Jak opisać hałasy mechanikowi?
REKLAMA
REKLAMA
Inne hałasy
Przede wszystkim, aby podsłuchać nasz samochód i jego usterkę, musimy zminimalizować inne hałasy. Wyłączmy radio, nawiew, klimatyzację i zamknijmy szyby. Testujmy auto na możliwie gładkiej drodze bez wybojów, chyba że dziwne dźwięki pojawiają się tylko w trakcie najeżdżania na nierówności. Stwórzmy sobie odpowiednie warunki do nasłuchiwania.
REKLAMA
Zobacz również: Dlaczego dymi silnik?
Kiedy słychać
Musimy zaobserwować, kiedy samochód wydaje dziwne dźwięki. Chodzi dokładnie o czas i czynność, która jest wykonywana. Np. auto może hałasować podczas skręcania, dodawania gazu, hamowania i przyspieszania. Dla mechanika będzie to ważne, gdyż już zasugeruje, która część może być popsuta, ponieważ będzie hałasować tylko wtedy, kiedy jest używana.
Gdzie słychać
Ponieważ najczęściej różne dźwięki słychać podczas jazdy, będziemy musieli oddać komuś kierownicę, abyśmy sami mogli nasłuchiwać, skąd dobiega hałas. Możemy ewentualnie kogoś poprosić, aby nasłuchiwał, jeśli nie chcemy, aby inna osoba prowadziła nasze auto. Informacja, skąd pochodzi dźwięk jest bardzo ważna dla mechanika.
Zobacz również: Jak wygląda prawidłowa obsługa silnika?
Opis powinien być klarowny. Mechanik wcale nie musi wiedzieć, co dla nas oznacza „trzeszczenie” czy „stukanie”. Lepiej pomyśleć o porównaniu tych dźwięków do czegoś ogólnie znanego.
REKLAMA
REKLAMA