Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją nadzorującą rynek ubezpieczeń w Polsce, a członkami Funduszu są wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące usługi na terenie naszego kraju. UFG może również skontrolować czy wykupiliśmy obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, stąd najczęściej kojarzymy tę instytucję z wysokimi karami za brak OC naszego samochodu. UFG sprawdza także poprawność działań towarzystw ubezpieczeniowych nie szczędząc im wielomilionowych kar, gdy zasady określone w Kodeksie Cywilnym oraz ustawie „o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK” są łamane. Oprócz kontroli Fundusz przechowuje informacje na temat wyrządzonych przez nas szkód, a także w szczególnych przypadkach zaspokaja nasze roszczenia o odszkodowanie.
REKLAMA
Gdzie zgłosić szkodę, gdy sprawca nie ma OC?
Jeżeli sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia OC lub nie chce go nam okazać, w takim przypadku radzimy wezwać policję. Nie liczmy na uczciwość osoby unikającej płacenia ubezpieczenia, które służy pokryciu kosztów ochrony naszego zdrowia i życia po wypadku. Policja ma prawo uzyskać bezpośrednio od UFG dane o ubezpieczeniu sprawcy i nam je przekazać.
Zobacz też: Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu
Taką szkodę możemy zgłosić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym działającym na terenie Polski. Gwarantuje nam to art. 108 ustawy „o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK”. Czasem jednak warto poczekać jeden dzień i udać się na policję, która ma nam obowiązek wydać dane dotyczące polisy (numer polisy i nazwę zakładu ubezpieczeń), jeżeli samochód takie ubezpieczenie posiadał. Unikniemy wtedy zawirowań i opóźnień spowodowanych ewentualnym przesyłaniem dokumentacji między towarzystwami. Jeżeli jednak okaże się, że pojazd sprawcy był nieubezpieczony, zgłaszamy szkodę do dowolnego ubezpieczyciela, a ten przekazuje ją do UFG.
Za jakie szkody UFG wypłaca odszkodowanie?
REKLAMA
Ustawa gwarantuje nam wypłatę odszkodowania za szkodę na osobie lub na naszym mieniu, jeżeli samochód sprawcy nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Fundusz powinien w ciągu trzydziestu dni ustalić, czy w danym przypadku zachodzi odpowiedzialność oraz w jakiej kwocie powinien nam wypłacić odszkodowanie. Jeżeli ustalenie odpowiedzialności nie będzie możliwe w ciągu trzydziestu dni, to nasze roszczenie powinno być spełnione w ciągu czternastu dni od momentu, gdy ustalenie odpowiedzialności stało się możliwe. Odszkodowanie uzyskamy również, gdy szkodę wyrządził nam rolnik, który nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia rolniczego.
Jeżeli nasz samochód posiada nieobowiązkowe ubezpieczenie Autocasco, jesteśmy zobowiązani do skorzystania z tego ubezpieczenia. W takim wypadku UFG zwróci nam ewentualną różnicę między uzyskanym odszkodowaniem, a wysokością naszej szkody. Różnica ta może wynikać np. z udziałów własnych, czy potrąceń na częściach, które są uwzględniane zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia wykupionej przez nas polisy. Zwrócona zostanie nam również wartość zwyżki, którą będziemy musieli zapłacić ubezpieczycielowi w następnym roku w związku ze szkodowością.
UFG zaspokaja nasze roszczenia również, gdy okoliczności wypadku uzasadniają odpowiedzialność posiadacza samochodu lub kierowcy, a nie ustalono ich tożsamości. Jednak zgodnie z art. 98 ustawy „o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK”, w takim przypadku odszkodowanie należy nam się jedynie za szkodę wyrządzoną na osobie (uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie ciała, śmierć).
Zobacz też: Czy istnieje górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela?
UFG jest także zobowiązane do rozpatrywania naszych roszczeń w przypadkach, gdy zakład ubezpieczeń, w którym był ubezpieczony sprawca - ogłosił upadłość i z powodu braku środków nie może wypłacić odszkodowań. Dotyczy to szkód, które zostały wyrządzone na terytorium Polski. Roszczenie względem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przechodzi również w przypadku upadłości towarzystwa ubezpieczeń, w którym zgłosiliśmy szkodę z innych polis obowiązkowego ubezpieczenia, np. OC warsztatu.
Kiedy nie otrzymamy odszkodowania od UFG?
REKLAMA
Jeżeli dobrowolne ubezpieczenie (np. Autocasco) pokryje całkowicie naszą szkodę, a co za tym idzie, zaspokoi nasze roszczenia, nie możemy rościć odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odszkodowania od UFG nie otrzymamy także, jeżeli naszą stratę w całości pokryje sprawca lub kierowca pojazdu, którym wyrządzono nam szkodę. Roszczenie nie przysługuje nam również w przypadku, gdy zostaniemy poszkodowani przez niezarejestrowane samochody lub pojazdy historyczne, które nie posiadają homologacji w naszym kraju. Nie uzyskamy odszkodowania również, gdy kierujący pojazdem wyrządzi szkodę właścicielowi tego pojazdu. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy posiadamy nieubezpieczony samochód i osoba, której pożyczymy auto potrąci nas lub zniszczy mienie należące do nas (np. płot, dom lub nasz drugi samochód).
Pamiętaj! Jeżeli to ty jesteś sprawcą wypadku, a nie wykupiłeś dla swojego pojazdu obowiązkowego ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo dochodzić od ciebie zwrotu całości kwoty, którą wypłacił poszkodowanemu.
UFG, podobnie jak towarzystwa ubezpieczeniowe, rozpatruje każdą szkodę pod kątem faktycznej odpowiedzialności wskazanego sprawcy zdarzenia. W niektórych przypadkach możemy zostać poinformowani o odmowie przyznania odszkodowania. Mamy prawo odwołać się od tej decyzji przedstawiając okoliczności, które wskazują na to, że kierowca samochodu jest odpowiedzialny za spowodowanie naszej szkody, a także dochodzić swoich praw przed sądem.
REKLAMA
REKLAMA