REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalna suma odszkodowania z OC sprawcy

A.P.
Suma odszkodowania z ubezpieczenia
Suma odszkodowania z ubezpieczenia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego określa górne pułapy ubezpieczenia. Będzie to suma do jakiej odszkodowanie za sprawcę wypłaci jego ubezpieczyciel.

Odszkodowanie od ubezpieczyciela

Ubezpieczenie OC ma ten skutek, iż finansowe konsekwencje czynów sprawcy wypadku weźmie na siebie jego ubezpieczyciel. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ten związek sprawcy i ubezpieczyciela jest wyraźnie zarysowany, co wyraża się w treści art. 19 par. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tym przepisem poszkodowany w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia obowiązkowego (czyli wypadkiem drogowym) może dochodzić roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń.

REKLAMA

Przekładając to na praktykę oznacza to, że poszkodowany może z pominięciem sprawcy zwrócić się do jego ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. W przypadku sądowego dochodzenia odszkodowania możliwe jest bezpośrednie pozwanie ubezpieczyciela.

Zobacz: Ubezpieczenie samochodu w 2012 r.

Maksymalna wysokość odszkodowania

REKLAMA

Umowy ubezpieczenia zawierane z posiadaczami pojazdów mechanicznym, podobnie jak każde inne ubezpieczenie, mają wpisaną klauzulę określającą sumę ubezpieczenia (sumę gwarancyjną). Chodzi o kwotę, która jest górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel będzie ponosił właśnie do tej kwoty. Szkody przekraczające wysokość sumy ubezpieczenia będą już ściągane z majątku sprawcy.

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych kwestia sumy ubezpieczenia został określony w art. 36 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przepis ten ustala minimalne granice sum gwarancyjnych. W przypadku szkód na osobie powinna być to równowartość 5 mln euro, zaś w przypadku szkód na mieniu minimalnie równowartość 1 mln euro. Suma taka jest określona dla jednego zdarzenia (wypadku) bez względu na liczbę poszkodowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Szkoda całkowita z AC

Jakie znaczenie mają wpisane w umowę sumy gwarancyjne można zaobserwować na przykładzie.

X jest sprawcą wypadku, w którym ucierpiało kilka osób. Z jego ubezpieczenia, którego suma gwarancyjna odpowiada minimalnym wymogom ustawy, będą wypłacone kwoty przypadające na odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanych. W sytuacji, gdy koszty odszkodowania za szkody na osobie dla wszystkich poszkodowanych nie przekroczą równowartości 5 mln euro, wtedy też całą sumę wyasygnuje zakład ubezpieczeń. Jeżeli jednak wysokość odszkodowania wyniosłaby równowartość 5,5 mln euro, wtedy też 5 mln euro wypłaci ubezpieczyciel, natomiast równowartość pół miliona euro będzie dochodzona już z majątku sprawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA