REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile czasu trzeba czekać na odszkodowanie?

A.P.
Odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy fot. Fotolia
Odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczyciel sprawcy wypadku ma określony termin na wypłatę odszkodowania poszkodowanemu. Termin ten niekiedy może jednak ulec przedawnieniu

Termin wypłaty odszkodowania

Kwestia terminowego wypłacania odszkodowania jest często poruszana na przez użytkowników naszego forum. „Niecały miesiąc temu miałem wypadek samochodowy (nie z mojej winy). Sprawę zgłosiłem ubezpieczycielowi sprawcy przedstawiając rachunek za naprawę oraz oświadczenie sprawcy wypadku. Pomimo tego do tej pory nie dostałem decyzji o wypłacie odszkodowania z jego polisy. Jak długo powinienem czekać na zwrot moich kosztów?”

REKLAMA

W odniesieniu do ubezpieczeń komunikacyjnych zastosowanie będą miału tutaj zasady ogólne przepisów ubezpieczeniowych. Zgodnie z art. 817 Kodeksu cywilnego ubezpieczycie jest zobowiązany spełnić świadczenie w terminie 30 dniu, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku (art. 817 par. 1 Kodeksu cywilnego). Już zatem z powyższego zdania wynika fakt, iż termin w którym ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie swój początek ma nie w dniu wypadku, lecz w dniu zgłoszenia szkody.

18 listopada miał miejsce wypadek. Poszkodowany zgłosić swoje roszczenie do ubezpieczyciela w dniu 23 listopada. W takiej sytuacji termin trzydziestodniowy upłynie 23 grudnia.

Czy termin może być przedłużony?

W praktyce jednak nie zawsze takie terminowe wypłacenie odszkodowania ma miejsce, o czym świadczą opinie internautów. „Zgłosiłem kolizję do ubezpieczyciela sprawcy, przedstawiłem rachunki za naprawę. Po miesiącu otrzymałem połowę kosztów naprawy z informacją że to jest kwota bezsporna” pisze jeden z użytkowników.

Zobacz: Zmniejszenie odszkodowania - kiedy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata „kwoty bezspornej” ma miejsce w sytuacji, jeżeli szkoda nie może być zlikwidowana w terminie do którego jest zobowiązany ubezpieczyciel (czyli w terminie 30 dni). W takiej sytuacji w przepisanym, miesięcznym, terminie wypłacona powinna być jedynie właśnie kwota bezsporna, czyli ta część odszkodowania, co do której wysokości nie ma wątpliwości. Reszta zaś, zgodnie z art. 817 par. 2 Kodeksu cywilnego, gdy wyjaśnienie w miesięcznym terminie nie było możliwe, powinna być wypłacona w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności ubezpieczyciela wyjaśnienie okoliczności jest możliwe.

Sprawa w sądzie

Niekiedy może okazać się, że często ubezpieczyciel powiadomi poszkodowanego, iż wypłata odszkodowania będzie możliwa dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Przykładowo może chodzić o sytuacje, w których wina sprawcy nie jest oczywista, a jej stwierdzenie będzie możliwe dopiero na drodze sądowej. W takiej sytuacji, wobec braku stwierdzenia winy sprawcy jego ubezpieczyciel będzie mógł się powstrzymać od wypłaty odszkodowania.

Zobacz: Zalany samochód a odszkodowanie AC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA