REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku?

Ireneusz Szczęsny
Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4
Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku? Fot. Fotolia
Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej w razie wypadku spisujemy stosowne oświadczenie bądź wzywamy Policję. Dzięki temu w sposób prosty i szybki zostanie wypłacone odszkodowanie osobie, której się ono należy. Co jednak, gdy sprawca wypadku ucieknie, zostawiając nas z rozbitym pojazdem?

W przypadku opuszczenia miejsca wypadku przez sprawcę ważne jest, aby szybko wezwać Policję i zebrać wszystkich świadków, którzy byli obecni przy zdarzeniu. Działanie to ułatwi a na pewno znacznie zwiększy prawdopodobieństwo ustalenia sprawcy. Następnym krokiem powinno być niezwłoczne zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.

REKLAMA

Nawet, jeśli sprawca nie zostanie zatrzymamy mamy możliwość ubiegać się o odszkodowanie. Instytucja delegowaną do tego rodzaju spraw jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Szkodę możemy również likwidować z naszego ubezpieczenia AC.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Jeśli osoba, która spowodowała kolizję lub wypadek i uciekła z miejsca zdarzenia, zostanie złapana, czeka ją nie tylko mandat. Według polskiego ustawodawstwa czyn ten jest przestępstwem, za który grozić może nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

OC a odszkodowanie bez sprawcy

W przypadku, gdy sprawca nie został odnaleziony, a my posiadaliśmy tylko ubezpieczenie OC, nasza sprawa trafia do UFG. W ciągu maksymalnie 30 dni otrzymamy  informację, czy otrzymamy odszkodowanie, czy też nie. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku braku wykrycia sprawcy UFG wypłaca tylko i wyłącznie rekompensatę za szkody osobowe, czyli takie które wpływają na stań naszego zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za naprawę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Taka zasada wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawodawca chciał w ten sposób uchronić ubezpieczycieli przed nadużyciami. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś przypadkowo uszkodził auto i zgłasza się z roszczeniem z tytułu kolizji z nieznanym sprawcą.

Zobacz też: Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Odszkodowanie a AC

REKLAMA

Najwygodniejszą i najbardziej bezpieczną opcją dla naszej kieszeni jest posiadanie polisy AC. W sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku a my mamy AC, możemy być spokojni o koszty naprawy. Tego typu polisy uwzględniają takie sytuacje. Wystarczy zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela wraz z opisem zdarzenia, dokumentacją policyjną oraz zeznaniami świadków.

Ubezpieczenie AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania m.in. w przypadku wyrządzenia szkody przez nieznanego sprawcę, który uciekł miejsca wypadku. Także w sytuacji, gdy osoby trzecie zniszczyły nasz samochód, np. zarysowując go.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA