REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Fot. Fotolia
Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Wstępne dane dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pokazują, że w kwietniu 2011r. w Polsce miało miejsce 3043 wypadków drogowych. W ich wyniku 290 osób zginęło, a 3773 osoby zostały ranne. Odnotowano 29 104 kolizji. Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

REKLAMA

Statystyki stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w układzie województw pokazują, że w kwietniu 2011 roku najwięcej wypadków w Polsce było w województwie śląskim (370). 

Tam śmiertelnych ofiar odnotowano 26, a rannych 440. Najwięcej osób straciło wtedy życie w wyniku wypadków na drogach województwa wielkopolskiego (37 osób, z czego 25 zmarło na miejscu, a 12 w szpitalu). Statystyki dla miasta Warszawa za ubiegły miesiąc prezentują się następująco: wypadki - 98, zabici - 7, ranni - 108.

Zobacz też: Wyróżniki tablic rejestracyjnych województwa świętokrzyskiego 

REKLAMA

W okresie styczeń-kwiecień 2011, na polskich drogach doszło do 10 082 wypadków drogowych. Skutkiem czego 1 012 osób zginęło, a 12 537 odniosło obrażenia. Policja odnotowała także 119 202 kolizji. W porównaniu z tym samym okresem w roku 2010, zmniejszyła się jedynie liczba tych ostatnich. Województwo śląskie przoduje również i w tym niechlubnym zestawieniu. Na tych terenach doszło w okresie od stycznia do kwietnia tego roku do największej liczby tragedii na drogach (1321). Dla porównania, ilość wypadków w województwie opolskim, to „tylko” 186 (był to rejon najmniej „wypadkowy” w tym okresie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźniki stanu bezpieczeństwa na 100 tys. mieszkańców, za okres styczeń-kwiecień bieżącego roku kształtują się następująco: dla wypadków jest to 26,4, dla zabitych 2,7, a dla rannych - 32,8.

Polacy ciągle jeżdżą "na gazie"

REKLAMA

Jak wyglądają statystyki w kwestii ujawniania i eliminowania z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu? Jeżeli chodzi o kwiecień 2011 roku, policjanci podają liczbę 2 919 jako ogół osób, które kierowały pojazd po użyciu alkoholu lub podobnego w działaniu środka, o którym mowa w art. 87 § 1 i 2 Kodeksu Wykroczeń. Drogówka mówi natomiast o 2 008 kierujących pojazd po użyciu alkoholu, wliczając w to 1 505 osób po użyciu substancji z art. 87 § 1 KW.

A co z nietrzeźwymi kierowcami? W kwietniu policja ukarała 12 886 osób kierujących pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 kodeksu karnego). W tym zawiera się liczba 7 167 ludzi, którzy prowadzili w takim stanie pojazdy mechaniczne. Policjanci z polskiej drogówki ujawnili również dane dotyczące liczby osób, które dopuściły się prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz kierujących pojazdami mechanicznymi w tym stanie- to odpowiednio 5 565 i 3 570. W porównaniu do kwietnia ubiegłego roku zanotowano wzrost liczby pijanych kierowców.

Zobacz też: Nietrzeźwi sprawcy wypadków

Natomiast dane z okresu styczeń – kwiecień 2011 mówią o 10 510 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 87 §1 i 2 KW), a polska drogówka o 7 452 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu, w tym 5 987 z art. 87§1 KW.

W pierwszych czterech miesiącach roku ubiegłego liczba osób, które usiadły za kółkiem po spożyciu alkoholu była mniejsza, niż w tegorocznych.

Policjanci ruchu drogowego zajmują się nie tylko karaniem pijanych kierowców, ale i wykrywaniem przestępstw kryminalnych, bardzo często, jak pokazują statystyki, spotykając się przy tym z propozycjami przyjęcia łapówki. W trakcie rutynowych kontroli wyłapują inne nieprawidłowości czy przestępstwa. Zdarza się, że podczas rutynowej kontroli auto okazuje się być kradzione. Mają miejsce również przypadki, gdy właściciel samochodu jest poszukiwany kilkoma listami gończymi oraz próby przewozu kilku tysięcy paczek papierosów bez polskiej akcyzy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA