REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego czuć benzynę wewnątrz auta?

Max Trela
Zapachu paliwa w kabinie nie można ignorować, nie jest to rzecz normalna.
Zapachu paliwa w kabinie nie można ignorować, nie jest to rzecz normalna.

REKLAMA

REKLAMA

Intensywny zapach benzyny w samochodzie, nawet w gorący słoneczny dzień, nie jest zjawiskiem normalnym. Opary paliwa z baku w sprawnym aucie nie powinny przedostawać się do kabiny.

Przedostawanie się oparów paliwa do kabiny jest możliwe, gdy w układzie paliwowym jest nieszczelność lub w zbiorniku panuje zbyt wysokie ciśnienie. Jeśli czujemy bardzo intensywny zapach paliwa w kabinie, nawet po postoju, wtedy sprawa jest najbardziej oczywista. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z wyciekiem lub nieszczelnością samego zbiornika.

REKLAMA

Blaszane baki, bardzo rzadko stosowane już w autach osobowych, potrafią przerdzewieć lub pęknąć na spawach. Z plastikiem nie ma tego problemu, ale tworzywo pęka od wibracji czy uszkodzeń fizycznych. Nawet nieduże przytarcie może spowodować perforację. Zbiornik można próbować łatać, ale najtańszym i najskuteczniejszym sposobem jest zamontowanie nowej części. Zawsze warto też sprawdzić, czy paliwo nie cieknie z łączenia między zbiornikiem a rurą prowadzącą do wlewu.

Zobacz też: Na czym nie warto oszczędzać eksploatując samochód (część 1)?

REKLAMA

Jeśli tam nic nie znajdziemy, to gdzie może uciekać paliwo? Podejrzane są również wszystkie inne łączenia przewodów paliwowych, zaczynając od uszczelki pompy paliwowej (jeśli jest montowana w baku) a na cybantach doprowadzających benzynę do listwy paliwowej kończąc. Wystarczy pobieżnie obejrzeć całe podwozie - wyciek w pierwotnym układzie, przez panujące tam ciśnienie, zostawi wyraźne ślady na zabezpieczeniu antykorozyjnym.

W samochodach benzynowych wycieki pojawiają się dość często również przez filtrem paliwa. Winna nie zawsze jest wyrobiona stalowa obejma. Często chodzi o... zapchany filtr i zbyt duże ciśnienie w układzie zasilania. Wystarczy go zmienić i gotowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Kiedy i dlaczego paliwo w baku paruje?

Może się jednak zdarzyć, że oględziny spodu auta nie ujawnia nic nadzwyczajnego, a zapach benzyny wciąż będzie psuł atmosferę. Co wtedy? Wówczas możemy mieć pewność, że czujemy ulatniające się opary paliwa.

Zacznijmy od tego, że parowanie występuje zawsze, jego intensywność zależy także od temperatury otoczenia. Ale paliwo w baku nagrzewa się stale, czy to od pracującej pompy, czy tez od nagrzanego wydechu. O ilość oparów i ich neutralizację powinny jednak dbać odpowietrznik lub system z tzw. filtrem węglowym. Jeśli zapach dostaje się do wnętrza oznacza to, że któryś z tych elementów niestety zawiódł.

Gdzie jest i jak działa filtr węglowy?

W przypadku odpowietrzenia nie mamy chyba wątpliwości, jak to działa. Odpowietrznik to najczęściej przykryta membraną dziura w korku paliwa. Jeśli membrana się przyklei, opary przestają uchodzić. Naprawa polega na udrożnieniu przepływu.

Sprawa z filtrem jest bardziej skomplikowana. To duża puszka wypełniona aktywnym węglem, jest ona najczęściej umieszczona pod maską auta i połączona z bakiem wężykami z tworzywa. Rurki potrafią pękać od wibracji i... ze starości. Jeśli oględziny przewodów wykażą, że są całe, wtedy powodem niemiłego zapachu może być już tylko zapchany filtr węglowy.

Zobacz też: Jak przedłużyć okres eksploatacji auta?

REKLAMA

Niestety producenci nie stosują czegoś takiego jak wskaźnik informujący o stanie filtra oparów. Co więcej jego rozebranie wiąże się z koniecznością wymiany wkładu, który kosztuje około 150 złotych. Do tego dochodzą koszty pracy mechanika.

Na pocieszenie możemy dodać, że czysto teoretycznie filtr powinien działać niezawodnie przez około 15 lat. Przebiegu producenci nie podają – jest on na tyle duży, że rzadko który samochód jest w stanie pokonać tyle kilometrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA