Co grozi za nieudzielenie pomocy?
REKLAMA
REKLAMA
Art. 162 kodeksu karnego
REKLAMA
Nieudzielenie pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwo jest przestępstwem. Zgodnie ze wskazanym powyżej artykułem:
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
Co oznaczają przepisy odnośnie wypadków komunikacyjnych
Przede wszystkim pomoc ofiarom wypadków stanowi nie tylko prawny, ale także moralny obowiązek. Odnośnie przepisów prawa karnego dotyczy on sytuacji , w której ofiara narażona jest na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Dopiero w takiej sytuacji nieudzielenie pomocy może skutkować odpowiedzialnością karną.
Przepisy nie dotyczą wyłącznie sprawcy i uczestników wypadku, ale także osób postronnych.
Przepisy przewidują jednak liczne wyłączenia. Jednym z najważniejszych jest to, że udzielenie pomocy nie może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Innymi słowy nikt nie nakłada na nas obowiązku narażania własnego życia (lub poniesieniu ciężkiego, trwałego uszczerbku na zdrowiu) dla ratowania innej osoby- do tego zobowiązane są osoby, na których ciąży taki prawny obowiązek (policjanci, strażacy itp.). Innym wyłączeniem odpowiedzialności jest obecność lub bliskość odpowiednich służb- lub konieczność dokonania zabiegu lekarskiego (np. przeprowadzenia tracheotomii).
Celem ustawodawcy jest zobowiązanie obywateli do podjęcia działań w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia innych osób- które nie są w stanie sami jej sobie zapewnić.
Warto również zauważyć, że ww. przepisy nie dotyczą wyłącznie wypadków komunikacyjnych, ale wszystkich sytuacji, w których zagrożone jest życie lub zdrowie innej osoby.
Nieumiejętna pomoc
Należy pamiętać, że nieumiejętne udzielenie pomocy może zaszkodzić ofierze. W pierwszej kolejności zawsze należy wezwać pogotowie. Jeśli w wyniku źle udzielonej pomocy osoba umrze- musimy niestety liczyć się również z możliwością poniesienia odpowiedzialności karnej. To ryzyko bardzo często odstrasza od podjęcia jakichkolwiek działań.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.