REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Porady użytkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zalanie samochodu po powodzi: co zrobić?

Auto może zostać zalane wodą z kilku powodów, nie tylko przez powódź. Zdarza się czasem, że pozostawiamy auto na brzegu jeziora lub rzeki bez zaciągniętego hamulca ręcznego, a ono stoczy się do wody. Co wtedy zrobić?

Dlaczego czuć benzynę wewnątrz auta?

Intensywny zapach benzyny w samochodzie, nawet w gorący słoneczny dzień, nie jest zjawiskiem normalnym. Opary paliwa z baku w sprawnym aucie nie powinny przedostawać się do kabiny.

Czy warto kupować części regenerowane?

Regenerowane części samochodowe mogą być nawet o 40 procent tańsze od nowych, a kupując je dostajemy identyczną gwarancję. Czym więc takie części różnią się od nówek ze sklepu i czy warto oszczędzać, kupując regenerowany alternator, rozrusznik lub wtryskiwacze?

Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Awaria lub zużycie części samochodu nie jest jednoznaczna z trafieniem jej do kosza lub na złom. Niektóre podzespoły można poddać zabiegowi regeneracji, co niższym kosztem niż wymiana, przywróci je do stanu fabrycznego.

REKLAMA

Dlaczego auto gaśnie? Co mogło się popsuć?

Silnik odpala, ale nie trzyma obrotów, krztusi się i gaśnie, gdy zdejmiemy nogę z gazu – znane objawy? To oznacza, że do cylindra trafia zła porcja paliwa, ewentualnie (w silnikach benzynowych) nie ma iskry. Co się mogło zepsuć?

Kiedy nie wolno stosować smaru w sprayu?

Preparaty smarujące w sprayu są łatwe w użyciu i skutecznie pomagają przy zapieczonych śrubach czy zatartych prowadnicach. Nie zawsze można z nich jednak korzystać! Kiedy spray może być szkodliwy?

Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Oddając auto do naprawy zawsze narażeni jesteśmy na różne nieprzyjemne sytuacje w warsztatach. Pierwszy problem to skuteczne diagnozowanie usterek, drugi to fachowość napraw, trzeci - być może najpoważniejszy to... pieniądze. Jak nie dać się wpędzić w koszta?

Nowe auto: gdzie je naprawiać i jak nie stracić gwarancji?

Gwarancja mechaniczna i perforacyjna nowo kupionego auta nigdy nie jest bezwarunkowa. Książka gwarancyjna nakłada na właściciela wiele obowiązków, których wypełnienie jest warunkiem usunięcia ewentualnych awarii w ramach gwarancji. O czym trzeba pamiętać jeżdżąc autem na gwarancji, żeby jej nie utracić?

REKLAMA

Czy tańsze zamienniki części samochodowych są gorsze?

„Zamienniki”, czyli części samochodowe, które nie są firmowane logiem producenta auta, wśród mechaników nie cieszę się dobrą opinia. Zamienniki są tańsze od oryginałów, ale ich jakość bardzo różni się w zależności od producenta.

Jak często wymieniać oleje, płyn hamulcowy, płyn wspomagania, płyn chłodniczy? Ekspert radzi

Zaniedbania wymiany płynów eksploatacyjnych, czyli: płynu hamulcowego lub hydraulicznego, płynu do chłodnicy, oleju silnikowego i przekładniowego, czy płynu do wspomagania kierownicy, może być kosztowne i niebezpieczne. Kiedy je wymieniać? Czy zawsze konieczna jest wymiana?

Czy warto kupować części używane? Ekspert radzi

Zakup używanych części może znacznie obniżyć koszty naprawy auta, jednak w skrajnych przypadkach montowanie używanych części może być niebezpieczne. Wiele części np. z mocno rozbitego samochodu można wykorzystać ponownie.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 2)?


Ceny paliw, szczególnie w ostatnim czasie, stały się trudne do zaakceptowania. Niektórzy by zaoszczędzić, próbują stosować paliwa niekoniecznie pochodzące z oficjalnych stacji paliw.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 1)?


Eksploatacja samochodu jest bez wątpienia dość kosztowna, szczególnie porównując polskie i zachodnioeuropejskie zarobki. Skłania to do ograniczania wydatków z tym związanych, jednak nie na wszystkim warto oszczędzać.

Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 3)?


Jeżeli nie mamy możliwości własnoręcznego umycia samochodu, jesteśmy zmuszeni do korzystania z myjni, których łączny koszt może wynosić kilkaset złotych rocznie.

Na czym można zaoszczędzić eksploatując samochód?


Eksploatacja samochodu nie musi być tak droga, jak się powszechnie uważa. Odrobina sprytu pozwala na zmniejszenie kosztów posiadania auta o kilkanaście do kilkudziesięciu procent, nie pogarszając przy tym poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.

Jakie filtry są montowane we współczesnych samochodach?


Podstawą do prawidłowego działania wielu samochodowych układów jest oczyszczenie czynnika przezeń przepływającego. Z tego powodu we współczesnych pojazdach znajdziemy szereg różnych filtrów, z których każdy wymaga okresowej wymiany.

Alkomat ze sklepu - czy jest coś wart?


Polskie przepisy oraz zdrowy rozsądek zabraniają nam prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Istnieją sposoby, aby samodzielnie skontrolować swoją trzeźwość, jednak czy można im zaufać?

Wycieraczki szyb – elementy, konserwacja

Wycieraczki szyb samochodowych odgrywają bardzo istotną podczas opadów i tuż po nich, gdy jedziemy po mokrej nawierzchni. Ich jakość ma zasadniczy wpływ na widoczność, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy.

Płyny do spryskiwania szyb – zakresy temperatur, mieszanie, dolewanie wody

Na rynku są dostępne różnego rodzaju płyny do spryskiwania szyb, letnie i zimowe. Podpowiadamy jak można dostosować je do naszych aktualnych potrzeb.

Smary półpłynne i stałe – zastosowanie

W technice motoryzacyjnej mają zastosowanie trzy rodzaje smarów: płynne, półpłynne oraz stałe.

Mieszanie płynów eksploatacyjnych

Choć powszechnie wiadomo, że nie można mieszać większości płynów eksploatacyjnych, możemy znaleźć się w sytuacji, gdy nie będziemy mieli innego wyjścia.

Pomyłka przy tankowaniu. Co zrobić?


Pistolety od dystrybutorów oleju napędowego i benzyny nieco się różnią: głównie plastikowej osłony i średnicą rury wlewowej. Czasem jednak może dojść do pomyłki przy tankowaniu, co wtedy zrobić?

Jak obsługiwać myjnię bezdotykową?

Mimo tego, że w myjni bezdotykowej wszystko musimy zrobić sami, procedura ta nie wymaga specjalnego doświadczenia czy też wysiłku. W naszym poradniku opowiemy, jak obsługiwać myjnię bezdotykową.

Wszystko o myjni bezdotykowej

Czym właściwie jest myjnia bezdotykowa? Jest to ogólnodostępna jednostka myjąca obsługiwana przez właściciela samochodu. Cały proces mycia wykonujemy samodzielnie.

Jak zapalić auto „na popych”?

Wielu kierowcom zdarza się konieczność odpalenia samochodu w ten sposób. Dzieje się tak głównie na skutek nieoczekiwanego rozładowania akumulatora, kiedy zmagazynowana w nim energia nie wystarcza, aby poruszyć rozrusznikiem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak dbać o samochód typu kabriolet?

Jeżdżenie samochodem bez dachu w letnie, ciepłe wieczory to niewątpliwie wspaniała przyjemność, ale musimy też pamiętać, że jest to pojazd wyjątkowy i powinniśmy o niego dbać bardziej, niż o samochód tradycyjny. Podpowiadamy, jak to robić.

Jak używać kobyłek?

Kobyłki to narzędzie, które przyda się każdemu samochodowemu majsterkowiczowi. Podpowiadamy, jak je wybrać i jak poprawnie z nich korzystać.

Jak rozpoznać rodzaj wyciekającego płynu?

Żaden kierowca nie powinien ignorować wyciekającego z samochodu płynu. Niedobór któregoś z nich może spowodować zaburzenia pracy, któregoś z układów. Podpowiadamy, jak sprawdzić, który płyn cieknie.

Jak wybrać najlepszą pomoc drogową?

Wybierając profesjonalną pomoc drogową zwróćmy uwagę na obszar działania firmy, czas reakcji oraz zasób sprzętu jakim dana firma dysponuje.

Fiat Seicento: zabezpieczenie przed kradzieżą paliwa


Rosnące ceny paliwa powodują coraz częstsze przypadki kradzieży paliwa. Złodzieje potrafią spuścić całe paliwo przez noc. W Fiacie Seicento nie jest to trudne. Jednak my postaramy się temu zaradzić.

Jak zabezpieczyć się przed opadnięciem maski podczas prac przy silniku?

Maska każdego samochodu ma co najmniej jeden specjalny wspornik, pozwalający na utrzymanie jej w pozycji podniesionej, tak aby móc wykonać bezpiecznie różne prace w komorze silnika. Nie zawsze takie zabezpieczenie zapewnia całkowite bezpieczeństwo pracy.

