REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Płyny do spryskiwania szyb – zakresy temperatur, mieszanie, dolewanie wody

Subskrybuj nas na Youtube
Płyny do spryskiwania szyb – zakresy temperatur, mieszanie, dolewanie wody Fot. Fotolia
Płyny do spryskiwania szyb – zakresy temperatur, mieszanie, dolewanie wody Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku są dostępne różnego rodzaju płyny do spryskiwania szyb, letnie i zimowe. Podpowiadamy jak można dostosować je do naszych aktualnych potrzeb.

Płyny letnie charakteryzują się dobrą lub nawet bardzo dobrą zdolnością do usuwania z szyb różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych, zawierających tłuszcz, np. resztek owadów, tłustego kurzu i błota itp. Najlepsze mają także dodatki konserwujące piórka wycieraczek. Ich wadą jest całkowity brak odporności na niskie temperatury: potrafią zamarznąć już podczas kilkustopniowego nocnego przymrozku.

REKLAMA

Aby usunąć ten mankament, można dodać wczesną wiosną i późną jesienią każdorazowo do zbiorniczka płynu do 5% bezbarwnego spirytusu skażonego – zabarwiony pozostawia trudno usuwalne plamy na lakierze. Można także mieszać letni płyn z zimowym, nawet w proporcji 1:1, przy czym warto zwrócić uwagę, czy producenci użytych płynów nie przestrzegają przed ich mieszaniem z innymi płynami. Każdy płyn zawiera różnorodne substancje chemiczne, które nie zawsze mogą być ze sobą łączone.

Zobacz też: Konsekwencje jazdy na wysokich i niskich obrotach silnika

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie płynów letnich dopiero od późnej wiosny najpóźniej do wczesnej jesieni, czyli nie więcej, niż przez 8 miesięcy rocznie. W pozostałym okresie należy stosować płyny zimowe, przy czym te o bardzo niskiej temperaturze krzepnięcia (poniżej 20 stopni Celsjusza) przed nadejściem większych mrozów, dla oszczędności można rozcieńczać czystą wodą nawet w proporcji 1:1, co podwyższy dolny zakres temperatury użytkowania do około minus 10 stopni Celsjusza. Przy spodziewanych większych spadkach temperatury dodawanie wody może grozić zamarznięciem całego układu spryskiwaczy.

Oto przybliżone najniższe temperatury rozcieńczonego zimowego płynu do spryskiwaczy z dolnym zakresem temperatury stosowania minus 28 stopni:
1 część płynu + 1 część wody podwyższy dolną temperaturę użytkowania do około minus 12 stopni.
2 części płynu + 1 część wody pozwoli na użytkowanie płynu w temperaturze do około minus 16 stopni.
3 części płynu + 1 część wody daje gwarancję, że roztwór taki zacznie krzepnąć najwcześniej przy minus 20 stopniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Przygotowanie auta do wiosny - poradnik

Rozcieńczając płyn obojętne – letni czy zimowy, należy pamiętać, że w wyniku tego zabiegu pogarsza się jego zdolność do usuwania zanieczyszczeń zawierających tłuszcz. Jedynie rozcieńczanie spotykanych czasem na rynku koncentratów, zgodnie z zaleceniami ich producentów, nie niesie ze sobą takiego niebezpieczeństwa.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA