REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji

A.P.
Kolizja a ubezpieczenie Fot. Fotolia
Kolizja a ubezpieczenie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie sprawcy wypadku jest niezbędne celem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jak i kiedy należy wypełnić takie oświadczenie?

Stłuczka

W przypadku stłuczki, w której nie ma rannych lub zabitych nie ma obowiązku wzywania Policji. Przepis art. 44 Prawa o ruchu drogowym w sytuacji stłuczki określają obowiązki jej uczestników, uznając, iż są oni obowiązani:

REKLAMA

  • - zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • - przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
  • - niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
  • - podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Ubezpieczenie

Brak udziału Policji w zdarzeniu powoduje jednak, iż powinniśmy zadbać o kwestie ubezpieczeniowe. Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia OC.

Brak takiego ubezpieczenia będzie oznaczać, że poszkodowany w wypadku odszkodowanie będzie mógł uzyskać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W celach ubezpieczeniowych należy przede wszystkim zadbać o to, by sprawca wypadku napisał odpowiednie oświadczenie. Oczywiście jest to możliwe, gdy wina sprawcy nie jest przez niego kwestionowana. W przypadkach spornych należy jednak wezwać Policję.

Oświadczenie sprawcy

Samo oświadczenie sprawcy nie jest dokumentem formalnym. Nie ma jakiejś przypisanej prawem formy czy wzoru, który należy wypełnić. Samo oświadczenie może przybrać postać zwykłego dokumentu. Należy jednak pamiętać o tym, że w jego treści muszą znaleźć się określone treści. Nie należy również zapomnieć o tym, by zostało ono podpisane własnoręcznie przez sprawcę wypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Co zrobić w razie wypadku?

Rola oświadczenia wynika przede wszystkim z reguł dowodowych. Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Zatem zgłaszając się do ubezpieczyciela będziemy musieli przedstawić odpowiednie dowody niezbędne do objęcia ubezpieczeniem. W takim przypadku niezbędne zatem będzie udowodnienie osoby sprawcy, jego winy, posiadanego ubezpieczenia oraz okoliczności zdarzenia. Takie funkcje będzie spełniać właśnie oświadczenie.

Jak sporządzić oświadczenie? Czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA