REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupować części używane? Ekspert radzi

Wiele używanych części np. z mocno rozbitego samochodu można wykorzystać ponownie. Fot. Fotolia
Wiele używanych części np. z mocno rozbitego samochodu można wykorzystać ponownie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup używanych części może znacznie obniżyć koszty naprawy auta, jednak w skrajnych przypadkach montowanie używanych części może być niebezpieczne. Wiele części np. z mocno rozbitego samochodu można wykorzystać ponownie.

Pod żadnym pozorem nie należy stosować części używanych w przypadku naprawy aktywnych systemów bezpieczeństwa i hamulców. Mowa tu choćby o wyciągniętej z rozbitego samochodu poduszce powietrznej czy pasach bezpieczeństwa. Grozi to wypadkiem. Systemy bezpieczeństwa mogą nie zadziałać przy wypadku lub przeciwnie - zadziałać nagle bez potrzeby.

REKLAMA

Nie stosuje się również używanych klocków hamulcowych. Tarcz lub bębnów hamulcowych można użyć wyłącznie po dokładnym sprawdzeniu, wyważeniu, szlifowaniu, co zazwyczaj jest po prostu nieopłacalne.

Należy również uważać z używanymi elementami zawieszenia. Najlepiej nie stosować części, które mogły zostać uszkodzone w wypadku. Jeśli zatem nie znamy historii auta „dawcy części”, zakup może być ryzykowny. W najlepszym przypadku może się okazać, że „nowa część” bardzo szybko się zużyje, w najgorszym nie będzie możliwości ustawienia prawidłowej geometrii, auto nie będzie dobrze jeździć – będzie niebezpieczne dla wszystkich użytkowników dróg.

Zobacz również: Jak awaryjnie otworzyć samochód?

Blacha, plastiki, tapicerka, elektronika pokładowa – recykling z korzyścią dla wszystkich

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie trzeba obawiać się natomiast używania niezdeformowanych części blacharskich i plastikowych. Zakup używanych błotników, drzwi, maski czy klapy bagażnika, elementów grilla, osłon lusterek, na klapce wlewu paliwa kończąc, może przynieść podwójmy zysk. Element będzie tańszy niż nowy, a w dodatku może się okazać, że nie trzeba będzie go lakierować, bo „dawca” miał ten sam kolor.

To samo tyczy się plastikowych elementów wnętrza, a nawet tapicerki, z wyłączeniem wszystkich maskownic poduszek powietrznych. Drugie życie warto również dać systemowi audio, głośnikom, wiązkom elektrycznym, przełącznikom, panelom sterowania, choćby szyb czy klimatyzacji. Różnica w cenie między używanym a nowym elementem (zdobycie zamiennika może być niemożliwe) jest porażająca.

Kwestia korzyści takiego rozwiązania dla środowiska nie wymaga chyba wyjaśnienia.

Zobacz również: Jak naprawiać i konserwować wycieraczki?

Używane opony, używane koła – ryzyko pod kontrolą

W przypadku używanych opon, czy też całych kół (felg z założonymi już oponami) łatwo sprawdzić z jakimi częściami mamy do czynienia. To, czy opona była kiedykolwiek łatana, czy nie ma uszkodzeń w wewnętrznym oplocie, zdiagnozuje każdy wulkanizator. Ewentualne usterki widać na pierwszy rzut oka. Warto również sprawdzić, kiedy ogumienie zostało wyprodukowane. Guma traci swoje właściwości z wiekiem. Bardzo stare opony mogą być zatem niewarte zachodu, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie budzą zastrzeżeń. Data produkcji jest wytłoczona na boku każdej opony.

Jak sprawdzić felgi? Wystarczy je wyważyć – nie ma znaczenia czy będą założone na nich opony. Maszyna precyzyjnie pokaże czy felga jest prosta.

Koszt całej operacji u wulkanizatora może wynieść od kilkunastu do 100-150 złotych za zdemontowanie, sprawdzenie, ponowne zamontowanie opon na felgach i ważenie 4 kół. To niewielka cena za pewność, że zakup jest trafiony i bezpieczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA