Jak nie dać się oszukać podczas badania w ASO?
REKLAMA
REKLAMA
Gwarancję na sukces w postaci sprawnego samochodu można podnieść bacznie obserwując mechanika, który będzie sprawdzał auto.
REKLAMA
Załóżmy, że jesteśmy umiarkowanie ufni i bardzo ostrożni. Sama wizyta w stacji ASO z samochodem, którego być może zostaniemy właścicielami nie oznacza, że spokojnie powinniśmy czekać na werdykt mechanika w poczekalni. Warto przypilnować nawet największego fachowca, aby najbardziej popularne czynności w ramach rutynowej kontroli i oceny stanu technicznego były wykonane solidnie i uczciwie.
Oczywiście, jeżeli nasza wiedza o motoryzacji nie jest wysoka, mechanikowi łatwiej będzie przymknąć oko na dokładność. Pamiętajmy jednak, że o kilku punktach nie powinien zapomnieć.
Zobacz również: Jak ocenić ryzyko awarii ważnych zespołów samochodu?
1. Badanie zgodności danych – zabezpieczy nas przed kupnem np: „anglika” lub czy samochód nie brał udziału w wypadku (zgodność kolorów)
2. Poszukiwanie korozji, szpachli – pozwala na sprawdzenie czy auto nie było malowane lub czy nie rdzewieje
3. Kontrola układu hamulcowego – bardzo istotna, ponieważ ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Oprócz oceny stanu klocków i tarcz wskazana jest kontrola ilości płynu hamulcowego.
4. Ocena stanu silnika – sprawny mechanik szybko wytropi wszelkie wycieki olejów i innych płynów, ślady niedbałych napraw i usterek jednostki
5. Diagnostyka komputerowa – przeprowadzona z wykorzystaniem oryginalnego egzaminera diagnostycznego, pozwala na sprawdzenie układów ABS, ASR, klimatyzacji czy automatycznej skrzyni biegów
6. Kontrola innych elementów – test oświetlenia, wycieraczek, bieżnika opon czy geometrii.
Zobacz również: Jak serwisować auto?
REKLAMA
REKLAMA