REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ubezpieczyciel sprawcy wypadku może obniżyć odszkodowanie?

A.P.
Zmniejszenie odszkodowania za wypadek fot. Fotolia
Zmniejszenie odszkodowania za wypadek fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poszkodowany w wypadku samochodowym może domagać się odpowiedniego odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy. Odszkodowanie to może być jednak pomniejszone, jeżeli przyczynił się do szkody.

Ubezpieczenie

Przepis ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych określają obowiązek dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Z tego ubezpieczenia będą pokrywane wszelkie roszczenia poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym.

REKLAMA

Odszkodowanie dla poszkodowanego

Jak zatem wynika z powyższego szkody związane zarówno z mieniem (samochód lub inny majątek) jak i z osobą (koszty leczenia, rehabilitacji, renty itd.) poszkodowanego będą pokrywane ze środków ubezpieczyciela, u którego to ubezpieczony jest sprawca. Z roszczeniami można zwrócić się bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, co wynika z art. 19 par. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Należy pamiętać o tym, że odszkodowanie od ubezpieczyciela może być wypłacone w sytuacji jeżeli to sprawca ponosi odpowiedzialność, czyli jeżeli on ponosi winę w wypadku.

Zmniejszenie odszkodowania

O ile jednak zakres odpowiedzialności odszkodowawczej może być szeroko zakreślony i obejmować np. koszty holowania pojazdu, wynajmu samochodu zastępczego, o tyle należy pamiętać o określonych okolicznościach, które mogą spowodować, że suma odszkodowania zostanie zmniejszona.

Zobacz: Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tak też będzie w sytuacji tzw. przyczynienia się poszkodowanego. Zgodnie z art. 362 Kodeksu cywilnego jeżeli  poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosowanie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Takie sytuacje mogą mieć miejsce właśnie w sytuacji wypadku komunikacyjnego. Przykładowo sprawca wypadku, który potrącił pieszego na przejściu będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania oraz zadośćuczynienia. W ramach odszkodowania będą pokryte koszty leczenia, dostosowania do życia. W ramach zadośćuczynienia poszkodowany pieszy może liczyć na wynagrodzenie krzywd. Wszelkie te kwoty wypłaci w imieniu sprawcy ubezpieczyciel. Sytuację może jednak wyglądać inaczej, jeżeli np. poszkodowany był w stanie nietrzeźwości, co spowodowało niezachowanie przez niego należytej staranności.

Wartość odszkodowania może być również zmniejszona w odniesieniu do pasażera sprawcy, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 1985 r. decydując się na jazdę samochodem z nietrzeźwym kierowcą stanowi przyczynienie się do odniesionej szkody powstałej w wyniku wypadku komunikacyjnego spowodowanego właśnie nietrzeźwością. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłacone poszkodowanego pasażerowi może być odpowiednio zmniejszone.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Podsumowanie

Powyższe przykłady stanowią jedynie zobrazowanie ogólnej zasady, zgodnie z którą w sytuacji, gdy zachowanie poszkodowanego jest w jakimś zakresie nieprawidłowe, a nieprawidłowość ta wpływa na zakres szkody, wtedy też jego odszkodowanie może być zmniejszone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA