Jak nie zasnąć za kierownicą?
REKLAMA
REKLAMA
W błędzie są ci, którzy myślą, że problem z zaśnięcia za kierownicą dotyczy dojrzałych wiekiem kierowców. Według badań przeprowadzonych na terenie Wielkiej Brytanii największe ryzyko zaśnięcia za kierownicą dotyczy kierowców przed 30-stym rokiem życia.
REKLAMA
Według statystyk polskiej policji w zeszłym roku doszło do 586 wypadków, których przyczyną było zaśnięcie za kierownicą. W zdarzeniach zginęło 117 osób.
Zobacz też: Jak siedzieć i operować kierownicą (w żargonie rajdowym „fajerą” :) )
REKLAMA
„Zmęczenie prowadzi do zmniejszenia czujności i wydłużenia czasu reakcji. Kierowca nie jest w stanie właściwie analizować sytuacji na drodze i brać pod uwagę wszystkich bodźców dotyczących otoczenia drogi i sygnalizacji. Skupia się głównie na samej jeździe” – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Najwięcej wypadków spowodowanych zaśnięciem za kierownicą zdarza się wcześnie rano i w godzinach lunchu. Dlatego złym pomysłem jest wyjazd w godzinach od północy do szóstej rano. Tzw. zegar biologiczny odmierza rytm każdego człowieka i w pewnych godzinach, bez względu na kondycję nie należy zmuszać organizmu do wysiłku.
Gdy poczujemy się zmęczeni podczas prowadzenia pojazdu najlepiej po prostu zatrzymać samochód na parkingu i odpocząć. „Picie kofeiny pomaga, ale tylko na chwilę. Jedyne lekarstwo na senność to sen” mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. „Nie zaczynaj długiej podróży, jeśli jeszcze przed startem jesteś zmęczony i planuj podróż tak, by co 2 godziny móc pozwolić sobie na przerwę.”
Zobacz też: Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?
Powinieneś bezzwłocznie zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i uciąć sobie drzemkę, gdy:
nie pamiętasz, kiedy zbliżyłeś się do samochodu jadącego z przodu,
nie potrafisz dokładnie odtworzyć ostatnich kilku minut podróży – mijanych miejsc, znaków, nadmiernie mrużysz oczy, nie jesteś w stanie skoncentrować się na drodze,
bezwiednie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu
Opracował: Tomasz Korniejew, źródło: materiały prasowe Renault
Zobacz też: Defensywny styl jazdy - co to znaczy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.