REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kolizja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie sprawcy wypadku jest niezbędne celem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jak i kiedy należy wypełnić takie oświadczenie?

Kolizja samochodowa ze zwierzęciem

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizję ze zwierzęciem? Czy zależy to od oznakowania drogi? Czy kierowca musi wezwać Policję?

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Czy ten obowiązek wymaga posiadania apteczki samochodowej?

Raport Policji: Kobiety jeżdżą lepiej od mężczyzn

Walka płci przeniosła się na drogi już wiele lat temu. Od tego czasu nie cichną dyskusje na temat umiejętności kierowców męskiej i żeńskiej części społeczeństwa. Niezależne raporty policji jednoznacznie wskazują na to, że kobiety powodują mniej wypadków.

REKLAMA

GPS a obniżenie szkodowości floty

Im wyższa szkodowość we flocie, tym wyższe mogą być stawki ubezpieczeń. Jest jednak kilka sposobów na obniżenie szkodowości, jednym z nich jest... zamontowanie monitoringu GPS w samochodzie.

Czy kierowcy flotowi boją się fotoradarów?

Jedna trzecia wypadków drogowych odbywa się z udziałem kierowców firmowych. Spytaliśmy ekspertów od flot, czy i jak fotoradary wpływają na poprawę bezpieczeństwa kierowców aut służbowych.

Regulamin użytkowania aut firmowych: jak go sporządzić?

Niezwykle ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania floty jest dobry regulamin użytkowania aut służbowych. Jak go sporządzić?

Gdzie mieszkać, aby mieć tanie ubezpieczenie OC?

Miejsce zarejestrowania samochodu ma bardzo duży wpływ na wysokość składki OC. Duże miasta są przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawane za bardziej niebezpieczne, dlatego składka np. w Warszawie może być aż dwukrotnie wyższa niż małym mieście z mniej niż 100 tysiącami mieszkańców.

REKLAMA

Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Jazda samochodem to nie tylko wygoda. To także obowiązki, o których zdarza nam się zapomnieć. Jednym z takich zadań jest coroczny przegląd techniczny. Jakie spotkają nas konsekwencje, jeśli w czasie kolizji nie będziemy mieli odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym?

Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Podczas wypadku, kiedy towarzyszy nam silny stres często zapominamy o spisaniu istotnego w procesie likwidacji szkody oświadczenia powypadkowego. Jego brak często prowadzi do wydłużenia procesu likwidacji szkody.

Szkoda całkowita: co to jest?

Wypadki chodzą po ludziach, wiemy to wszyscy. Może się zdarzyć, że w czasie wypadku auto zostanie uszkodzone w takim stopniu, iż ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą. Co to dla nas oznacza?

Ucieczka sprawcy kolizji – jak uzyskać odszkodowanie?

Podczas wakacyjnych podróży samochodem jesteśmy szczególnie narażeni na przypadkową stłuczkę. Często zdarza się niestety, że jej sprawca ucieka z miejsca wypadku, a nam – poszkodowanym – nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia naszego auta. Co zatem zrobić, aby uzyskać odszkodowanie?

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli główną przyczyną wypadków drogowych w Polsce są zły stan techniczny dróg i złe metody szkolenia kierowców. Liczba ofiar śmiertelnych w Polsce jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej.

Czy szybki samochód może być bezpieczny?

Współczesne, szybkie samochody mają wiele możliwości, dzięki którym jazda może być bezpieczna i przyjemna. Niestety, te same możliwości, wykorzystane w niewłaściwy sposób, mogą doprowadzić do tragedii. Zbawcą lub katem jest w obu wypadkach prędkość.

Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Nowy Ford Focus: systemy bezpieczeństwa

Nowy Focus wyposażony został w pełen pakiet układów zwiększających czynne i bierne bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Wiele z tych rozwiązań znalazło się w ofercie Forda pierwszy raz.

Jak się zachowywać wobec pieszych?

Należy pamiętać, że pieszy, mimo, że porusza się w bezpośredniej bliskości drogi lub czasem na niej (przejścia dla pieszych), nie musi znać przepisów ruchu drogowego. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spada zatem na kierowcę, dlatego w okolicach, gdzie często poruszają się piesi, należy zachować wyjątkową ostrożność. Na co zwrócić uwagę?

Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?

Stojący na przystanku tramwaj lub autobus często stwarza spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Polega ono głownie na tym, że wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i szanują zasady ruchu drogowego, a często zapominają o instynkcie samozachowawczym.

Jak zachowywać się na rondach?

Pokonywanie rond jest utrapieniem i zmorą nie tylko dla kierowców początkujących, ale także dla tych, którzy mają już za sobą przejechane wiele tysięcy kilometrów. Wszystkiemu winna zasada, na podstawie której ruch pojazdów dojeżdżających do ronda jest w Polsce najczęściej podporządkowany ruchowi pojazdów już znajdujących się na rondzie. Jest to przyczyna wielu stłuczek i poważnych wypadków.

Jak się zachowywać wobec tramwajów i autobusów komunikacji publicznej?

Pojazdy komunikacji miejskiej korzystają z pewnych przywilejów zagwarantowanych im przez przepisy odpowiednich ustaw, w tym Kodeksu Drogowego. Nie oznacza to, że kierujący innymi pojazdami powinni respektować wyłącznie te ustawowe przywileje.

Szybkie naprawy w stacjach S PLUS

Po zimie wielu kierowców musi odrobinę podrasować swoje auta i zdecydować się na kilka napraw. Warsztaty S PLUS obiecują swoim klientom wysoką jakość i niskie koszty likwidowania drobnych uszkodzeń.

Jak wykonywać podstawowe manewry?

Na jazdę samochodem składa się wiele różnych czynności i manewrów, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy: podstawowe, stałe elementy jazdy i elementy „okazjonalne”, wynikające z zaistniałej raz na jakiś czas sytuacji

Jak przejeżdżać przez skrzyżowania z ruchem kierowanym światłami?

Przejeżdżanie przez skrzyżowania z ruchem kierowanym tylko pozornie jest łatwe. Są dwa sposoby: zgodny z przepisami i zgodny z logiką. Pierwszy prowadzi często do stłuczek i wypadków, drugi pozwala na ich unikanie.

Co grozi za nieudzielenie pomocy?

Każdy ma obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego. Nieudzielenie pomocy jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Badanie alkomatem nie jest koniecznym elementem badania przyczyn wypadku.

Ubezpieczyciele zweryfikują prawo do zniżek OC


Od 2011 roku ubezpieczyciele będą mieli możliwość sprawdzania, czy klienci nie oszukują ich na zniżkach za polisy komunikacyjne. Weryfikacja deklaracji klientów może przynieść zysk około 300 milionów złotych rocznie.

Województwo łódzkie: Zgierz


W Zgierzu k. Łodzi możemy delektować się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Podróżując samochodem po jego regionie dostrzeżemy piękno Wysoczyzny Łódzkiej. Dla spragnionych mocnych wrażeń miasto oferuje park linowy.

Kujawsko - pomorskie: Inowrocław


Inowrocław należy do województwa kujawsko-pomorskiego i usytuowany jest na Pojezierzu Kujawskim. Jego terytorium rozciąga się nad rzeką Noteć. Jest bardzo atrakcyjnym regionem o bogatej tradycji.

W piątek trzeci atak zimy

Dziś opady śniegu spodziewane są na południu i wschodzie kraju. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że obecnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a nawierzchnia większości z nich jest czarna. Utrudnienia czekają kierowców na Śląsku i Dolnym Śląsku, ponieważ doszło tam do wypadków.

Kolizja ze zwierzęciem- odszkodowanie


Zderzenie ze zwierzęciem leśnym czy gospodarczym może być bardzo groźne. W przypadku poszkodowanych pasażerów lub kierowcy pojazdu, polisa NNW wypłaci należne odszkodowanie. Trudniej jest uzyskać kompensatę za uszkodzony samochód.

Jak omijać przeszkody?

Manewr omijania nieruchomych przeszkód, jakie mogą znajdować się na drodze, wbrew pozorom nie należy do łatwych, a i przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?


Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Nawet jeśli jesteśmy poszkodowanymi podczas kolizji, możemy dostać mandat. Wystarczy za późno opuścić pas ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, powinniśmy właściwie go oznaczyć.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyruszeniem na Litwę

Podróżując samochodem po Litwie zwiedzimy Stolicę – Wilno, bogate historycznie Kowno czy Auksztycki Park Narodowy – który jest siedliskiem dziewiczej przyrody.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Republika Bośni i Hercegowiny została proklamowana w 1992 roku. Ten kraj powstały na gruzach byłej Jugosławii charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu. Cały kraj w 2/3 stanowi Bośnia a Hercegowina zajmuje 1/3 reszty powierzchni państwa.

Jakie uprawnienia ma pojazd uprzywilejowany?

Zarówno w dużych jak i małych miastach z ruchu drogowego korzystają pojazdy uprzywilejowane. Niestety nie wszyscy wiedzą, jakie pojazd uprzywilejowany ma uprawnienia a tym samym, jakie na pozostałych kierowcach ciążą obowiązki.

Wymiana zbitego lusterka

Zbite lusterko jest częściej skutkiem wandalizmu, lub wynikiem nieostrożnej jazdy. Bez względu na przyczynę, jazda bez sprawnego lusterka jest niebezpieczna i dodatkowo może być okupiona mandatem. Podpowiadamy, jak wymienić lusterko.

Ubezpieczenie Assistance a wyjazd zagraniczny

Wakacyjny wyjazd, zwłaszcza zagranicę, kojarzy nam się z czymś przyjemnym, jednak widmo stłuczki może zepsuć nam dobre samopoczucie. Komfort psychiczny zapewni nam ubezpieczenie Assistance.

Jak wymienić przednie pasy bezpieczeństwa?


Pasy bezpieczeństwa wymienia się z kilku powodów. Najczęściej po wypadku, lub z powodu zużycia. W poradniku tym, pokażemy jak samodzielnie wymienić pas bezpieczeństwa.

Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.

Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?


Polscy kierowcy w ogromnej większości przypadków zachowują się na skrzyżowaniach skandalicznie. Tylko jeden zmotoryzowany na stu, na widok zapalającego się żółtego światła natychmiast zaczyna hamować. Reszta – gwałtownie przyspiesza.

Jak zbadać, czy dana prędkość jest bezpieczna?

„Prędkość bezpieczna” to określenie bardzo nieprecyzyjne. Bez względu na to, z jaką prędkością pojazd się porusza, ruch ten może stwarzać zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.

Jak zachować spokój po kolizji?

Kolizja to stres i wielkie nerwy. A kluczem do poprawnego zachowania w takiej sytuacji spokój. Oto kilka porad, jak opanować stres po stłuczce.

Jak jechać z rozbitą szybą przednią?

Jedną z najbardziej niemiłych przygód, jakie mogą spotkać kierowcę, jest rozbicie przedniej szyby. Przyczyną tego może być uderzenie kamieniem wyrzuconym spod kół innego pojazdu.

Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

W sytuacji kolizji drogowej za wynikłe szkody odpowiedzialność ponosi sprawca wypadku, pokrywając je ze swojego ubezpieczenia OC. Co jednak w sytuacji, gdy osoba odpowiedzialna pozostaje nieznana?

REKLAMA