REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdiagnozować drobne usterki samochodu?

Jakubowski Ryszard
Drobne usterki są dla kierowcy uciążliwe i denerwujące fot. Newspress
Drobne usterki są dla kierowcy uciążliwe i denerwujące fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Drobne usterki, choć nie zawsze powodują unieruchomienie pojazdu, są dla kierowcy uciążliwe i denerwujące. Znając ich przyczyny, można je bardzo szybko i łatwo usunąć w każdych warunkach.

1. Zimny silnik z zapłonem iskrowym daje się łatwo uruchomić, gaśnie po nagrzaniu się i nie można go ponownie uruchomić w normalny sposób. W starszych silnikach po włączeniu ssania uruchamia się łatwo i pracuje. Przyczyną jest zatkanie się głównej dyszy w gaźniku. Pomoże przedmuchanie lub jej oczyszczenie.

REKLAMA

2. Zimny silnik wysokoprężny nie daje się uruchomić nawet po kilkakrotnym podgrzaniu świec żarowych. Chwilami sprawia wrażenie, jakby chciał zacząć pracować. Przyczyną może być zapowietrzenie układu wtryskowego albo przepalenie się co najmniej jednej świecy żarowej.

Zobacz również: Dlaczego moje auto nie chce odpalić?

REKLAMA

3. Brak paliwa w gaźniku, mimo że zbiornik nie jest pusty. Przyczyna leży najczęściej po stronie pompy paliwowej lub filtra paliwa. Jeżeli w samochodzie jest elektryczna pompka paliwa, być może przepalił się obsługujący ją bezpiecznik. Jeżeli prąd dopływa do niej, prawdopodobnie pompa wymaga wymiany. Przedtem trzeba sprawdzić, czy nie przerwał się wewnątrz niej któryś przewód. W pompie membranowej najczęściej zapycha się filtr siatkowy, albo rozpada się raz na kilkadziesiąt tysięcy km membrana. Rzadkością są awarie zaworków. Jeżeli gaźnik ma zawór elektromagnetyczny, trzeba sprawdzić jego działanie przed rozebraniem pompy paliwowej.

4. Przy pewnej prędkości na biegu bezpośrednim silnik benzynowy sprawia przez sekundę wrażenie, jakby tracił moc. Po chwili wszystko wraca do normy. Taki objaw mechanicy nazywają „czkawką”. Przyczyną są zanieczyszczenia dyszy głównej, minimalnie ograniczające jej przepustowość. Podobny objaw pojawi się, gdy dysza główna zostanie zmieniona na mniejszą „dla oszczędności”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jaka jest rzeczywista moc silnika?

5. Oświetlenie samochodu sprawia wrażenie, jakby chwilami było jaśniejsze, chwilami przygasało. Jeżeli dzieje się to przy pracującym silniku, prawdopodobnie szczotki w alternatorze się zawieszają albo są bardzo zużyte, co objawia się jednostajnym gwizdem o dość niskich tonach, słyszalnym w radiu na większości zakresów. Możliwe, że obluzował się albo nadpalił przewód główny, dostarczający prąd z alternatora do instalacji. Można to sprawdzić, dotykając palcem do jego końcówek po kilku minutach pracy silnika. Na czas próby silnik musi być wyłączony. Gorąca końcówka wymaga starannego oczyszczenia. Możliwa jest także awaria regulatora napięcia lub pogorszony kontakt jego obudowy z masą pojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

KGP: 102 799 interwencji, 437 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji do godz. 11:20 nie opublikowała danych za niedzielę ( 25 sierpnia)  dotyczących interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia z wyłączeniem ostatniej niedzieli. Policjanci od poniedziałku do soboty przeprowadzili 102 799 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 343 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób zamieszanych w przestępczy proceder. Wynajmowali samochody, podrabiali dokumenty do samochodów, a następnie je sprzedawali. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zalany samochód. Zostawić czy próbować uruchomić?

W ostatnim tygodniu, w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, doszło do wielu zalań i podtopień. Co zrobić w przypadku zalanego samochodu? Zostawić, czy próbować uruchomić? Ekspertka z Polskiej Izby Ubezpieczeń radzi co zrobić w przypadku zalania samochodu.

REKLAMA

Przebywasz w szpitalu i zapomniałeś wykupić ubezpieczenie OC samochodu? Możesz zostać obciążony wysoką karą. Jest stanowisko UFG po interwencji RPO: taka opłata, pobierana jest w interesie poszkodowanego

W związku z ostatnią interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów w sprawie wysokich i niezaskarżalnych kar za brak ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, którymi – jak wynika z interwencji – niekiedy karane są nawet osoby nie ponoszące winy za niewykupienie na czas ubezpieczenia, ponieważ np. przebywały w tym czasie w szpitalu – mówi się przede wszystkim o kwestiach problematycznych z punktu widzenia ukaranych. Stawiając się w roli poszkodowanego w wypadku z udziałem nieubezpieczonego pojazdu – można jednak spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy. UFG przedstawiło swoje stanowisko w sprawie interwencji Rzecznika. 

Więcej czasu dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. M.in. przedłużono okres przejściowy dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Od 1 listopada 2024 r. obowiązek rejestracji w systemie SENT. Ważne zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Chodzi o obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

KGP: 122 607 interwencji, 479 wypadków drogowych, 45 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie całego ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 607 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 306 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Samochody elektryczne z dotacją Mój elektryk: już 18 tys. w leasingu. Czy wkrótce także elektryczne rowery

Kończą się pieniądze przeznaczone na dotacje w ramach programu Mój elektryk. Na szczęście rząd zapowiada kolejną edycję. Można będzie skorzystać z dofinansowania do zakupy, ale także leasingu aut elektrycznych. Być może ta forma dofinansowania będzie miała zastosowanie także w programie Mój rower elektryczny.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2025 r. – czeka nas kolejny wzrost. Ogromne kwoty i brak możliwości zaskarżenia

W związku z pewnym już wzrostem płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. – wzrosną również kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Spóźnialski posiadacz samochodu osobowego, będzie mógł zostać obciążony karą sięgającą nawet 9250 zł. Ostatnią szansą na zahamowanie ich wzrostu, jest interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA