REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szkoda całkowita: co to jest?

Ireneusz Szczęsny
Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4
Szkoda całkowita: co to jest? Fot. Fotolia
Szkoda całkowita: co to jest? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypadki chodzą po ludziach, wiemy to wszyscy. Może się zdarzyć, że w czasie wypadku auto zostanie uszkodzone w takim stopniu, iż ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą. Co to dla nas oznacza?

Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy stracimy samochód. Po drugie, gdy niemożliwe jest przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody. Po trzecie, wartość naprawy jest nieopłacalna, czyli przekracza 60-80% rynkowej wartości samochodu w momencie zaistnienia szkody.

REKLAMA

W drugim przypadku zwróćmy uwagę na widełki procentowe. Na rynku nie ma jednej generalnej zasady, która mówi od jakiego progu mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. Każde towarzystwo ustala ten próg samodzielnie. Informacja na ten temat jego wysokości znajdziemy się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zobacz też: Czym jest oświadczenie powypadkowe i jakie ma znaczenie?

Warto pamiętać, że wartość procentowa uszkodzeń obliczana jest od ceny rynkowej na dzień zaistnienia szkody. Oznacza to, że nie będzie liczyła się kwota ustalona podczas zawierania umowy ubezpieczenia. Praktyka ta wynika z tzw. amortyzacji wartości samochodu (utraty ceny na skutek naturalnego zużycia) i konieczności właściwego określenia wartości pojazdu zgodnie ze stanem rzeczywistym.

W przy przypadku zaistnienia szkody całkowitej pod uwagę brana jest wartość rynkowa pojazdu na dzień kolizji.
Wyjątkiem jest zawarcie umowy AC na tzw. stałą sumę ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość odszkodowania

REKLAMA

Wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej wyniesie tyle, ile różnica pomiędzy ceną rynkową auta w dniu zdarzenia a szacowaną wartością wraku (która obliczana jest według rozmiaru i charakteru uszkodzeń). Towarzystwo swoje szacunki opiera o system Audatex, Info-Expert lub inny ogólnie przyjęty system wycen.

Szkoda całkowita dotyczy zdarzeń, które są likwidowane z polisy AC. W przypadku, gdy odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC, każda firma ma obowiązek pokrycia szkody do 100% wartości samochodu.

Co dalej z uszkodzonym samochodem

Właściciel może go zatrzymać bądź sprzedać. Tym samym, nie jest nałożony na niego obowiązek kasacji. Możemy we własnym zakresie naprawić auto i nim dalej jeździć (po uprzednim wykonaniu badań technicznych).

Zobacz też: Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku?

Jeśli nie zamierzamy dalej jeździć tym samochodem, pamiętajmy o jego wyrejestrowaniu. Podstawą do tego będzie decyzja kasacji pojazdu lub dowód sprzedaży auta. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku będziemy mieli obowiązek wykupienia OC na uszkodzone auto, którego i tak nie używamy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA