REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?

Kajetan Puszek
auto zima
auto zima

REKLAMA

REKLAMA

Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Przewóz nart samochodem a przepisy europejskie

REKLAMA

Przepisy krajów Unii Europejskiej nie określają jasno zasad przewożenia sprzętu narciarskiego. W różnych krajach panują zupełnie odmienne regulacje prawne na ten temat. Wspólny mianownik stanowi jedynie przepis mówiący o tym, że sprzęt narciarski nie może wystawać poza obrys samochodu. Nie jest to precedens prawny np. w prawie włoskim. Przed podróżą do któregoś z europejskich państw musimy zapoznać się z jego szczegółowymi przepisami.

Pamiętajmy, że przepisy obowiązujące w Austrii jasno zabraniają przewożenia nart w kabinie pasażerskiej. Za złamanie tego przepisu grożą wysokie mandaty.

Zobacz również : Wyjazd samochodem do Austrii

Jak zaplanować wyjazd rodzinny na narty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli każdego roku podróżujemy całą rodziną na narty samochodem to musimy bardzo dobrze przygotować się do tej podróży. W wyjazdach rodzinnych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Często lepiej jechać z większą rozwagą, niż narażać zdrowie i życie swojej rodziny. Wpływ na bezpieczną jazdę mają również: rodzaj bagażnika oraz pojemność wnętrza naszego samochodu. Deski snowboardowe można przewozić wewnątrz pojazdu w specjalnym tunelu z wszytym pokrowcem. Jeśli nasze auto jest mało pojemne, wówczas ograniczymy swobodę ruchu wszystkim pasażerom. Może mieć to katastrofalne skutki w postaci wypadku samochodowego. Jeśli nasz samochód posiada „rynienki” – specjalne gniazda przeznaczone do mocowania bagażnika na dach – to naprawdę możemy spać spokojnie.

Wówczas instalacja bagażnika będzie przebiegała standardowo i bez większych problemów. Pamiętajmy również o ograniczeniu prędkości, które obowiązuje podczas jazdy z bagażnikiem na dachu. Wynosi ono 120 km/h. Gorzej, jeśli model naszego samochodu nie posiada tzw. „rynienek” oraz jego parametry nie pozwalają na przewożenie nart na dachu. W tej sytuacji musimy szukać innych rozwiązań.

Jaki rodzaj bagażnika wybrać?

Rodzaj bagażnika dla naszego samochodu jest zależny od tzw. bazy, czyli dwóch poprzecznych belek umiejscowionych na dachu samochodu. Cześć modeli posiada rynienki, inne typy samochodów mają jedynie zwykłe belki mocowane do relingów etc.

Zobacz również: Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Najbardziej innowacyjnym bagażnikiem jest bagażnik magnetyczny. Działa on za pomocą sił magnetyzmu, które zapewniają solidne trzymanie się bagażnika na dachu.

Ten typ bagażników może być wykorzystywany do modeli aut, które posiadają dach wykonany ze stali. Posiada je większość modeli aut z wyłączeniem niektórych samochodów terenowych, które cechują się falistym dachem. Bagażniki magnetyczne przeznaczone są do montażu w pozycji poziomej. Właściciele aut typu „van” mogą być zawiedzeni – nie będą mogli zamontować ich na tylnych drzwiach swojego samochodu. Z kolei dla posiadaczy dużych samochodów idealnym rozwiązaniem jest zakup uchwytów do nart.

Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

Najbardziej znanym rodzajem uchwytów są podłużne szczęki, które wyłożone są gumowymi wykładzinami. Sprawia to, że powierzchnia nart jest chroniona przed zarysowaniem. Uchwyty przeznaczone są do przewozu od dwóch do sześciu par nart – wszystko zależne jest od ich ceny oraz naszych wymagań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA