REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile waży dodatkowe wyposażenie samochodu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Im bardziej bogate jest wyposażenie pojazdu, tym większa jest masa pojazdu. Przekłada się ona na dynamikę pojazdu oraz jego ekonomiczność.
Im bardziej bogate jest wyposażenie pojazdu, tym większa jest masa pojazdu. Przekłada się ona na dynamikę pojazdu oraz jego ekonomiczność.
BMW
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Lista dodatkowego wyposażenia nowoczesnych aut stale ulega wydłużeniu. Jak duży wpływ na ono masę pojazdu? Czy dodatkowe gadżety mogą pogorszyć osiągi auta?

Znakiem czasu jest to, że nowoczesne auta, będące n-tą generacją swoich poprzedników z przed lat, są znacznie cięższe od swoich protoplastów. Kultowy Golf GTI pierwszej generacji wyposażony w silnik 1.6 110KM jest lżejszy o 518kg od piątej generacji popularnego „hot hatcha”! Dzieli je praktycznie wszystko , poczynając od oferowanego poziomu bezpieczeństwa, poprzez rozwiązania techniczne aż po wyposażenie. Jedno pozostaje zbliżone – osiągi. Choć dzieli je różnica wieku wynosząca prawie 30 lat to sprint 0-100km/h „jedynka” przegrywa tylko o 1,8 sekundy. Jak to możliwe, skoro silnik Golfa V, wyposażony w turbosprężarkę, dysponuje mocą większą o 90KM?

REKLAMA

Masa pojazdu a jego osiągi

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – większa masa zabija osiągi auta. Dobitnie podkreślał to chociażby Colin Chapman, brytyjski inżynier i konstruktor wyścigowy, założyciel firmy Lotus. Jego samochody wyścigowe od samego początku wyróżniały się bardzo niska masą, która zapewniała z jednej strony wysoką dynamikę przy znacznie słabszych jednostkach napędowych, a z drugiej lepsze prowadzenie pojazdu w zakrętach. Po dziś dzień auta Lotusa czerpią garściami z tej filozofii.

Co wpływa na wysoką masę dzisiejszym samochodów osobowych? Jednym z głównych czynników jest ich wyposażenie. Różnice wagowe są zauważalne nawet na przykładzie tego samego modelu auta z danym silnikiem. W zależności od wersji wyposażenia masa auta jest inna. Popularny sedan klasy średniej, Opel Vectra C Caravan z silnikiem 1.8 16V 122KM (Z18XE), jest cięższy w odmianie Sport o 18kg od podstawowej wersji Enyoj. Co więcej doposażenie go w hak holowniczy spowoduje wzrost masy o kolejne 33kg. Okno dachowe to następne 18kg.

Zobacz też: Bluetooth w samochodzie - czy wszystkie potrafią to samo?

Ile waży wyposażenie pojazdu?

REKLAMA

Auto staje się tym cięższe im większy jest jego zakres wyposażenia dodatkowego. Firma BMW, znana z luksusowego charakteru swoich aut, udostępnia szeroki wachlarz gadżetów poprawiających komfort podróży. Ile te dodatki mogą warzyć? Jak się okazuje całkiem sporo. W modelu E46 330i nawet trochę lepsze radio potrafi dociążyć auto o dodatkowe 0,6kg, sam kompresor klimatyzacji to dodatkowe 7kg, każda z bocznych poduszek powietrznych to prawie 1kg. Komplet czterech felg aluminiowych wraz z oponami w rozmiarze 225/45R17 to kolejne  78kg!Rekordowo ciężkie są fotele – masa jednego przekracza 24kg! Ale to i tak niewiele jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jeden fotel Bentleya Continentala GT waży prawie 70kg! Czy to naprawdę tak dużo? Biorąc pod uwagę, że wzrost masy o 100kg powoduje w średniej klasie samochodzie zwiększenie o 0,5litra zapotrzebowania na paliwo, to straty energii i paliwa w dłuższym okresie czasu są duże. W kontekście globalnym są one wręcz ogromne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz wyposażenia auta z zakresu komfortu, istotny wpływ na zwiększenie masy auta ma także zastosowany w nim rodzaj napędu. W Mitsubishi ASX z silnikiem 1.8 DID wybranie wersji 4x4 spowoduje, że będzie ono cięższe o prawie 65kg od modelu z napędem na jedną oś. W jego przypadku oznacza to także pogorszenie przyspieszenia 0-100km/h o 0,3 sekundy.

Czy zatem powszechnie występują tendencja do zwiększana masy samochodów osobowych spowodowana jest tylko i wyłącznie rosnącymi wymaganiami klientów i ma na celu zaspokoić ich coraz to bardziej wybredne gusta? Nie do końca. Pamiętajmy, że producenci sukcesywnie zwiększają poziom bezpieczeństwa swoich aut. Bardziej zaawansowane konstrukcje stref zgniotu, dodatkowe poduszki powietrzne, ich czujniki czy systemy wspomagające kierowcę w trudnych sytuacjach na drodze, to dodatkowe kilogramy istotnie wpływające ma masę całkowitą pojazdu. Aby zachować jednak wysokie osiągi i ekonomiczność, stałemu udoskonaleniu ulegają jednostki napędowe czy aerodynamika pojazdu.

Zobacz też: Skrzypienie deski rozdzielczej? Jak je usunąć?

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA