REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolizja czy wypadek drogowy?

Piotr Mieszkowski
kolizja
kolizja

REKLAMA

REKLAMA

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

O kolizji mówimy zwykle wówczas, kiedy jest uszkodzone mienie, czyli rozbite samochody, uszkodzony płot, słup itd. Mówimy o niej także wówczas, kiedy nie ma osób rannych, kiedy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy takiego pojęcia, jak kolizja drogowa. To policjanci mówią tak językiem potocznym, ponieważ łatwiej jest powiedzieć kolizja, niż np. wypadek, w którym nie ma ofiar.

REKLAMA

Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym” - wypadek drogowy, to zdarzenie w ruchu drogowym w wyniku, którego osoba poniosła śmierć lub doznała jakichkolwiek obrażeń ciała albo powstała szkoda w mieniu. Jeśli ktoś odniósł obrażenia ciała, które lekarz określił "na ponad siedem dni", dopiero wtedy mówimy o wypadku drogowym.

Zobacz również: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

REKLAMA

Kiedy wzięliśmy udział w kolizji, powinniśmy przede wszystkim zatrzymać pojazd i zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników zdarzenia. Powinno się w takiej sytuacji ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne. Kolejne czynności jakie powinniśmy wykonać, to ustalenie danych kierowcy pojazdu, który również brał udział w kolizji, czyli musimy poznać jego dane personalne, firmę, w której jest ubezpieczony i numer jego polisy.

Jeżeli kierowcy są w stanie ustalić między sobą przyczynę kolizji i kto jest jej winien, wystarczy sporządzić wspólne oświadczenie i wzywanie policji nie jest konieczne. Jeżeli jednak dochodzi do różnicy zdań między kierowcami, co do przyczyn wypadku, bądź istnieje podejrzenie, że np. jeden z kierowców jest nietrzeźwy, zawsze wzywajmy policję. Pomoże to uniknąć później rozczarowań na etapie wypłaty ewentualnego odszkodowania lub na drodze prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Obowiązki uczestnika kolizji

Jeżeli natomiast braliśmy udział w wypadku, najpierw o ile jesteśmy w stanie, powinniśmy ocenić sytuację na miejscu zdarzenia oraz ocenić stan poszkodowanych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, powinniśmy bezwzględnie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe oraz policję. Zabezpieczmy także miejsce wypadku – pomoże to później policjantom ustalić przebieg wypadku oraz kto go spowodował. Ważne jest także ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku. Jeżeli ten zbiegł z miejsca zdarzenia, a zapamiętany został numer rejestracyjny auta sprawcy, karę wymierzy mu wówczas sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA