REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić system audio?

REKLAMA

REKLAMA

Fabryczne systemy audio bardzo często nie spełniają wszystkich oczekiwań właściciela auta. Dlatego można próbować je rozbudowywać. Poprawić można wiele, począwszy od możliwości samego odtwarzacza, a na jakości i mocy dźwięku kończąc.

Kaseciak już wyszedł z mody?

REKLAMA

Zmiana systemu audio dużej części kierowców kojarzy się ze zmianą jednostki sterującej, czyli de facto samego radia. Tymczasem to tylko jedna z prostszych modyfikacji, w dodatku dająca głównie efekt wizualny.

Warto przy tym pamiętać, że nie każdy sprzęt będzie pasował stylistyką do każdej deski rozdzielczej. Czasem chcąc poprawić wygląd możemy skończyć z efektem wręcz odwrotnym. Nie wspominając już o tym, że często tracimy możliwość sterowania radiem z kierownicy lub nagle przestaje działać jeden z wyświetlaczy.

Dlatego nie trzeba od razu wyrzucać fabrycznego odtwarzacza – może da się rozszerzyć jego możliwości. Obecnie zamiast zmieniarek płyt CD bardzo często podłącza się dyski twarde i stacje dokujące z możliwością podłączenia pamięci USB, a nawet z łącznością bluetooth.

Zobacz również: Czy na zamontowanie radia CB trzeba mieć pozwolenie

Tak przeprowadzona modyfikacja będzie kosztować tyle co nowy odbiornik. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu oryginalnego wyglądu deski (co jest ważne np. w autach kolekcjonerskich i klasycznych) wtedy naprawdę warto.

Coś dla ucha – dobre głośniki

REKLAMA

Zupełnie inną grupę przeróbek stanowią modyfikacje tzw. audiofilskie, czyli takie gdzie największe znaczenie ma jakość dźwięku. Wtedy najczęściej zmienia się głośniki, na takie o szerszym paśmie przenoszenia dźwięku, do tego dochodzą specjalne filtry i zwrotnice, które rozdzielają konkretne tony na poszczególne membrany.

Kolejna sprawa to odpowiednie wygłuszenie, szczególnie od strony bagażnika i drzwi. W tych punktach producenci często oszczędzają na matach dźwiękochłonnych. Tymczasem im mniej dźwięku wypuścimy z kabiny i mniej szumów do niej trafi tym efekt będzie lepszy.

Więcej mocy

Ostatnią grupę modyfikacji car audio stanowią te nastawione na czystą moc dźwięku. Trudno tu zresztą mówić o modyfikacji, to prawdziwa przebudowa auta, począwszy od tapicerki, układu elektrycznego i okablowania, a na dodatkowych akumulatorach i kondensatorach kończąc. Do tego dochodzi oczywiście montaż odpowiedniej liczby wzmacniaczy, i dodatkowych głośników – Najkrócej mówiąc: liczy się ilość.

Zobacz również: Car audio początki - krok po kroku

Takie auta - prezentujące możliwości i granice przeróbek - generują nierzadko więcej hałasu niż lądujący samolot. Granica 170 decybeli (granica bólu) też jest do osiągnięcia, jeśli dostarczymy odpowiednią ilość prądu. A tego wszystkie „cacka” zamontowane we wnętrzu potrzebują ponadprzeciętne ilości. Pokazowy samochód może pożerać w ciągu 15 minutowej prezentacji tyle prądu ile 4 osobowa rodzina wykorzystała by w 2,5 miesiąca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

    Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

    Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

    REKLAMA

    Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

    40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    REKLAMA