REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola samochodu - zanim przyjdzie mróz

Tomasz Korniejew
przegląd, naprawa Fot. Fotolia
przegląd, naprawa Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim temperatura na dobre spadnie poniżej zera stopni Celcjusza warto zrobić dokładny przegląd samochodu, by nie musieć borykać się z naprawą, gdy aura na zewnątrz nie sprzyja. W łatwy sposób możemy skontrolować poszczególne układy w samochodzie.

Układ elektryczny

Jest jednym z najwrażliwszych układów na działanie warunków typowych dla zimy. Szczególną uwagę kontroli układu elektrycznego powinni poświęcić właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Zanim przyjdą poważne przymrozki warto wymienić świece żarowe odpowiadające za podgrzanie komory spalania w cylindrze.

REKLAMA

REKLAMA

Ponadto warto zmienić na nowe przewody wysokiego napięcia, bo to one odpowiadają za właściwy przepływ prądu. Silniki wysokoprężne potrzebują prądu o większym natężeniu niż benzynowe. W silnikach Diesla stosuje się większe akumulatory. Gdy przewody elektryczne działają poprawnie warto (na przyszłość) zaopatrzyć się w preparat do ich konserwacji. Ponadto takie środki powodują wypieranie wilgoci z układu elektrycznego, co zapewnia jego sprawniejsze działanie.

Właściciele samochodów z silnikami benzynowymi co prawda nie muszą wymieniać świec żarowych, ale powinni skontrolować układ zapłonowy swoich aut. Wymiana świec zapłonowych nie jest droga, podobnie do wymiany przewodów wysokiego napięcia.

Zobacz też: Jaki akumulator wybrać przed zimą? Przegląd rozwiązań

Układ paliwowy

REKLAMA

Jeżeli nie chcemy mieć problemów z uruchamianiem i eksploatacją samochodu podczas mrozów warto pochylić się nad układem paliwowym. Jeżeli tankujemy paliwo na stacjach renomowanych producentów paliw, problem zamarzania benzyny w układzie paliwowym będzie dotyczył głównie kierowców posiadających stare samochody, wyposażone w gaźniki. Jednak zdecydowana większość kierowców może mieć kłopoty wynikające z gromadzeniem wody w zbiorniku paliwa (dotyczy to głównie właścicieli tzw. benzyniaków). Zamarzająca ciecz może być przyczyną zapychania przewodów paliwowych. Jednym ze sposobów na zapobieganie wspomnianych problemów jest zastosowanie dostępnych na rynku preparatów konserwująco-czyszczących oraz wypierających wilgoć z układu paliwowego..

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mrozy mogą być bardziej problematyczne dla właścicieli samochodów z silnikami Diesla. Jedną z bolączek oleju napędowego jest wytrącanie się parafiny pod wpływem mrozu. Problem ten został zniwelowany w dużym stopniu poprzez stosowanie tzw. oleju napędowego zimowego (z dodatkiem uszlachetniaczy) przez duże stacje sieciowe. Jednak osoby tankujące na stacjach nie działających pod szyldem dużych koncernów powinny się zaopatrzyć w dodatki uszlachetniające, które się wlewa do baku. Przed okresem mrozów warto też wymienić filtr paliwa na nowy.

Zobacz też: Jak dbać o czystość wnętrza samochodu zimą? Poradnik

Układ hamulcowy

Zasadniczo w okresie wiosenno-letnim większość kierowców albo nie kontroluje układu hamulcowego wcale, albo ogranicza się do sprawdzenia poziomu płynu hamulcowego. Ale przed okresem, w którym śliska nawierzchnia to tzw. "chleb powszedni" warto udać się na stację diagnostyczną i skontrolować poprawność działania układu. Dlaczego? Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas delikatnego hamowania na wyślizganej nawierzchni jedno koło hamuje mocniej niż pozostałe. Poślizg murowany. Wizyta na stacji diagnostycznej i kontrola układu hamulcowego to wydatek kilkudziesięciu złotych.

Zobacz też: Jak dbać o filtr powietrza zimą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA