REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Statystyki policyjne: w kwietniu odnotowano prawie 11 tysięcy wypadków

Subskrybuj nas na Youtube
Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Fot. Fotolia
Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu 2011 na polskich drogach zginęło 290 osób, a 3733 zostały ranne. Liczba wypadków w porównaniu z kwietniem 2010 roku zwiększyła się.

Wstępne dane dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pokazują, że w kwietniu 2011r. w Polsce miało miejsce 3043 wypadków drogowych. W ich wyniku 290 osób zginęło, a 3773 osoby zostały ranne. Odnotowano 29 104 kolizji. Ilość zarówno wypadków, kolizji, jak i osób rannych i zabitych zwiększyła się w kwietniu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

REKLAMA

Statystyki stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w układzie województw pokazują, że w kwietniu 2011 roku najwięcej wypadków w Polsce było w województwie śląskim (370). 

Tam śmiertelnych ofiar odnotowano 26, a rannych 440. Najwięcej osób straciło wtedy życie w wyniku wypadków na drogach województwa wielkopolskiego (37 osób, z czego 25 zmarło na miejscu, a 12 w szpitalu). Statystyki dla miasta Warszawa za ubiegły miesiąc prezentują się następująco: wypadki - 98, zabici - 7, ranni - 108.

Zobacz też: Wyróżniki tablic rejestracyjnych województwa świętokrzyskiego 

REKLAMA

W okresie styczeń-kwiecień 2011, na polskich drogach doszło do 10 082 wypadków drogowych. Skutkiem czego 1 012 osób zginęło, a 12 537 odniosło obrażenia. Policja odnotowała także 119 202 kolizji. W porównaniu z tym samym okresem w roku 2010, zmniejszyła się jedynie liczba tych ostatnich. Województwo śląskie przoduje również i w tym niechlubnym zestawieniu. Na tych terenach doszło w okresie od stycznia do kwietnia tego roku do największej liczby tragedii na drogach (1321). Dla porównania, ilość wypadków w województwie opolskim, to „tylko” 186 (był to rejon najmniej „wypadkowy” w tym okresie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźniki stanu bezpieczeństwa na 100 tys. mieszkańców, za okres styczeń-kwiecień bieżącego roku kształtują się następująco: dla wypadków jest to 26,4, dla zabitych 2,7, a dla rannych - 32,8.

Polacy ciągle jeżdżą "na gazie"

REKLAMA

Jak wyglądają statystyki w kwestii ujawniania i eliminowania z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu? Jeżeli chodzi o kwiecień 2011 roku, policjanci podają liczbę 2 919 jako ogół osób, które kierowały pojazd po użyciu alkoholu lub podobnego w działaniu środka, o którym mowa w art. 87 § 1 i 2 Kodeksu Wykroczeń. Drogówka mówi natomiast o 2 008 kierujących pojazd po użyciu alkoholu, wliczając w to 1 505 osób po użyciu substancji z art. 87 § 1 KW.

A co z nietrzeźwymi kierowcami? W kwietniu policja ukarała 12 886 osób kierujących pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 kodeksu karnego). W tym zawiera się liczba 7 167 ludzi, którzy prowadzili w takim stanie pojazdy mechaniczne. Policjanci z polskiej drogówki ujawnili również dane dotyczące liczby osób, które dopuściły się prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz kierujących pojazdami mechanicznymi w tym stanie- to odpowiednio 5 565 i 3 570. W porównaniu do kwietnia ubiegłego roku zanotowano wzrost liczby pijanych kierowców.

Zobacz też: Nietrzeźwi sprawcy wypadków

Natomiast dane z okresu styczeń – kwiecień 2011 mówią o 10 510 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (art. 87 §1 i 2 KW), a polska drogówka o 7 452 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu, w tym 5 987 z art. 87§1 KW.

W pierwszych czterech miesiącach roku ubiegłego liczba osób, które usiadły za kółkiem po spożyciu alkoholu była mniejsza, niż w tegorocznych.

Policjanci ruchu drogowego zajmują się nie tylko karaniem pijanych kierowców, ale i wykrywaniem przestępstw kryminalnych, bardzo często, jak pokazują statystyki, spotykając się przy tym z propozycjami przyjęcia łapówki. W trakcie rutynowych kontroli wyłapują inne nieprawidłowości czy przestępstwa. Zdarza się, że podczas rutynowej kontroli auto okazuje się być kradzione. Mają miejsce również przypadki, gdy właściciel samochodu jest poszukiwany kilkoma listami gończymi oraz próby przewozu kilku tysięcy paczek papierosów bez polskiej akcyzy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA