Jak wypowiedzieć umowę OC?
REKLAMA
REKLAMA
Wielu z nas sądzi, że skoro umowa OC zawierana jest na konkretny czas, to po jej zakończeniu przestaje ona obowiązywać. W rzeczywistości jest inaczej. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno mówi, że jeśli nie wypowiemy umowy OC przed upływem okresu ważności, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.
REKLAMA
Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w minionym roku nie uregulowaliśmy w całości składek za ubezpieczenie OC (np. zapomnieliśmy o jednej racie). Ubezpieczyciel w takim przypadku nie odnowi nam polisy. Nieświadomie możemy wtedy jeździć bez ważnego OC, co jednak nie zwalnia nas z odpowiedzialności za jego brak..
Wyjątkowy charakter OC
REKLAMA
Przepisy regulujące OC są zbudowane tak, byśmy nie mieli przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. Takie podejście ustawodawcy wynika ze szczególnego charakteru ubezpieczenia obowiązkowego, którego celem jest ochrona osób trzecich poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Poszkodowani zamiast dochodzić swoich roszczeń od sprawców wypadku (a może to być trudne, gdy sprawca jest niewypłacalny), zwracają się bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym pojazd jest ubezpieczony.
Istotne jest to, byśmy nie dopuścili do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej (przykład: nieopłacona rata powodująca nieodnowienie umowy OC przez ubezpieczyciela).
W przeciwnym razie grozi nam kara za brak ważnego OC ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jak wypowiedzieć polisę OC?
By zrezygnować z usług dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej należy złożyć wypowiedzenie na piśmie. Jak wspomnieliśmy istotnym jest dostarczenie wypowiedzenia najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu ważności ubezpieczenia.
Jeszcze raz podkreślamy, że liczy się data wpływu wypowiedzenia do ubezpieczyciela. Istotna jest też jego forma. Dokument ten musi jasno mówić kto i jaką umowę wypowiada. Pod oświadczeniem o rezygnacji z odnowienia umowy wymagany jest również własnoręczny podpis.
Zobacz też: Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem
Wypowiedzenie umowy OC możemy dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą. Niektóre towarzystwa dopuszczają także inne formy jego dostarczenia –faksem bądź emailem. Pamiętajmy tylko, że faks nie zawsze dochodzi czytelny do adresata. Warto więc sprawdzić, czy nasz dokument dotarł i został odczytany. Wysyłając wypowiedzenie emailem miejmy na uwadze, że wymagany jest własnoręczny podpis. Prześlijmy skan dokumentu , dzięki czemu zostanie zachowana prawidłowa forma wypowiedzenia.
W obu przypadkach – wypowiedzenia składanego faksem lub drogą poczty elektronicznej - upewnijmy się, czy dane towarzystwo przyjmuje oświadczenie w takiej formie.
Rozwiązanie umowy OC
W kilku określonych sytuacjach możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie umowy OC. Wszystkie przypadki wymienione są w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Chodzi m.in. o wyrejestrowanie samochodu lub utratę pojazdu potwierdzoną odpowiednimi dokumentami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.