REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupować części regenerowane?

Max Trela
Czy warto kupować części regenerowane? Fot. Fotolia
Czy warto kupować części regenerowane? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regenerowane części samochodowe mogą być nawet o 40 procent tańsze od nowych, a kupując je dostajemy identyczną gwarancję. Czym więc takie części różnią się od nówek ze sklepu i czy warto oszczędzać, kupując regenerowany alternator, rozrusznik lub wtryskiwacze?

Sprawa części regenerowanych jest przez polskich kierowców pojmowana zupełnie na opak. Wiele osób traktuje te elementy jako „naprawiane używki” i omija szerokim łukiem. Tymczasem części regenerowane mogą być naprawdę ciekawą i korzystną alternatywą. Rzecz w tym, że części regenerowane można podzielić na dwie grupy. Nas najbardziej interesują elementy regenerowane odnawiane przez samych producentów.

REKLAMA

Zobacz też: Czy warto kupować części używane?

REKLAMA

W tym przypadku naprawdę nie ma się czego bać. Regeneracja fabryczna polega bowiem na wymianie wszystkich elementów, które ulegają zużyciu. W wielu przypadkach używana pozostaje tylko obudowa. Mamy zatem gwarancję wysokiej jakości i to pisemną, często dokładnie taką samą jak na części nigdy nie używane. Jedyna różnica to... brak eleganckiego, kartonowego pudełka.

Warto dodać, że jest w czym wybierać! Wiele firm ma w ofercie regenerowane turbosprężarki, alternatory, rozruszniki, wtryskiwacze, pompy wtryskowe, skrzynie biegów, sprężarki klimatyzacji, półosie napędowe, sprzęgła i wiele innych często i szybko zużywających się elementów.

Części regenerowanie fabrycznie mają przy tym konkurencyjną, choć wcale nie tak niską cenę. Renomowane firmy dają na nie mniej więcej 30 procent upustu i to przy założeniu, że zwrócimy część, która się zużyła. To sprytna zagrywka, bo chcąc nie chcąc zostawimy również pieniądze w fabrycznym warsztacie. Co by jednak nie mówić fabryczna regeneracja JEST WARTA swojej ceny. Płacimy mniej, a dostajemy dobry produkt, trochę mimowolnie w komplecie z montażem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli to jeszcze kogoś nie przekonało, dodajmy koronny argument ekologów. Części regenerowane fabrycznie są „najbardziej zielone” ze wszystkich. Zwolennicy ekologii twierdzą, że w porównaniu do produkcji nowego podzespołu, podczas regeneracji zaoszczędza się do 90 procent surowców naturalnych oraz zużywa znacznie mniej energii.

Robota rzemieślnika

Druga grupę części regenerowanych stanowią te odnawiane przez prywatne domowe warsztaty. Absolutnie nie można generalizować i powiedzieć, że są to części gorsze. Wręcz przeciwnie, zdarzają się rzemieślnicy, którzy potrafią poprawić fabrykę. W przypadku ręcznej roboty trzeba jednak zawsze uważać i kierować się rozsądkiem, a nie najniższą ceną.

Zobacz też: Ile oleju może zużyć sprawny silnik?

REKLAMA

Szkopuł w tym, że teoretycznie jakość materiałów i procedury regenerowania konkretnych części są w prawie unijnym doskonale opisane i znormalizowane. W praktyce w przypadku manufaktur i produkcji jednostkowej nie mamy jednak żadnej gwarancji, że akurat nasza cześć została odnowiona zgodnie ze sztuką.

Dlatego w przypadku kupowania części regenerowanych przez rzemieślników najlepiej kierować się renomą danego człowieka i jego zakładu. Szczególnie kupowanie części układu jezdnego,  odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, z zupełnie anonimowego źródła to bardzo kiepski pomysł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA