Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?
REKLAMA
REKLAMA
Do czego służy oświadczenie
Oświadczenie powypadkowe jest dokumentem wspierającym proces rekonstrukcji zdarzenia. Należy jednak podkreślić, że samo oświadczenie nie decyduje automatycznie o wypłacie odszkodowania nawet, gdy któraś ze stron jednoznacznie stwierdzi, że jest winna kolizji.
REKLAMA
Zobacz też: Udział własny w AC – co warto z nim zrobić
Celem tego dokumentu nie jest przede wszystkim dokładne zrelacjonowanie przebiegu zdarzenia. Dopiero wraz z opinią rzeczoznawcy, ewentualną dokumentacją zdjęciową i zeznaniami świadków, stanowi podstawę ustalenia sprawcy.
W przypadku kolizji z innym pojazdem należy bezwzględnie spisać oświadczenie powypadkowe przed opuszczeniem miejsca wypadku..
Kiedy spisujemy oświadczenie
Oświadczenia powypadkowe spisujemy w przypadku tzw. mniejszych stłuczek, gdy nie wzywamy na miejsce kolizji policji. W toku likwidacji szkody pełni ono taką samą rolę jak powypadkowy protokół sporządzony przez policję.
Forma oświadczenia
Oświadczenie można spisać na specjalnym formularzu, który jest dostępny na stronach internetowych ubezpieczycieli lub na stronie PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych). Wzór dokumentu jest taki sam dla wszystkich towarzystw, więc warto go zawczasu wydrukować i mieć zawsze w samochodzie.
Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?
Ważna jest także treść oświadczenia. Dokument musi zawierać kilka niezbędnych informacji - datę, godzinę i miejsce kolizji, dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów (jeśli kierujący nie jest właścicielem auta) oraz numery polis ubezpieczeniowych i nazwę ubezpieczycieli. Można też dopisać ewentualnych świadków wraz z Ich danymi kontaktowymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.