Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki kierowcy
Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, kierowca w razie uczestniczenia w wypadku drogowym, zobowiązany jest zatrzymać pojazd, zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego w miejscu wypadku, usunąć pojazd jeżeli nie ma zabitego lub rannego oraz podać swoje dane na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
REKLAMA
Sytuacja komplikuje się jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny. Wówczas kierowca musi udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję. Brak udzielenia pomocy ofiarom wypadku jest wykroczeniem.
Trudno jest jednak o udzielenie pomocy w sytuacji, kiedy kierowca nie jest wyposażony w apteczkę pierwszej pomocy. Od kilku lat w Polsce posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe, specjaliści podkreślają jednak, że to nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo ofiar wypadków. Kierowcy mimo obowiązku niesienia pomocy ofiarom wypadku, nie mogą tego wymogu realizować z powodu braku odpowiednich narzędzi w jakie zaopatrzona jest apteczka samochodowa.
Zobacz: Moto porady
Obowiązkowa apteczka samochodowa
Zarówno polski ustawodawca jak i przepisy unijne nie obligują kierowców do posiadania apteczki samochodowej jako niezbędnego wyposażenia samochodu. Jednak istnieją od tej powszechnej zasady liczne wyjątki. Według rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w pojazdach takich jak:
- Autobus
- Taksówka
- Samochód ciężarowy przewożący osoby
- Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania
Wyposażenie apteczki samochodowej
Jak podkreślają specjaliści mimo braku obowiązku posiadania apteczki warto rozważyć jej zakup. Należy przy tym zapoznać się jakie jest jej wyposażenie. Najtańsze apteczki nie gwarantują odpowiedniej ilości medykamentów potrzebnych do ratowania życia. Przy zakupie najlepiej konsultować się z aptekarzem. Koszty związane z zakupem wahają się pomiędzy 10 a 80 zł. Warto jednak wydać pieniądze na zakup, gdyż każdemu może przytrafić się sytuacja, że to od niego będzie zależało życie drugiej osoby.
Zobacz serwis: Auto i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.