REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokooktanowe paliwo - czy poprawia osiągi samochodu?

Większa liczba oktanowa paliwa ma za zadanie chronić silnik przed spalaniem stukowym a nie zwiększać jego moc. Fot. Fotolia
Większa liczba oktanowa paliwa ma za zadanie chronić silnik przed spalaniem stukowym a nie zwiększać jego moc. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Liczba oktanowa paliwa ma istotny wpływ na pracę jednostki napędowej. Wielu kierowców przecenia jednak jej możliwości, nadając jej atrybuty, które są wręcz nieprawdopodobne. Rzekome zwiększanie mocy silnika w rzeczywistości nie ma miejsca, a jest dowodem jedynie na to, że marketing koncernów paliwowych jest skuteczny i działa. Dlaczego?

Liczba oktanowa a ilość energii

Trzeba pamiętać, że większa liczba oktanowa paliwa nie wpływa na wzrost energii wytwarzanej w cylindrze. Jest tak dlatego, bowiem większa liczba oktanowa to efekt dodania do paliwa specjalnych substancji uszlachetniających, które mają na celu ograniczyć proces spalania stukowego. Jednocześnie obniżają one wartość opałową paliwa, co przekłada się na mniejszą energię. Sytuację taką można zaobserwować chociażby w przypadku gazu LPG, którego LO oscyluje w granicy 100, a mimo to wartość opałowa w przeliczeniu na litr jest średnio o 20% niższa od benzyny 95-oktanowej.

REKLAMA

Więcej oktanów, mniej samozapłonów

Wysokooktanowe paliwo spala się wolniej i bardziej równomiernie, bowiem ma bardzo małe skłonności do niekontrolowanych samozapłonów. Efektem tego jest znacznie cichsza praca silnika zasilanego takim paliwem. Jeśli auto wyposażone jest w tzw. sztywny zapłon (nie posiada elektronicznej zmiany kąta wyprzedzenia zapłonu) komputer nie jest w stanie zwiększyć kąta wyprzedzenia zapłonu, by lepiej dobrać moment zapłonu mieszanki (tzw. Maximum Brake Torque). W sytuacji takiej może nawet dojść do wyraźnego zmniejszenia się osiągów silnika, co już wielokrotnie było udowadniane przez prestiżowe firmy tuningowe. W nowszych autach kąt wyprzedzenia zapłonu jest dynamicznie dobierany do aktualnych warunków spalania, przez co komputer może ustawić bardziej optymalny moment zapłonu mieszanki. System taki posiada zazwyczaj jednak górną granicę, powyżej której nie zmienia on już ustawień.

Zobacz też: Liczba oktanowa paliwa - o czym nam mówi?

Turbo lubi oktany

Czy zatem paliwo wysokooktanowe, które zwiększa osiągi silnika to tylko marketingowy mit? Nie zupełnie. Są jednostki napędowe, które pozytywnie reagują na lepszej jakości paliwo. Najczęściej dotyczy to siników turbodoładowanych, które są wyjątkowo mocno narażone na spalanie stukowe. Im bowiem mocniej turbina „pompuje” powietrza do cylindra, tym intensywniej ulega ono sprężeniu, przez co mieszanka paliwowo-powietrzna narażona jest na niekontrolowany samozapłon (spalanie stukowe). Odpowiednio dobrane paliwo i prawidłowo ustawiony pod nie zapłon, może pomóc uniknąć dodatkowego „odprężania” silnika, które na zwykłej benzynie byłoby konieczne w celu ochrony silnika.

Ważne są dodatki w paliwie

Poza tym, niektóre wysokooktanowe paliwa mają w swym składzie specjalne związku eteryczne, zawierające duże ilości tlenu. To on pozwala na wygenerowania większej mocy przez silnik w danej jednostce czasu. Związki te niwelują „niechęć” wysokooktanowego paliwa do szybkiego spalania, poprawiając parametry pracy silnika.

Stopień sprężania a oktany

Są zatem sytuacje, w których dzięki wysokooktanowemu paliwu możemy np. zwiększyć stopień sprężania silnika, podwyższając tym samym jego moc. W zwykłym aucie, sytuacja taka występuje rzadko, a jeśli nawet ma miejsce, to przyrost mocy w większości przypadków będzie tak mały, że nie odczujemy tego. Jeśli więc zależy nam na dobrej kondycji mechanicznej naszego silnika, możemy tankować benzynę wysokooktanową. Gdy w grę wchodzi poprawa osiągów auta, w większości przypadków musimy odpowiednio wystroić elektronikę naszego samochodu pod konkretne paliwo i tylko takie tankować (licząc, że zawsze posiada prawidłowe parametry).

Zobacz też: RON, MON i DON - liczba oktanowa paliwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    REKLAMA