Jak odnowić skórzane fotele w samochodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Regeneracja skórzanych foteli może zawierać trzy typy czynności – użycie płynnej skóry, koloryzacja lakierami lub farbami z czynnościami dodatkowymi lub wymiana pękniętych, dziurawych elementów. Wszystko zależy od zakresu zniszczeń, budżetu jaki pragniemy przeznaczyć na renowację oraz czy zależy nam na pozostawieniu oryginalnych elementów poszycia.
REKLAMA
Koloryzowanie skórzanych boczków
REKLAMA
Przetarcia boczków, to jedne z najczęściej pojawiających się defektów. Ciągłe wsiadanie i wysiadanie może zostawić ślady o różnej specyfice. Najłatwiejszym w naprawie będzie przebarwienie i lekkie wytarcie, które możemy zredukować dostępnymi na rynku lakierami, farbami lub tonerami. Przed przystąpieniem do koloryzowania musimy przygotować powierzchnię naprawianego elementu. Zaleca się wyczyszczenie szczotką całego fotela, korzystając z preparatu do czyszczenia skóry. Są one dostarczane w postaci stałej, płynnej lub pianek. Przed użyciem zawsze warto sprawdzić ewentualną reakcję środka na niewidocznej części fotela. Pamiętajmy również o tym, by dobrać odpowiedni typ preparatu do rodzaju zastosowanej skóry w naszym samochodzie. Jeżeli potrzebne preparaty będziemy kupować w sklepie stacjonarnym, możemy wziąć ze sobą zagłówek. Może on pomóc nam również w doborze odcienia farby/lakieru koloryzującego. Sprawdźmy także, czy odcień zagłówka jest podobny do skóry w naprawianym miejscu.
Jeżeli skóra nie jest wytarta, a jedynie przebarwiona i wybłyszczona, możemy ją wyczyścić, a następnie zakonserwować preparatami chroniącymi skórę. Osoby, którym zależy na bardzo tanim odświeżeniu, natłuszczają jedynie skórę, co poprawia jej elastyczność i odcień.
Czyszczenie szczotką powinniśmy wykonywać z czuciem, jednak ostatecznie fotel powinien nie posiadać miejscowych plam wynikających z niedokładnego umycia. Kolejnymi etapami są odtłuszczenie naprawianej powierzchni oraz jej zmatowienie. Możemy wykonać je papierem o gradacji 1200. Nakładanie barwnika okrywającego przetarcie może odbywać się w kilku etapach. Każda warstwa powinna być osuszona ciepłym powietrzem. Możemy w tym celu użyć suszarki do włosów. Skórę tonujemy aż do momentu uzyskania jednolitego koloru. Dodatkowo zalecane jest zabezpieczenie skóry. Wpłynie to pozytywnie na jej elastyczność i trwałość regeneracji. Oprócz zabezpieczenia skóry środkiem do pielęgnacji, powinniśmy w miejscu naprawy użyć środka wykańczającego, który ma za zadanie zespoić strukturę barwnika i skóry. Dopiero po wykonaniu tej czynności nanosimy preparat pielęgnacyjny.
Naprawa głębokich wytarć i pęknięć
Jeżeli lico skóry jest głęboko wytarte, sama koloryzacja może mieć bardzo krótkotrwały efekt. W niektórych przypadkach pomoże użycie środka adhezyjnego, który zwiększy przyczepność barwnika do elementów tapicerki. Jednak konieczne może okazać się użycie tzw. płynnej skóry, którą rozprowadzamy szpachelką do uzyskania jednolitej powłoki. W tym przypadku również należy pamiętać o warstwowym nakładaniu preparatu w miejscu głębokich przetarć. Każda kolejna warstwa musi być osuszona. Dopiero po zakończeniu tego procesu nakładamy barwę i zabezpieczamy ją, jak opisaliśmy wcześniej. W podobny sposób poradzimy sobie z pęknięciami lub zadrapaniami naturalnej skóry pamiętając wcześniej o zmatowieniu naprawianej powierzchni oraz sklejeniu pęknięć za pomocą kleju do skór. Jeżeli fotele naszego samochodu są tapicerowane skórą ekologiczną, pęknięcia nie będą możliwe do naprawy bez wymiany całego płatu.
Jak radzić sobie z zabrudzeniem tapicerki?
Ślady po papierosach w skórze
Aby zakleić dziury po papierosie, który pozostawił głęboki ślad także w piance fotela, musimy użyć środków poliuretanowych wypełniających dziurę. Jej brzegi wpierw delikatnie przycinamy, aby nie pozostawić śladów przypalenia i twardego obrzeża. Powierzchnię również lekko matowimy. Następnie nakładamy płynną skórę, a po jej wyschnięciu, jeżeli jest to niezbędne, także odpowiedni odcień farby koloryzującej. Jeżeli naprawiane miejsce jest nie spowodowane wypaleniem, a tylko rozdarciem z ubytkiem skóry, jako łącznik pomiędzy pianką fotela, a płynną skórą, możemy użyć łatki z gazy lub skórzanej odzieży. Łatkę z gazy przygotowujemy nieco większą i wprowadzamy jej brzegi pod tapicerkę. Przyklejamy ją zarówno do pianki fotela, jak i spodniej części skóry. Natomiast łatkę skórzaną przycinamy na wymiar. Następnie do maskowania używamy płynnej skóry, koloryzatora i wykończeń zabezpieczających.
Jak czyścić skórzaną tapicerkę?
Samo użycie farby bez pokrycia jej środkami wykańczającymi oraz zabezpieczenia powierzchni fotela środkami pielęgnującymi, będzie zabiegiem dającym krótkotrwały efekt. Szczególnie, jeżeli jest to element mocno narażony na tarcie jak np. boczek fotela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.