REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?

Kajetan Puszek
auto zima
auto zima

REKLAMA

REKLAMA

Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Przewóz nart samochodem a przepisy europejskie

REKLAMA

Przepisy krajów Unii Europejskiej nie określają jasno zasad przewożenia sprzętu narciarskiego. W różnych krajach panują zupełnie odmienne regulacje prawne na ten temat. Wspólny mianownik stanowi jedynie przepis mówiący o tym, że sprzęt narciarski nie może wystawać poza obrys samochodu. Nie jest to precedens prawny np. w prawie włoskim. Przed podróżą do któregoś z europejskich państw musimy zapoznać się z jego szczegółowymi przepisami.

Pamiętajmy, że przepisy obowiązujące w Austrii jasno zabraniają przewożenia nart w kabinie pasażerskiej. Za złamanie tego przepisu grożą wysokie mandaty.

Zobacz również : Wyjazd samochodem do Austrii

Jak zaplanować wyjazd rodzinny na narty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli każdego roku podróżujemy całą rodziną na narty samochodem to musimy bardzo dobrze przygotować się do tej podróży. W wyjazdach rodzinnych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Często lepiej jechać z większą rozwagą, niż narażać zdrowie i życie swojej rodziny. Wpływ na bezpieczną jazdę mają również: rodzaj bagażnika oraz pojemność wnętrza naszego samochodu. Deski snowboardowe można przewozić wewnątrz pojazdu w specjalnym tunelu z wszytym pokrowcem. Jeśli nasze auto jest mało pojemne, wówczas ograniczymy swobodę ruchu wszystkim pasażerom. Może mieć to katastrofalne skutki w postaci wypadku samochodowego. Jeśli nasz samochód posiada „rynienki” – specjalne gniazda przeznaczone do mocowania bagażnika na dach – to naprawdę możemy spać spokojnie.

Wówczas instalacja bagażnika będzie przebiegała standardowo i bez większych problemów. Pamiętajmy również o ograniczeniu prędkości, które obowiązuje podczas jazdy z bagażnikiem na dachu. Wynosi ono 120 km/h. Gorzej, jeśli model naszego samochodu nie posiada tzw. „rynienek” oraz jego parametry nie pozwalają na przewożenie nart na dachu. W tej sytuacji musimy szukać innych rozwiązań.

Jaki rodzaj bagażnika wybrać?

Rodzaj bagażnika dla naszego samochodu jest zależny od tzw. bazy, czyli dwóch poprzecznych belek umiejscowionych na dachu samochodu. Cześć modeli posiada rynienki, inne typy samochodów mają jedynie zwykłe belki mocowane do relingów etc.

Zobacz również: Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Najbardziej innowacyjnym bagażnikiem jest bagażnik magnetyczny. Działa on za pomocą sił magnetyzmu, które zapewniają solidne trzymanie się bagażnika na dachu.

Ten typ bagażników może być wykorzystywany do modeli aut, które posiadają dach wykonany ze stali. Posiada je większość modeli aut z wyłączeniem niektórych samochodów terenowych, które cechują się falistym dachem. Bagażniki magnetyczne przeznaczone są do montażu w pozycji poziomej. Właściciele aut typu „van” mogą być zawiedzeni – nie będą mogli zamontować ich na tylnych drzwiach swojego samochodu. Z kolei dla posiadaczy dużych samochodów idealnym rozwiązaniem jest zakup uchwytów do nart.

Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

Najbardziej znanym rodzajem uchwytów są podłużne szczęki, które wyłożone są gumowymi wykładzinami. Sprawia to, że powierzchnia nart jest chroniona przed zarysowaniem. Uchwyty przeznaczone są do przewozu od dwóch do sześciu par nart – wszystko zależne jest od ich ceny oraz naszych wymagań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA