REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku?

Ireneusz Szczęsny
Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4
Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku? Fot. Fotolia
Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej w razie wypadku spisujemy stosowne oświadczenie bądź wzywamy Policję. Dzięki temu w sposób prosty i szybki zostanie wypłacone odszkodowanie osobie, której się ono należy. Co jednak, gdy sprawca wypadku ucieknie, zostawiając nas z rozbitym pojazdem?

W przypadku opuszczenia miejsca wypadku przez sprawcę ważne jest, aby szybko wezwać Policję i zebrać wszystkich świadków, którzy byli obecni przy zdarzeniu. Działanie to ułatwi a na pewno znacznie zwiększy prawdopodobieństwo ustalenia sprawcy. Następnym krokiem powinno być niezwłoczne zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.

REKLAMA

Nawet, jeśli sprawca nie zostanie zatrzymamy mamy możliwość ubiegać się o odszkodowanie. Instytucja delegowaną do tego rodzaju spraw jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Szkodę możemy również likwidować z naszego ubezpieczenia AC.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Jeśli osoba, która spowodowała kolizję lub wypadek i uciekła z miejsca zdarzenia, zostanie złapana, czeka ją nie tylko mandat. Według polskiego ustawodawstwa czyn ten jest przestępstwem, za który grozić może nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

OC a odszkodowanie bez sprawcy

W przypadku, gdy sprawca nie został odnaleziony, a my posiadaliśmy tylko ubezpieczenie OC, nasza sprawa trafia do UFG. W ciągu maksymalnie 30 dni otrzymamy  informację, czy otrzymamy odszkodowanie, czy też nie. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku braku wykrycia sprawcy UFG wypłaca tylko i wyłącznie rekompensatę za szkody osobowe, czyli takie które wpływają na stań naszego zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za naprawę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Taka zasada wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawodawca chciał w ten sposób uchronić ubezpieczycieli przed nadużyciami. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś przypadkowo uszkodził auto i zgłasza się z roszczeniem z tytułu kolizji z nieznanym sprawcą.

Zobacz też: Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Odszkodowanie a AC

REKLAMA

Najwygodniejszą i najbardziej bezpieczną opcją dla naszej kieszeni jest posiadanie polisy AC. W sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku a my mamy AC, możemy być spokojni o koszty naprawy. Tego typu polisy uwzględniają takie sytuacje. Wystarczy zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela wraz z opisem zdarzenia, dokumentacją policyjną oraz zeznaniami świadków.

Ubezpieczenie AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania m.in. w przypadku wyrządzenia szkody przez nieznanego sprawcę, który uciekł miejsca wypadku. Także w sytuacji, gdy osoby trzecie zniszczyły nasz samochód, np. zarysowując go.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA