Szpital wskazał ponadto, iż jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

REKLAMA

Więcej informacji na temat VAT w Logistyce znajdziesz tutaj

Stosownie do art 43 ust 1 pkt 20 zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlegają usługi transportu sanitarnego. Pojęcie transportu sanitarnego posiada swoją definicję legalną zawartą w art. 5 ust 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  który stanowi, iż transport sanitarny to przewóz osób, albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. W myśl art 161ba ust 1 tej samej ustawy - transport sanitarny jest wykonywany specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego. Środki transportu sanitarnego muszą spełniać cechy techniczne oraz jakościowe zawarte w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane (art 161ba ust 2 cytowanej ustawy). Jak wskazał podatnik, usługi świadczonego przez niego komercyjnego transportu sanitarnego odbywają się zawsze specjalistycznymi środkami transportu drogowego - karetkami. Transport sanitarny to tzw. świadczenie towarzyszące, wchodzące w zakres świadczenia opieki zdrowotnej, w rozumieniu ustawy o świadczeniach. Cechami które charakteryzują transport sanitarny są przede wszystkim:

  1. ścisły związek z opieką medyczną,
  2. usługi te są realizowane na zlecenie lekarza (felczera),
  3. każdorazowo są realizowane specjalistycznym środkiem transportu.

Tymczasem, jak wskazał podatnik, realizowane przez niego usługi, polegają na tym, że transport sanitarny jest realizowany na życzenie pacjenta, co oznacza, że usługa ta często jest główną usługą,  a nie jedynie „towarzyszącą”. W większości przypadków transport ten nie jest realizowany na zlecenie lekarza, ale na życzenie i na koszt pacjenta lub jego najbliższej rodziny.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym organ podatkowy przychylił się do stanowiska podatnika i uznał że kwestia tego, jakie było źródło finansowania tego transportu oraz tego, czy był on dokonany na zlecenie lekarza czy wyłącznie na życzenie pacjenta - jest bez znaczenia. Podobnie jak fakt, że transport sanitarny w tym przypadku stanowi świadczenie główne, a nie jedynie usługę towarzyszącą. Po dokonaniu analizy stanu faktycznego organ podatkowy zauważył, że na gruncie art 43 ust 1 pkt 20 ustawy o VAT, ze zwolnienia z opodatkowania korzystają usługi przewozu osób chorych lub rannych, specjalistycznymi pojazdami do tego służącymi, przez upoważnione podmioty. Najczęściej transport ten będzie dokonywany przy użyciu ambulansów obsługiwanych przez specjalnie do tego przeszkolone zespoły ratownicze. Organ podatkowy wskazał, że przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania tych usług nie różnicują w żaden sposób sytuacji prawnopodatkowej w  zakresie odpłatności tych usług. Brak jest również różnicowania na usługi które są bądź nie są finansowane ze środków publicznych. Przepis stanowi jedynie, że zwolnieniu z podatku VAT podlega transport sanitarny. Natomiast ustawa o świadczeniach, jest pomocna jedynie w zakresie zdefiniowania charakteru tego transportu. Zatem, jak stwierdził organ podatkowy, dla celów zwolnienia od opodatkowania VAT na gruncie art 43 ust 1  pkt 20 ustawy o VAT, ma znaczenie jedynie fakt, że transport dokonywany przez podatnika miał charakter transportu sanitarnego, tj. transportu chorych lub rannych osób specjalistycznymi środkami transportu. Natomiast nie jest istotne źródło pochodzenia środków finansowania na podstawie których świadczone są usługi transportu sanitarnego.

Zobacz też: VAT: usługa transportu pomiędzy państwem UE innym niż Polska a miejscem poza UE

W świetle tego stanu faktycznego, organ podatkowy stwierdził, że podatnik dokonując komercyjnych usług transportu sanitarnego osób, które są świadczone ze względów medycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art 43 ust 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Tekst: Monika Cieślak, ECDDP Sp.z.o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA