REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakie rodzaje paliw może jeździć samochód?

Od czasu, gdy ceny ropy naftowej zaczęły lawinowo rosnąć, użytkownicy samochodów głowią się, jak obniżyć koszty eksploatacji fot. moto.wieszjak.pl
Od czasu, gdy ceny ropy naftowej zaczęły lawinowo rosnąć, użytkownicy samochodów głowią się, jak obniżyć koszty eksploatacji fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Od czasu, gdy ceny ropy naftowej zaczęły lawinowo rosnąć, użytkownicy samochodów a także domorośli wynalazcy oraz poważne laboratoria naukowo-badawcze głowią się, jak obniżyć koszty eksploatacji pojazdów. Jednym z prostszych rozwiązań stało się przejście z paliw płynnych na gazowe.

Zasilanie silników samochodowych gazem nie jest wynalazkiem nowym. Stosowano je niemal od chwili powstania pierwszego silnika spalinowego. Gazem, jaki początkowo stosowano, była mieszanina lotnych produktów suchej destylacji drewna, czyli popularny holzgas.

REKLAMA

Podejmowano potem wiele różnych prób i eksperymentów z zastosowaniem różnych rodzajów paliwa gazowego, w tym z gazem ziemnym sprężonym do około 15 MPa. Najbardziej optymalnym, między innymi z powodu łatwego przechowywania, okazał się gaz płynny, czyli mieszanina propanu i butanu, łatwo ulegająca skropleniu w temperaturze dodatniej już przy ciśnieniu kilku dziesiątych megapaskala.

Zobacz też: Jak wymienić olej?

REKLAMA

Paliwa gazowe mają z natury wysoką liczbą oktanową, często przekraczającą 100, co czyni je przydatnymi do stosowania w silnikach o wysokim stopniu sprężania, w których stosowanie zwykłych benzyn, nawet wysokooktanowych, jest niemożliwe. Paliwa gazowe mieszają się doskonale z powietrzem, tak więc trafiająca do cylindrów silnika mieszanka jest niemal jednakowa bez względu na drogę, jaką odbywa od miejsca, gdzie gaz miesza się z powietrzem, do cylindra.

Na dodatek paliwo gazowe, w przeciwieństwie do benzyny, nie zmywa w najmniejszym stopniu filmu olejowego ze ścianek cylindra, co owocuje znacznym przedłużeniem trwałości cylindrów i pierścieni tłokowych. Ponadto ilość osadów (nagaru) w komorze spalania i przewodach wylotowych jest znacznie mniejsza, niż w przypadku benzyn. Gaz płynny ma wyższą wartość opałową, niż najlepsze gatunki benzyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zdiagnozować usterkę sprzęgła?

REKLAMA

Jedną z głównych wad paliwa gazowego jest możliwość wybuchu w przypadku nieszczelności instalacji lub wypadku drogowego. Paliwo gazowe zmieszane z powietrzem znacznie gorzej napełnia cylindry silnika, niż mieszanki benzynowo-powietrzne. Powoduje to zauważalne zmniejszenie maksymalnej mocy silnika, dochodzące nawet do 30%, w stosunku do silnika, zasilanego tradycyjnie. Kierowca, który nie wykorzystuje maksymalnych osiągów silnika, może nie zauważyć tego spadku mocy, choć z pewnością zauważy pogorszenie się przyspieszeń i konieczność nieco silniejszego naciskania na pedał gazu dla osiągnięcia tej samej prędkości, co przy zasilaniu benzynowym.

Inną wadą gazu jest znaczne zapotrzebowanie na ciepło w przypadku rozprężania, koniecznego dla prawidłowego zasilania silnika. Efektem jest obmarzanie zaworów i reduktorów (zaworów redukcyjnych), co powoduje konieczność dodatkowego ogrzewania tych elementów i/lub samego gazu, dla prawidłowej i niezakłóconej pracy tych elementów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA