Pomyłka przy tankowaniu. Co zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
Gdy zorientujemy się, że wlaliśmy inne paliwo niż powinniśmy, absolutnie nie odpalajmy silnika. Jeśli już pracuje, od razu go wyłączmy. Na pomyłkę najbardziej wrażliwe są nowoczesne silniki wysokoprężne. Pompowtryskiwacze czy układy typu common rail są bardzo wrażliwe i zalanie ich niewłaściwym paliwem w większości przypadków skończy się drogą naprawą lub koniecznością wymiany.
REKLAMA
Zobacz też: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?
REKLAMA
W nieco starszych jednostkach wtryskiwacze mogą zostać uszkodzone, ale usterka objawi się dopiero po kilku miesiącach. W przypadku aut naprawdę wiekowych (np. Mercedes W123), zalecało się dolewanie zimą niewielkiej ilości benzyny do baku. Miało to ograniczyć gęstnienie oleju napędowego w niskiej temperaturze. Jednak nalanie dużej ilości benzyny do baku takiego samochodu także uszkodzi silnik. Zimą, zamiast lać do takich samochodów benzynę, lepiej stosować specjalne ulepszacze, które są do kupienia na każdej stacji benzynowej.
W przypadku silnika benzynowego, zatankowanie ON także przysporzy właścicielowi auta wiele problemów. Tak jak w aucie z silnikiem Diesla, mogą uszkodzić się wtryskiwacze. Na pewno konieczne będzie czyszczenie całego układu paliwowego i świec zapłonowych oraz wymiana filtru paliwa. W przypadku jednostki benzynowej trudniej o pomyłkę także z przyczyn technicznych - zazwyczaj końcówka pistoletu z olejem napędowym jest szersza niż wlew paliwa benzyniaka. Niektóre samochody są wyposażone w specjalne systemy zabezpieczające przez nalaniem ON do baku.
Zobacz też: Jak wymienić płyn chłodniczy?
ASO po stwierdzeniu zalania baku innym paliwem niż prawidłowe może odmówić dokonania naprawy w ramach gwarancji. Jeśli auto jest na gwarancji, paliwo powinno zostać spuszczone w autoryzowanym serwisie, silnik powinien być podpięty do komputera w celu poszukiwania błędów.
Oczywiście, najlepiej będzie, gdy pomyłkę zauważymy na stacji, jeszcze zanim wyruszymy w podróż. Wtedy należy na lawecie zabrać auto do mechanika (pod żadnym pozorem nie uruchamiamy silnika). Na miejscu paliwo zostanie odessane, bak umyty, a my nie będziemy mieli problemu z jednostką napędową. Niektóre stacje paliw większych sieci są przygotowane na pomyłki i posiadają specjalne miejsca do opróżniania baku z paliwa.
REKLAMA
REKLAMA