Maksymalna suma odszkodowania z OC sprawcy
REKLAMA
REKLAMA
Odszkodowanie od ubezpieczyciela
Ubezpieczenie OC ma ten skutek, iż finansowe konsekwencje czynów sprawcy wypadku weźmie na siebie jego ubezpieczyciel. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ten związek sprawcy i ubezpieczyciela jest wyraźnie zarysowany, co wyraża się w treści art. 19 par. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tym przepisem poszkodowany w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia obowiązkowego (czyli wypadkiem drogowym) może dochodzić roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń.
REKLAMA
Przekładając to na praktykę oznacza to, że poszkodowany może z pominięciem sprawcy zwrócić się do jego ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. W przypadku sądowego dochodzenia odszkodowania możliwe jest bezpośrednie pozwanie ubezpieczyciela.
Zobacz: Ubezpieczenie samochodu w 2012 r.
Maksymalna wysokość odszkodowania
REKLAMA
Umowy ubezpieczenia zawierane z posiadaczami pojazdów mechanicznym, podobnie jak każde inne ubezpieczenie, mają wpisaną klauzulę określającą sumę ubezpieczenia (sumę gwarancyjną). Chodzi o kwotę, która jest górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel będzie ponosił właśnie do tej kwoty. Szkody przekraczające wysokość sumy ubezpieczenia będą już ściągane z majątku sprawcy.
W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych kwestia sumy ubezpieczenia został określony w art. 36 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przepis ten ustala minimalne granice sum gwarancyjnych. W przypadku szkód na osobie powinna być to równowartość 5 mln euro, zaś w przypadku szkód na mieniu minimalnie równowartość 1 mln euro. Suma taka jest określona dla jednego zdarzenia (wypadku) bez względu na liczbę poszkodowanych.
Zobacz: Szkoda całkowita z AC
Jakie znaczenie mają wpisane w umowę sumy gwarancyjne można zaobserwować na przykładzie.
X jest sprawcą wypadku, w którym ucierpiało kilka osób. Z jego ubezpieczenia, którego suma gwarancyjna odpowiada minimalnym wymogom ustawy, będą wypłacone kwoty przypadające na odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanych. W sytuacji, gdy koszty odszkodowania za szkody na osobie dla wszystkich poszkodowanych nie przekroczą równowartości 5 mln euro, wtedy też całą sumę wyasygnuje zakład ubezpieczeń. Jeżeli jednak wysokość odszkodowania wyniosłaby równowartość 5,5 mln euro, wtedy też 5 mln euro wypłaci ubezpieczyciel, natomiast równowartość pół miliona euro będzie dochodzona już z majątku sprawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.