REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić stan auta przed kupnem?

Przed kupnem auta należy dokonać dokładnych oflędzin karoserii i wnętrza auta. Fot. Newspress
Przed kupnem auta należy dokonać dokładnych oflędzin karoserii i wnętrza auta. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Kupno samochodu to duża inwestycja, warto zatem w miarę możliwości, jakie zapewniają nam oględziny, sprawdzić jego stan. Podpowiadamy jak sprawdzić stan auta przed kupnem.

Samochód należy oglądać przy świetle dziennym. Na początek sprawdźmy stan karoserii. Poszukajmy rdzy, która najczęściej pojawia się na rantach błotników, klapy bagażnika i maski. Koniecznie dokonajmy inspekcji progów samochodu od spodu, gdyż jest to newralgiczne miejsce nadwozia. Warto wyposażyć się w magnes, bądź magnetyczny czujnik grubości lakieru i szpachli. Pozwala on określić grubość powłoki na blasze. Obejrzyjmy dokładnie lakier w poszukiwaniu rys i zadrapań oraz tak zwanej „mory”, czyli pofałdowanej nawierzchni, będącej śladem po niepoprawnym lakierowaniu.

REKLAMA

Wnętrze

REKLAMA

Zajrzyjmy też do środka. Skontrolujmy stan tapicerki, poszukajmy przetarć, dziur i plam. Jeśli we wnętrzu panuje przyjemny lecz mocny zapach pochodzący z odświeżacza, zapytajmy sprzedającego wprost, czy palił w samochodzie papierosy. Sprawdźmy, jak zamykają się drzwi. Jeśli z utrudnieniem lub obcierają, może to sugerować wcześniejsze uszkodzenie karoserii. Pamiętajmy jednak, żeby nie wyciągać pochopnych wniosków. Drzwi mają tendencję do opadania na zawiasach w miarę starzenia się auta.

Sprawdźmy stan płynów. Wskaże to nam, czy właściciel dbał o auto. Możemy również poprosić o pokazanie filtra powietrza. Jeśli jest zbyt brudny, może to oznaczać , że sprzedający nie przykładał wagi do regularnych kontroli, a auto jest zaniedbane.

Zobacz również: Sprawdzamy, czy auto jest dla nas odpowiednie

REKLAMA

Sprawdźmy, czy silnik pracuje równo i czy nie słychać stuków tuż po rozruchu. W przypadku aut z silnikiem Diesla nasłuchiwanie ich może być utrudnione, jednak silnik benzynowy w żadnym wypadku nie powinien hałasować. W miarę możliwości skontrolujmy kolor spalin. Jeśli są białe, najpewniej silnik jest nieszczelny i wraz z mieszanką spala się w nim olej. Jeśli są czarne i samochód ma silnik Diesla to oznacza, że należy wymienić świece a jeśli benzynowy, najpewniej ma zły skład mieszanki (zbyt dużo paliwa w stosunku do powietrza). Na postoju możemy sprawdzić, czy w układzie kierowniczym są luzy. W tym celu spróbujmy poruszyć kierownicą. Jeśli kierownica od razu stawia opór, luzów nie ma. Sprawdźmy też wstępnie zawieszenie. Możemy to zrobić próbując bujać samochodem, naciskając gwałtownie na nadwozie w okolicach kół. Auto nie powinno się bujać. Jeśli tak jest, najpewniej amortyzatory są do wymiany. 

Weźmy samochód na jazdę testową. Zwróćmy uwagę na drgania kierownicy. Jeśli możemy je wyczuć tylko przy określonej prędkości, najpewniej przyczyną jest nieprawidłowe wyważenie kół. Jeśli kierownica drga podczas hamowania, może to oznaczać np. krzywe tarcze hamulcowe, które będzie trzeba wymienić. Nasłuchujmy wszelkich dźwięków przypominających pukanie. Większość uszkodzeń zawieszenia właśnie tak się objawia. Posłuchajmy też, czy tapicerka nie skrzypi. Jest to najczęściej objaw wcześniejszego jej rozmontowania. Spróbujmy dynamicznie ruszyć autem ze skręconymi kołami. Jeśli usłyszymy stukanie lub charakterystyczny klekot, najpewniej oznacza to zużyte przeguby.

Jazda testowa

Po powrocie z jazdy testowej obejrzyjmy wszystkie dokumenty auta. Sprawdźmy, czy numer nadwozia na samochodzie (z reguły w komorze silnika pod przednią szybą) zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Będzie tam też informacja, czy auto posiada kartę pojazdu. Jeśli tak, upewnijmy się, że właściciel ją ma. W przypadku zagubienia, moglibyśmy mieć poważny problem z zarejestrowaniem samochodu. Jeśli posiada on książkę serwisową, przestudiujmy ją uważnie. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy auto jest zadbane i czy będzie wymagało wkładu finansowego już na samym początku. Sprawdźmy też, czy przegląd i ubezpieczenie pojazdu są ważne.

Zobacz również: Samochodowe pochłaniacze uwagi

Przy kupnie pojazdu część kontroli możemy przeprowadzić sami. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego lub wstępnie wykryjemy jakąś usterkę, najlepiej udać się wraz z właścicielem do stacji diagnostycznej i tam ostatecznie rozwiać wszystkie wątpliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA