Savoir-vivre pasażerów
REKLAMA
REKLAMA
Jazda autem na coraz bardziej zatłoczonych drogach jest bardzo męcząca i znacznie bardziej niebezpieczna niż dawniej. Kierowca „atakowany” coraz częściej licznymi korkami na drogach, remontami i objazdami, znacznie łatwiej ulega frustracji, a to przekłada się na jego styl jazdy i bezpieczeństwo. Do tego negatywnego zjawiska bardzo często swoją cegiełkę dokładają także pasażerowie pojazdu, których świadomość co do poprawnego zachowania w czasie jazdy jest najczęściej bardzo niska.
REKLAMA
Zobacz też: Jak siedzieć i operować kierownicą (w żargonie rajdowym „fajerą” :) )
Jak powinien zachowywać się pasażer auta w trakcie jazdy, aby zwiększyć szanse zarówno swoje jak i kierowcy na bezpieczne i bezproblemowe dotarcie do celu podróży?
REKLAMA
1. Pasażer nie może odrywać uwagi kierowcy od drogi – nie powinien więc wciągać kierowcę w rozmowę wówczas, gdy sytuacja na drodze wymaga od prowadzącego auto zwiększonej uwagi, koncentracji i ostrożności (np. duży ruch na drodze, zator, wypadek na drodze).
2. Bezwzględnie nie może zwracać kierowcy uwagi na temat sposobu prowadzenia samochodu bądź jego zachowania za kierownicą (chyba, że o to poprosi bądź swoim stylem jazdy wyraźnie łamie przepisy drogowe, zagrażając tym samym bezpieczeństwu osób trzecich). Swoje spostrzeżenia co do sposobu prowadzenia auta pasażer powinien przekazać kierowcy podczas postoju.
3. Pasażer powinien zachowywać się spokojnie, nawet bardziej spokojnie niż czyni to na co dzień w domu czy w pracy. Niedopuszczalne jest wydawanie niespodziewanych okrzyków czy rozpoczynanie kłótni z prowadzącym samochód.
4. Nie można zachęcać kierowcy do szybszej jazdy ani wywierać na nim podjęcia takiego zamiaru poprzez ostentacyjne zerkanie na zegarek.
5. Podczas jazdy w nocy, pasażer nie powinien niespodziewanie zapalać światła wewnątrz pojazdu, błyskać latarką czy telefonem oraz zapalać zapałek, bez wcześniejszego uprzedzenia o tym kierowcy.
6. Złym pomysłem jest spanie podczas nocnej jazdy na siedzeniu obok kierowcy. Już sam widok śpiącej osoby działa na kierowcę usypiająco, nie mówiąc już o towarzyszącym snu opadaniu głowy, chrapaniu itd.
7. Dobór muzyki odtwarzanej w aucie pasażer powinien pozostawić kierowcy. Nie może ona mu przeszkadzać ani tym bardziej denerwować czy nużyć.
8. Pasażer powinien pomagać kierowcy we wszystkich czynnościach towarzyszących jeździe autem, które mogą odrywać jego uwagę od sytuacji na drodze (np. przecieranie zaparowanych szyb).
Zobacz też: Tolerancja i poszanowanie na drodze. Ekspert ITS radzi jak być dobrym kierowcą
Jadąc autem jako pasażer pamiętajmy, że to od kierowcy pojazdu oraz jego samopoczucia zależy nasze zdrowie i życie. Decydując się na podróż z daną osobą zaufaliśmy jej umiejętnościom za kierownicą i tego przekonania nie powinniśmy burzyć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.