REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomyłka przy tankowaniu. Co zrobić?

Tomasz Korniluk
 Pistolety od dystrybutorów oleju napędowego i benzyny nieco się różnią: głównie plastikowej osłony i średnicą rury wlewowej. Fot. Fotolia
Pistolety od dystrybutorów oleju napędowego i benzyny nieco się różnią: głównie plastikowej osłony i średnicą rury wlewowej. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pistolety od dystrybutorów oleju napędowego i benzyny nieco się różnią: głównie plastikowej osłony i średnicą rury wlewowej. Czasem jednak może dojść do pomyłki przy tankowaniu, co wtedy zrobić?

Gdy zorientujemy się, że wlaliśmy inne paliwo niż powinniśmy, absolutnie nie odpalajmy silnika. Jeśli już pracuje, od razu go wyłączmy. Na pomyłkę najbardziej wrażliwe są nowoczesne silniki wysokoprężne. Pompowtryskiwacze czy układy typu common rail są bardzo wrażliwe i zalanie ich niewłaściwym paliwem w większości przypadków skończy się drogą naprawą lub koniecznością wymiany.

REKLAMA

Zobacz też: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

REKLAMA

W nieco starszych jednostkach wtryskiwacze mogą zostać uszkodzone, ale usterka objawi się dopiero po kilku miesiącach. W przypadku aut naprawdę wiekowych (np. Mercedes W123), zalecało się dolewanie zimą niewielkiej ilości benzyny do baku. Miało to ograniczyć gęstnienie oleju napędowego w niskiej temperaturze. Jednak nalanie dużej ilości benzyny do baku takiego samochodu także uszkodzi silnik. Zimą, zamiast lać do takich samochodów benzynę, lepiej stosować specjalne ulepszacze, które są do kupienia na każdej stacji benzynowej.

W przypadku silnika benzynowego, zatankowanie ON także przysporzy właścicielowi auta wiele problemów. Tak jak w aucie z silnikiem Diesla, mogą uszkodzić się wtryskiwacze. Na pewno konieczne będzie czyszczenie całego układu paliwowego i świec zapłonowych oraz wymiana filtru paliwa. W przypadku jednostki benzynowej trudniej o pomyłkę także z przyczyn technicznych - zazwyczaj końcówka pistoletu z olejem napędowym jest szersza niż wlew paliwa benzyniaka. Niektóre samochody są wyposażone w specjalne systemy zabezpieczające przez nalaniem ON do baku.

Zobacz też: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ASO po stwierdzeniu zalania baku innym paliwem niż prawidłowe może odmówić dokonania naprawy w ramach gwarancji. Jeśli auto jest na gwarancji, paliwo powinno zostać spuszczone w autoryzowanym serwisie, silnik powinien być podpięty do komputera w celu poszukiwania błędów.

Oczywiście, najlepiej będzie, gdy pomyłkę zauważymy na stacji, jeszcze zanim wyruszymy w podróż. Wtedy należy na lawecie zabrać auto do mechanika (pod żadnym pozorem nie uruchamiamy silnika). Na miejscu paliwo zostanie odessane, bak umyty, a my nie będziemy mieli problemu z jednostką napędową. Niektóre stacje paliw większych sieci są przygotowane na pomyłki i posiadają specjalne miejsca do opróżniania baku z paliwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA