REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nie dać się oszukać podczas badania w ASO?

Łukasz Sowa
Jak sprawdzić auto przed kupnem? Fot. newspress
Jak sprawdzić auto przed kupnem? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wizyty w autoryzowanych stacjach obsługi przed transakcją zakupu używanego samochodu stają się coraz popularniejsze.

Gwarancję na sukces w postaci sprawnego samochodu można podnieść bacznie obserwując mechanika, który będzie sprawdzał auto.

REKLAMA

Załóżmy, że jesteśmy umiarkowanie ufni i bardzo ostrożni. Sama wizyta w stacji ASO z samochodem, którego być może zostaniemy właścicielami nie oznacza, że spokojnie powinniśmy czekać na werdykt mechanika w poczekalni. Warto przypilnować nawet największego fachowca, aby najbardziej popularne czynności w ramach rutynowej kontroli i oceny stanu technicznego były wykonane solidnie i uczciwie.

Oczywiście, jeżeli nasza wiedza o motoryzacji nie jest wysoka, mechanikowi łatwiej będzie przymknąć oko na dokładność. Pamiętajmy jednak, że o kilku punktach nie powinien zapomnieć.

Zobacz również: Jak ocenić ryzyko awarii ważnych zespołów samochodu?

1. Badanie zgodności danych – zabezpieczy nas przed kupnem np: „anglika” lub czy samochód nie brał udziału w wypadku (zgodność kolorów)
2. Poszukiwanie korozji, szpachli – pozwala na sprawdzenie czy auto nie było malowane lub czy nie rdzewieje
3. Kontrola układu hamulcowego – bardzo istotna, ponieważ ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Oprócz oceny stanu klocków i tarcz wskazana jest kontrola ilości płynu hamulcowego.
4. Ocena stanu silnika – sprawny mechanik szybko wytropi wszelkie wycieki olejów i innych płynów, ślady niedbałych napraw i usterek jednostki
5. Diagnostyka komputerowa – przeprowadzona z wykorzystaniem oryginalnego egzaminera diagnostycznego, pozwala na sprawdzenie układów ABS, ASR, klimatyzacji czy automatycznej skrzyni biegów
6. Kontrola innych elementów – test oświetlenia, wycieraczek, bieżnika opon czy geometrii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak serwisować auto?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA