REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić kompetencje mechanika?

Zuzanna Gawor-Kotkowska

REKLAMA

REKLAMA

Kompetencje mechanika mają kluczowe znaczenie dla jakości naprawy. Radzimy, w jaki sposób rozpoznać jakość warsztatu.

Zanim oddamy auto do konkretnego warsztatu poszukajmy opinii na temat danego miejsca wśród innych kierowców. Warto spytać znajomych i zasięgnąć informacji np. na forach internetowych. Jeśli placówka ma stałych klientów i są zadowoleni, jest to dobry znak. Jeśli przynajmniej kilka osób wzbudzających nasze zaufanie poleci nam to samo miejsce, możemy najpewniej wierzyć ich opinii.

REKLAMA

Rozmowa

Warto porozmawiać z kierownikiem placówki. O ile nie jest to autoryzowana stacja obsługi, właściciel, a tym samym główny mechanik będzie łatwy do zidentyfikowania. Warto z góry  ustalić zakres prac i kwotę, w której mechanik ma się zmieścić.

Zobacz również: Jak wykonać naprawy blacharsko - lakiernicze we własnym zakresie?

Koszty

Po oględzinach samochodu lub czasem już nawet na podstawie rozmowy mechanik może stwierdzić, co dolega naszemu pojazdowi. Jeśli usterkę zdiagnozowaliśmy wcześniej sami lub na stacji diagnostycznej, to tym lepiej. Warsztat powinien wycenić wstępnie usługę, a my możemy domagać się informacji o częściach, które trzeba wymienić. Z taką wiedzą powinniśmy udać się do sieciowego sklepu motoryzacyjnego, np. InterCars, Fota lub BHMD i zapytać o wartość rynkową części i ich zamienników. Mechanik powinien poinformować nas o tym, czy chce wykorzystać części oryginalne czy zamienniki i dać nam możliwość wyboru. Weźmy pod uwagę, że warsztaty mają zazwyczaj od 30 do 60% zniżki na kupno części w sieciowych sklepach, dlatego zazwyczaj ich wycena opiera się na mniejszej kwocie za same materiały, do której dopiero dodana jest cena robocizny. Może zdarzyć się, że cena całej usługi będzie wynosiła tyle, co 100% wartości części. W ten sposób mechanik pobiera opłatę za robociznę, po prostu nie dzieląc się z nami zniżkami. Powinniśmy jednak bardzo uważać. Chciwy mechanik wyceni usługę na podstawie 100% wartości ceny części i doliczy do tej kwoty jeszcze robociznę. Warto więc upewnić się o cenie materiałów i założyć, że warsztat ma zniżkę.

Zobacz również: Wymiana świec zapłonowych.

Materiały

Uprzedźmy mechanika, że będziemy chcieli pozyskać rachunki sklepowe za nowe części. Po pierwsze taki rachunek może być dowodem, że w naszym samochodzie zamontowana została właśnie ta część (a nie np. tańszy i często gorszy zamiennik). Po drugie, rachunek najczęściej stanowi gwarancję takiej części i w przypadku zbyt szybkiego uszkodzenia lub zużycia, możemy domagać się zwrotu kosztów lub wydania nowej. Musimy na to uważać. Mechanicy często wystawiają rachunek za część oryginalną, tymczasem w samochodzie montują tańszy zamiennik o niższej jakości.

Wykonanie

Prawdopodobnie nie będziemy w stanie stwierdzić, czy mechanik wykorzystywał poprawne sposoby i narzędzia do demontażu starych i montażu nowych części. Bądźmy jednak świadomi, że niekiedy łożyska w naszych kołach będą wybijane młotkiem a nie usuwane za pomocą specjalnej praski czy ściągacza, a uszczelkę pod głowicą może zastąpić silikon. W przypadku napraw karoserii bardzo często w celu oszczędzenia materiału i czasu, nowe elementy blachy są niesolidnie, punktowo spawane a poszczególne części łączone ze sobą nie za pomocą seryjnych spinek, tylko np. blachowkrętów lub tasiemek zaciskowych (tzw. „trytytek”).
Wizyta w warsztacie raz na jakiś czas będzie konieczna. Skoro używamy samochodu, będzie on się niszczył i wymagał napraw. Dobrze jest wcześniej zorientować się, który warsztat jest godny zaufania, a także choć częściowo przygotować się do rozmowy. Kilka fachowych określeń i własnych podejrzeń co do przyczyn usterki da mechanikowi do myślenia i być może zabezpieczy nas przed dokonywaniem zbędnych napraw tylko po to, aby wyłudzić od nas pieniądze. W nieuczciwych warsztatach pracownicy potrafią nawet wymieniać dobre części na takie, które za miesiąc zmuszą nas do ponownych odwiedzin w ich progach. Należy więc być przede wszystkim ostrożnym i jeśli już znajdziemy odpowiedni warsztat, nie rezygnować z niego na rzecz nieznanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA