Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji
REKLAMA
REKLAMA
Stłuczka
W przypadku stłuczki, w której nie ma rannych lub zabitych nie ma obowiązku wzywania Policji. Przepis art. 44 Prawa o ruchu drogowym w sytuacji stłuczki określają obowiązki jej uczestników, uznając, iż są oni obowiązani:
REKLAMA
- - zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- - przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
- - niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
- - podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Ubezpieczenie
Brak udziału Policji w zdarzeniu powoduje jednak, iż powinniśmy zadbać o kwestie ubezpieczeniowe. Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia OC.
Brak takiego ubezpieczenia będzie oznaczać, że poszkodowany w wypadku odszkodowanie będzie mógł uzyskać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
W celach ubezpieczeniowych należy przede wszystkim zadbać o to, by sprawca wypadku napisał odpowiednie oświadczenie. Oczywiście jest to możliwe, gdy wina sprawcy nie jest przez niego kwestionowana. W przypadkach spornych należy jednak wezwać Policję.
Oświadczenie sprawcy
Samo oświadczenie sprawcy nie jest dokumentem formalnym. Nie ma jakiejś przypisanej prawem formy czy wzoru, który należy wypełnić. Samo oświadczenie może przybrać postać zwykłego dokumentu. Należy jednak pamiętać o tym, że w jego treści muszą znaleźć się określone treści. Nie należy również zapomnieć o tym, by zostało ono podpisane własnoręcznie przez sprawcę wypadku.
Zobacz: Co zrobić w razie wypadku?
Rola oświadczenia wynika przede wszystkim z reguł dowodowych. Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Zatem zgłaszając się do ubezpieczyciela będziemy musieli przedstawić odpowiednie dowody niezbędne do objęcia ubezpieczeniem. W takim przypadku niezbędne zatem będzie udowodnienie osoby sprawcy, jego winy, posiadanego ubezpieczenia oraz okoliczności zdarzenia. Takie funkcje będzie spełniać właśnie oświadczenie.
Jak sporządzić oświadczenie? Czytaj w części drugiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.