REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wskaźnik temperatury oleju pomoże wydłużyć żywotność Twojego silnika!

Osoby użytkujące sportowe samochody bardzo często zwracają uwagę na prawidłową temperaturę oleju. Większość aut nie posiada jednak tego wskaźnika. Czemu jest on potrzebny?

Prom vs. Eurotunel? Czym lepiej podróżować przez Kanał La Manche?

Na początku trzeba zaznaczyć, że Eurotunel nie jest tradycyjnym tunelem tylko przejazd odbywa się w pociągu samochodowym. Pojazdy wraz z pasażerami wjeżdżają do specjalnych wagonów obsługiwanych przez przewoźnika Eurotunnel.

Jeździsz autem z automatycznym uruchamianiem świateł? Możesz dostać 200 zł mandatu!

Od 7 lutego 2011 roku nowo homologowane samochody muszą posiadać automatyczne uruchamianie świateł. Co raz więcej z nich posiada takie rozwiązanie, w którego skład wchodzą także światła do jazdy dziennej. Jak się okazuje, nieświadoma jazda takim pojazdem grozi mandatem karnym.

Opel Insignia z LPG

Opel Insginia to obecnie flagowy model niemieckiego producenta z Rüsselsheim. Współpraca z Saabem zaowocowała wspólnymi silnikami, w tym jednostkami z turbodoładowaniem. Wysokie spalanie a przede wszystkim wysokie ceny paliw spowodowały, że część kierowców chce dostosować Insignię do zasilania gazem LPG. Czy to dobry pomysł?

REKLAMA

Symulatory jazdy - co potrafią dziejsze urządzenia tego typu?

Rozwój techniki komputerowej, w tym m.in. rynku gier komputerowych, okazał się przydatny także przy zdobywaniu umiejętności przez kierowców mających się poruszać po rzeczywistych drogach. Co potrafią dzisiejsze symulatory jazdy? W czym mogą okazać się przydatne?

Jak wysuszyć wnętrze samochodu?

W okresie jesienno-zimowym ważne dla komfortu jazdy jest utrzymania wnętrza samochodu względnie suchym. Radzimy w kilku zdaniach jak skutecznie wysuszyć wnętrze samochodu.

Nowe etykiety na oponach zaczną obowiązywać w listopadzie, jak je czytać?

Tym samym od pierwszego listopada 2012 r. na każdej sprzedawanej oponie będzie musiała znaleźć się etykieta informująca o osiągach konkretnego modelu opony.

Silniki typu boxer - rodzaje

Niskie koszty produkcji oraz tańsza eksploatacja to główne czynniki, które zadecydowały o niskiej popularności silników typu boxer. Mało osób zdaje sobie sprawę z ich zalet, jeszcze mniej, że są różne ich rodzaje.

REKLAMA

Przedsiębiorcy wybierają leasing, dlaczego?

Według badania przeprowadzonego przez Homo Homini na zlecenie BZ WBK Leasing aż 65% firm korzysta z leasingu w przypadku, gdy chce nabyć samochód. Dlaczego?

Przegląd cen usług w stacjach szybkiej obługi

Podstawowe czynności serwisowe związane z obsługą samochodu można wykonać we własnym zakresie, bądź oddać auto w ręce mechaników z tzw. stacji szybkiej obsługi samochodów. W porównaniu do Autoryzowanych Stacji Obsługi, oferują one znacznie niższe ceny zarówno części jak i robocizny. Która z nich ma najlepszą ofertę?

Pęknięty zderzak - naprawić, czy wymienić element?

Zderzak to element, który ma na celu absorbować jako pierwszy siły powstałe w trakcje kolizji auta. Co zrobić gdy ulegnie uszkodzeniu? Kupić nowy czy naprawiać?

Co się bardziej opłaca - kupić samochód po stłuczce i naprawić go samodzielnie, czy nabyć już naprawione auto?

Zakup używanego samochodu to loteria. Poszukiwane są przede wszystkim auta bezwypadkowe, ale ich przeszłość jest coraz trudniejsza do ustalenia nawet dla autoryzowanych serwisów samochodowych. Może warto zatem kupić uszkodzone auto i naprawić je we własnym zakresie? Czy to się opłaca?

Kupić zamienniki czy części oryginalne?

Ceny części zamiennych mogą istotnie się różnić w zależności od źródła, w którym je nabywamy. Zwiększony dostęp do tzw. „zamienników”, czyli części będących odpowiednikami podzespołów oryginalnych dostępnych w ASO, wyraźnie zmniejszyły koszty serwisowania aut. Czy zamienniki mogą być alternatywą dla części pochodzących z autoryzowanych serwisów samochodowych?

Nowe zasady badań technicznych pojazdów mechanicznych 2013 r.

Rozporządzenie ministra transportu w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach- wprowadza charakterystykę rodzajów usterek – i umożliwia uzyskanie pozytywnego badania wyniku badania technicznego w przypadku stwierdzenia usterek drobnych.

Czy Polacy zmieniają opony przed zimą? Kto powinien skorzystać z opon całorocznych?

Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla Michelin Polska, polscy kierowcy w większości zmieniają opony sezonowo, jednak w mniejszości są ci, którzy wiedzą kiedy zmieniać opony z letnich na zimowe i odwrotnie.

Gdzie lepiej nie tankować?

Konsekwencje związane z zatankowaniem samochodu paliwem niskiej jakości mogą być bardzo poważne. UOKIK przedstawił wyniki przeprowadzonej przez siebie kontroli paliw na kilkuset stacjach w całej Polsce.

Regeneracja rozrusznika - czy warto?

Rozrusznik to jedno z urządzeń, które co jakiś czas wymaga naprawy. Zakup nowego rozrusznika wiąże się ze sporym wydatkiem. Tymczasem można urządzenie dużo taniej zregenerować.

Flotę serwisować w ASO czy w warsztacie niezależnym? Cz. II

Usługi wykonywane w warsztatach nieautoryzowanych przez konkretną markę są zazwyczaj tańsze niż te realizowane w ASO. Jakie jeszcze są zalety (oprócz obniżenia kosztów) serwisowania floty poza ASO?

Flotę serwisować w ASO czy w warsztacie niezależnym? Cz. I

Na rynku usług motoryzacyjnych działa wiele wyspecjalizowanych, ale nie autoryzowanych warsztatów zajmujących się naprawami samochodów konkretnej marki. Jeszcze kilka lat temu korzystanie z tego typu warsztatów wzbudzało wątpliwości. Czy w dzisiejszej sytuacji rynkowej opłaca się serwisować flotę poza ASO?

Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?

Liczba oktanowa paliwa ma istotny wpływ na pracę jednostki napędowej. Wielu kierowców przecenia jednak jej możliwości, nadając jej atrybuty, które są wręcz nieprawdopodobne. Rzekome zwiększanie mocy silnika w rzeczywistości nie ma miejsca, a jest dowodem jedynie na to, że marketing koncernów paliwowych jest skuteczny i działa. Dlaczego?

Po której stronie powinien być wlew paliwa?

Dlaczego wlew paliwa w autach jest umiejscowiony z lewej, a w innym z prawej strony? To proste pytanie przyniosło różne odpowiedzi. Eksperci z Floty Auto Biznes zadali je przede przedstawicielom japońskich producentów samochodów.

Liczba oktanowa paliwa - o czym nam mówi?

Większość osób uważa, że im wyższa liczba oktanowa danego paliwa, tym lepiej będzie pracował silnik nim zasilany. Prawda jest najczęściej jednak zupełnie inna. Przyczyna tkwi w błędnym rozumieniu pojęcia liczby oktanowej. Czym jest liczba oktanowa i jak się ją ustala?

Skurcz podczas jazdy - jak z nim walczyć?

Skurcz mięśnia to problem, który dotyczy każdego kierowcy. Na bolący skurcz łydki są narażeni zwłaszcza kierowcy podróżujący przez kilka godzin. Jak zapobiegać występowaniom skurczu i jak sobie z nim radzić, gdy nas dopadnie.

Ciśnienie w oponach sprawdzaj na zimno

Zalecane przez producenta ciśnienie w ogumieniu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Tylko, który wynik jest właściwy - pomiaru dokonywanego na rozgrzanych, czy zimnych oponach. czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Negatywny wpływ soli na opony

Sól uważana za najtańszy środek skutecznie walczący z oblodzeniami na drogach, ma spory wpływ na stan opon w naszych pojazdach. Czym grozi jazda po zasolonych arteriach miast?

Renowator do opon

Preparat o nazwie Renowator do opon brzmi tajemniczo. Poniżej wyjaśniamy, jakie ma właściwości.

Czernidło do opon

Czernidło do opon służy do przywracania koloru wyblakłemu pod wpływem warunków atmosferycznych ogumieniu.

Regeneracja alternatora - czy warto?

Alternator odpowiada za ładowanie akumulatora. Przed zbliżającym się nieuchronnie okresem chłodu i wilgoci warto zastanowić się, czy alternator w naszym samochodzie nie wymaga konserwacji. Jeżeli odmówi posłuszeństwa będziemy mieli kłopot, a przecież urządzenie jest zbudowane z części, które zużywają się w miarę eksploatacji więc regeneracja alternatora może być konieczna.

Fleet manager –profesjonalista zarządzający flotą

Firmy dysponujące flotą kilkudziesięciu pojazdów powinny zatrudniać profesjonalistów, którzy we właściwy sposób potrafią zarządzać flotą. Taka osoba wie jak efektywnie i ekonomicznie wykorzystać auta służbowe. Zatrudnienie Fleet managera może przynieść firmie duże oszczędności.

Gaszenie samochodu cz 3.

Gaszenie samochodu nie powinno się odbywać na tzw oślep. Butla gaśnicy samochodowej jest tak mała, że należy gasić pożar z precyzją.

Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy

W zależności od tego czy użyjemy gaśnicy z nabojem, czy już nabitej gazem (rozpoznać ją można po manometrze) różnie postępujemy przed gaszeniem pożaru.

Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia

Wydobywający się spod maski samochodowej dym w wielu przypadkach nie jest skutkiem pożaru. Jak rozpoznać, czy samochód rzeczywiście się pali?

Optymalizacja kół

Optymalizacja kół to zjawisko, z którym możemy się spotkać w dobrym warsztacie wulkanizacyjnym.

Odmrażacz szyb w spreju - czy to działa?

Na rynku jest sporo różnego rodzaju specyfików służących do szybkiego odmrażania szyb samochodowych lub zapobiegających zamarzaniu. Sprawdziliśmy, czy odmrażacz w spreju zapobiegnie zamarznięciu szyby?

Kobiety coraz lepiej radzą sobie z obsługą techniczną samochodów

Kobiety, mimo że z natury delikatne, coraz lepiej radzą sobie z obsługą auta i jego codzienną eksploatacją. W wielu przypadkach poradzą sobie bez pomocy mężczyzn. Czy my faceci jesteśmy jeszcze im potrzebni?

Czyszczenie tapicerki

Wakacyjne podróże samochodem to okazja do gromadzenia wielu wspaniałych wspomnień. Niestety niektóre wspomnienia są bardziej materialne i odkładają się w postaci plam na tapicerce. Podpowiadamy jak usunąć z tapicerki poszczególne plamy.

Kontrola samochodu - zanim przyjdzie mróz

Zanim temperatura na dobre spadnie poniżej zera stopni Celcjusza warto zrobić dokładny przegląd samochodu, by nie musieć borykać się z naprawą, gdy aura na zewnątrz nie sprzyja. W łatwy sposób możemy skontrolować poszczególne układy w samochodzie.

Pompka samochodowa

Z dostępnych na rynku pompek samochodowych możemy wyróżnić dwa rodzaje. Poniżej przedstawiamy krótki opis każdego z nich.

Ile waży dodatkowe wyposażenie samochodu?

Lista dodatkowego wyposażenia nowoczesnych aut stale ulega wydłużeniu. Jak duży wpływ na ono masę pojazdu? Czy dodatkowe gadżety mogą pogorszyć osiągi auta?

Zapach samochodowy - jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego zapachu samochodowego ma istotny wpływ na nasze samopoczucie za kierownicą. Zapach samochodowy może nas pobudzić, uśpić, a nawet zirytować. Których zapachów unikać i jaki nośnik zapachu jest najtrwalszy?

Metody zabezpieczania gniazd zaworowych

Eksploatacja niektórych silników na gazie LPG niesie za sobą ryzyko wypalenia się gniazd zaworowych w ich głowicach. Czy można temu zaradzić?

Typowe błędy w trakcie jazdy w mieście

Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów czy konfrontacji na drodze, pamiętaj by po zatłoczonych miastach jeździć " z głową" i przestrzegać kanonu dobrych obyczajów i przepisów ruchu drogowego.

Jak nie zasnąć za kierownicą?

Zaśnięcie za kierownicą zazwyczaj kończy się tragedią. Tymczasem kierowcy często z ułańską fantazją planują podróże i nie przejmują się wyraźnymi sugestiami organizmu, że czas na odpoczynek.

Przyczyny przedwczesnego zużycia się tarcz hamulcowych

Aby przedłużyć żywotność tarcz hamulcowych należy być świadomym potencjalnych czynników negatywnie wpływających na ich stan. Ich kondycja zależy nie tylko od jakości użytych do ich produkcji materiałów ale i od sposobu użytkowania pojazdu.

Rodzaje tarcz hamulcowych

O skuteczności układów hamulcowych w poszczególnych samochodach decydują w dużej mierze zastosowane tarcze hamulcowe. Bardziej zaawansowane tarcze istotnie wpływają na skrócenie drogi hamowania. Lepiej też sprawdzają się w ekstremalnych warunkach.

Jak odkręcić zapieczone bądź skorodowane śruby?

Odkręcenie zapieczonej śruby bądź świeży żarowej niejednokrotnie kończy się zerwaniem jej gwintu. Jak skutecznie rozwiązać ten problem?

Agresywne zachowania poszczególnych kierowców, budzą agresję innych uczestników ruchu

Polacy na tle bogatszych społeczeństw europejskich emanują agresją na każdym kroku. Począwszy od wpychania się w kolejkę do kas, do windy, a skończywszy na zwykłym nieuzasadnionym chamstwie w stosunku do otaczających osób. Aw ruchu drogowym przejawy chamstwa i agresji zdają się występować u Polaków ze zdwojoną siłą.

Motocykliści kontra kierowcy samochodów - kierując motocyklem daj szansę się zauważyć

Statystyki policyjne w tym przypadku pokazują czarno na białym, że najczęstszymi przyczynami wypadków z udziałem motocyklistów są nadmierna prędkość w stosunku do natężenia ruchu, nieostrożne zachowanie podczas wyprzedzania oraz niezachowanie odpowiedniego odstępu od otaczających motocykl pojazdów.

Błędy kierowców samochodów w stosunku do motocyklistów

Okazuje się, że blisko 30 procent wszystkich kolizji z udziałem motocyklistów zdarza się na skrzyżowaniach. Niestety bardzo często winę za zdarzenie ponoszą nierozważni kierowcy samochodów. Na co zwrócić uwagę, by zapobiec nieszczęściu?

Savoir-vivre pasażerów

Bezpieczeństwo jazdy zależne jest w największej mierze od umiejętności i stanu psychofizycznego kierowcy. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że na styl jazdy prowadzącego ogromny wpływ ma pasażer, którego wiezie w pojeździe. O czym należy pamiętać, godząc się na podróż jako pasażer?

REKLAMA