REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czytać samochodowe kontrolki?

Subskrybuj nas na Youtube
Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. fot. Mazda
Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. fot. Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. Podpowiadamy zatem, jak czytać samochodowe kontrolki.

Najważniejsze kontrolki to takie, po których zapaleniu nie możemy kontynuować jazdy, ponieważ grozi to uszkodzeniem samochodu. Warto bacznie obserwować deskę rozdzielczą, aby móc szybko zareagować na ostrzeżenia, które przekazuje nam auto.

REKLAMA

Zobacz także: Jak przygotować auto do długiego postoju?

REKLAMA

Kontrolka oleju (wizerunek kanki z kropelką oleju) zapali się, jeśli jego ciśnienie w silniku będzie zbyt niskie. Gdy się świeci, nie możemy kontynuować jazdy, ponieważ grozi to zatarciem silnika. Przyczyną usterki może być uszkodzona pompa oleju, w znacznym stopniu zanieczyszczony filtr lub niski poziom oleju, który może wynikać z wycieków lub zużywania go przez nieszczelny silnik.

Kontrolka temperatury płynu chłodniczego (termometr) jest nie mniej istotna, ponieważ nie możemy jechać dalej, gdy pojawi się ona na desce rozdzielczej. Oznacza to, że płyn chłodniczy osiągnął wartość krytyczną temperatury i jeśli silnik będzie dalej pracował, również zatrze się i najpewniej nie będzie nawet nadawał się do remontu.

Nie wiadomo co się stało…

Na desce rozdzielczej może też pojawić się kontrolka silnika (check engine) i ta jest najbardziej tajemnicza. W zasadzie na jej podstawie możemy jedynie wnioskować, że coś w obrębie silnika i jego instalacji się zepsuło. Czasem nawet nie zaobserwujemy żadnego innego objawu usterki. Sami raczej nie będziemy w stanie zdiagnozować, co w danej chwili sygnalizuje zapalenie się tej lampki. Na szczęście właściwie każdy w miarę nowy samochód ma system OBD, diagnozujący uszkodzenia związane z motorem. Będziemy musieli udać się do mechanika, który będzie mógł sprawdzić błąd poprzez komputer. Zanim wybierzemy się do warsztatu upewnijmy się, że może on przeprowadzić diagnozę. Większość samochodowych komputerów wymaga odczytywania błędów przez program przeznaczony właśnie dla danego samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje?

Kontrolka hamulców (wykrzyknik w okręgu) też nie oznacza nic dobrego. Może sygnalizować niski stan płynu lub zużycie elementów hamulców, takich jak okładziny. Niestety, znaczenie tej kontrolki nie jest zupełnie uniwersalne i powinniśmy sprawdzić w instrukcji samochodu, jaką usterkę sygnalizuje. Najlepiej jednak udać się z tym problemem do mechanika. Często ta sama kontrolka uprzedza o zaciągniętym hamulcu ręcznym.

Inne kontrolki

Świecąca się kontrolka elektryki (wizerunek akumulatora) oznacza, że uszkodzony może być alternator lub z innego powodu prąd nie trafia do akumulatora. Sygnalizuje też brak napięcia ładowania w baterii.

REKLAMA

Kontrolka stanu paliwa (obrazek dystrybutora) sygnalizuje dość oczywisty problem, a mianowicie konieczność udania się na stację benzynową, bo niedługo nam go zabraknie. Zazwyczaj po zapaleniu się tej lampki możemy przejechać jeszcze od 50 do 100 kilometrów.

Kontrolka płynu spryskiwacza (wizerunek przedniej szyby) zapala się, gdy zaczyna brakować płynu. Jest to podobna informacja do tej, kiedy kończy się paliwo w baku. Sygnalizuje, że korzystamy już z rezerwy.

Na tablicy może pojawić się też lampka informująca o złym składzie mieszanki w silniku. Taką kontrolę zapewnia w naszym samochodzie sonda lambda, a więc kontrolka przedstawia odwrócone „L”. Niestety, to również może oznaczać wiele różnych usterek i najpewniej przy diagnozie będzie potrzebna pomoc wykwalifikowanego mechanika.

Kontrolka pokazująca żarówkę może oznaczać, że któraś z nich, będąca częścią oświetlenia głównego samochodu jest uszkodzona. Może to być też informacja, że któreś z połączeń elektrycznych lub gniazd w lampie nie działa.

Pamiętajmy, aby nie kontynuować jazdy, gdy któraś z najważniejszych kontrolek się pali. Zagraża to nie tylko naszemu pojazdowi, ale też bezpieczeństwu w przypadku sygnalizowania uszkodzenia hamulców. Jeśli chodzi o kontrolkę silnika, również nie powinniśmy jechać dalej. Usterka, którą sygnalizuje może okazać się poważnym zagrożeniem dla jednostki napędowej naszego auta. Nie warto więc ryzykować nawet wtedy, gdy samochód z pozoru wydaje się być sprawny.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA