Podatek od zakupu auta w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Każdy, kto kupił pojazd o wartości co najmniej 1000 zł, od osoby która nie jest płatnikiem VAT, jest zobowiązany do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek zapłacenia podatku powstaje również wtedy, gdy kupimy samochód za pośrednictwem komisu samochodowego od osoby prywatnej. Nie zapłacą podatku osoby nabywające pojazd o wartości co najmniej 1000 zł, którego właścicielem jest podmiot będący podatnikiem VAT, np. komis samochodowy.
REKLAMA
Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?
Podatek od zakupu auta 2017 – w jakiej wysokości?
Wysokość podatku od zakupu samochodu stanowi 2% wartości pojazdu. Celowo użyliśmy tu stwierdzenia wartości (a nie ceny), ponieważ urzędnicy skarbowi skonfrontują kwotę wpisaną w umowie kupna-sprzedaży z rynkową wartością pojazdu (porównają ją z ogłoszeniami np. w portalach aukcyjnych) i samodzielnie ustalą kwotę będącą podstawą naliczenia podatku PCC.
Zobacz też: Podatek od zakupu samochodu 2018
Dlatego, jeżeli przedmiotem transakcji jest np. pojazd uszkodzony, o obniżonej wartości, warto dobrze udokumentować (np. fotograficznie, fakturami z przeprowadzonych napraw) stan pojazdu, który wskazuje na jego niższą wycenę. Jeżeli podatnik czuje się skrzywdzony -od wyceny urzędnika może się odwołać.
Więcej informacji o podatkach związanych z zakupem lub sprzedażą samochodu znajdziesz tutaj
Podatek od zakupu auta 2017 – jak i kiedy opłacić?
Nabywca pojazdu ma 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży na złożenie w urzędzie skarbowym (właściwym dla miejsca zamieszkania) formularza PCC-3 lub PCC-3A (w przypadku gdy nabywców pojazdu jest więcej niż jeden) i wpłaty naliczonej należności na konto urzędu skarbowego.
Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Formularz PCC-3 lub PCC-3A można wysłać drogą elektroniczną, listem poleconym lub złożyć osobiście.
Podatek od zakupu auta 2017 – co w przypadku braku wpłaty podatku
W przypadku, gdy kupujący nie uiści opłaty z tytułu podatku PCC, Urząd Skarbowy z pewnością upomni się o wpłatę powiększoną o odsetki za zwłokę. Tym bardziej, że urzędnicy skarbowi mają dużo czasu na sprawdzenie dopełnienia formalności – obowiązek zapłaty podatku przedawni się dopiero po upływie 5 lat od daty powstania obowiązku zapłacenia.
Polecamy: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.