Gdzie serwisować i naprawiać auto?

Wszyscy użytkownicy nowych aut są zobowiązani do wykonywania okresowych przeglądów w autoryzowanych stacjach kontroli. Jednak serwis gwarancyjny na wielu stacjach ASO pozostawia wiele do życzenia.

Jak zdiagnozować drobne usterki samochodu?

Drobne usterki, choć nie zawsze powodują unieruchomienie pojazdu, są dla kierowcy uciążliwe i denerwujące. Znając ich przyczyny, można je bardzo szybko i łatwo usunąć w każdych warunkach.

Jak prawidłowo eksploatować samochód?


Prawidłowa eksploatacja zapewni nam bezawaryjną jazdę. Jednak większość kierowców popełnia błędy, które doprowadzają do uszkodzeń i awarii. W poradniku tym podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak opisać hałasy mechanikowi?


Hałas to niewątpliwie pierwsza oznaka psucia się jakiegoś elementu samochodu. Dobry mechanik potrafi zdiagnozować usterkę na podstawie charakterystycznego dla niej odgłosu, dlatego podpowiadamy, jak mu w tym pomóc.

Jak nie dać się oszukać podczas badania w ASO?

Wizyty w autoryzowanych stacjach obsługi przed transakcją zakupu używanego samochodu stają się coraz popularniejsze.

Jak skutecznie polerować metale?

Od dziś chrom, metal czy stal nierdzewna mogą stać się waszymi sprzymierzeńcami. Wystarczy jedynie poznać kilka podstawowych technik polerowania oraz zastosować odpowiedni środek, który wprawi w błysk powierzchnię karoserii samochodu.

Co smarować w samochodzie?

Producenci samochodów podają w instrukcjach obsługi, jakie elementy w jaki sposób powinny być okresowo smarowane, aby zapewnić ich niezawodność i długotrwałą żywotność.

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się?


Chyba nie ma na świecie kierowcy, który nagle stwierdzał, że jakaś śruba lub nakrętka sama się odkręciła podczas eksploatacji auta. Pół biedy, kiedy dotyczy to jakiegoś mało istotnego elementu. Gorzej, gdy ten element odpowiada bezpośrednio za bezpieczną jazdę, np. jest częścią układu kierowniczego.

Jak samodzielnie sprawdzić poprawność ustawienia reflektorów?

Po drogach jeździ bardzo wiele samochodów ze źle ustawionymi światłami, oślepiając innych uczestników ruchu, równocześnie nie zawsze dobrze oświetlając drogę.

Jak czyścić szyby z metaplexu?

Jednym z materiałów, używanych na szyby w przyczepach campingowych jest metaplex. Tworzywo to, używane od kilkudziesięciu lat w przemyśle lotniczym, znane jest także jako plexiglas lub szkło organiczne.

Jak sprawdzić kompetencje mechanika?

Kompetencje mechanika mają kluczowe znaczenie dla jakości naprawy. Radzimy, w jaki sposób rozpoznać jakość warsztatu.

Jak odzyskać zatrzaśnięte kluczyki?

Jak dostać się do auta, gdy zatrzasnęliśmy w nim kluczyki? Czy zawsze trzeba wybijać szybę?

Pakujemy boks dachowy

Boksy dachowe są pojemne, jednak nie oznacza to że można do nich ładować bardzo ciężkie przedmioty. Podpowiadamy, jak bezpiecznie załadować bagażnik dachowy.

Jak przygotować auto do długiego postoju?

Wyjazd w delegację bez prywatnego samochodu lub ciężka zima, podczas której wolimy zostawić auto w garażu, oznaczają długi postój dla naszego auta. Jak przygotować na to samochód i jak bezpiecznie go potem uruchomić?

Jak przedłużyć okres eksploatacji auta?

Samochód, o który nie dbamy, szybciej się zużywa, jednak są sposoby by przedłużyć okres jego eksploatacji. Dbanie o auto sprawia, że oszczędzamy na naprawach.

Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Prace pod samochodem należą do szczególnie niebezpiecznych. Oto kilka sposobów, jak się zabezpieczyć w trakcie wykonywania czynności pod autem stojącym na podnośniku.

Jak uruchomić samochód „na pych”?

Uruchamianie auta na pych jest skuteczne, ale wymaga wiedzy. Inaczej zachodzi ryzyko uszkodzenia jednostki napędowej.

Jak często należy dokonywać przeglądu technicznego samochodu?

Badania techniczne pojazdów mechanicznych (m.in. samochodów osobowych) jest obowiązkiem każdego kierowcy. Wyniki i termin badania są odnotowywane w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Różne są jednak terminy dla samochodów używanych i nowych.

REKLAMA