Jak odkręcić zapieczone bądź skorodowane śruby?
REKLAMA
REKLAMA
Zapieczone i skorodowane śruby to koszmar nie tylko domorosłych majsterkowiczów, ale i doświadczonych mechaników. Wiele tzw. połączeń rozłącznych, wykonanych jest przez producenta auta bądź danego podzespołu z kiepskiej jakości materiałów, co przy ewentualnej próbie ich oddzielenia skutkuje zerwaniem gwintu i koniecznością wymiany znacznie większej ilości elementów niż zakładał pierwotny plan.
REKLAMA
Istnieją jednak sposoby, które niezwykle skutecznie rozwiązują ten problem a jednocześnie ich koszt pozostaje na rozsądnym poziomie.
Nafta
Najtańszym sposobem odkręcenia zardzewiałej śruby jest użycie nafty. Dzięki wysokim właściwościom penetrującym i powszechnej dostępności jest to jeden z najbardziej popularnych środków chemicznych stosowanych w tego typu problemach. Wadą tej metody jest długi czas uwalniania tego typu połączeń (nawet do kilkudziesięciu godzin). Aby go skrócić można posłużyć się młotkiem w celu naruszenia struktury pomiędzy śrubą a nakrętką.
Preparat penetrujący
Droższy sposób to użycie jednego z wielu preparatów penetrujących, które znakomicie penetrują, odrdzewiają i zabezpieczają połączenia śrubowe. Na co dzień stosowane są strickte jako smary, wypierające wodę z konkretnej przestrzeni.
Palnik acetylenowo-tlenowy
Jeszcze lepszym sposobem, choć znacznie trudniejszym w wykonaniu, jest podgrzanie za pomocą palnika acetylenowo-tlenowym danego miejsca do odpowiedniej temperatury, a następnie odkręcenie śruby. Metoda ta jest o tyle trudna, że niesie za sobą ryzyko uszkodzenia innych podzespołów, znajdujących się w bliskim sąsiedztwie ogrzewanego połączenia. Co więcej uszkodzeniu może ulec samo połączenie.
Zobacz też: Jak usunąć złamany kluczyk z zamka drzwi?
Podgrzewacz indukcyjny
Jedną z najnowszych metod ułatwiających rozłączanie połączeń śrubowych jest zastosowanie tzw. podgrzewacza indukcyjnego. Wbudowany w niego falownik zamienia prąd z sieci elektrycznej o napięciu 220V na prąd o wysokiej częstotliwości. Specjalne spirale wytwarzają pole magnetyczne. Wystarczy, że w zasięgu tego pola umieścimy przedmiot, który przewodzi prąd a jego temperatura gwałtownie wzrośnie w ciągu kilkunastu sekund. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda stosowana m.in. przy odkręcaniu zapieczonych świec żarowych w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych. O jej skuteczności przekonało się już wielu mechaników.
Zobacz też: Jak bezpiecznie zdemontować świece żarowe i wtryskiwacze?
Każda z metod ma swoje wady i zalety. Najlepszą wydaje się zastosowanie podgrzewacza indukcyjnego, ale tylko nieliczne warsztaty mechaniki pojazdowej są w jego posiadaniu. Poza tym, do każdego przypadku trzeba podejść w sposób indywidualny, bowiem wiele z problemów może rozwiązać nawet nafta. Osoby o niskich umiejętnościach manualnych lepiej powinny przekazać oddać auto w ręce fachowców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.