REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy trzeba wymienić opony – przebieg, głębokość bieżnika. Czy opony maja datę ważności?

Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, iż pojazd nie może być wyposażony "w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm". Czy jednak warto czekać aż opony będą tak zużyte? Co z ich terminem ważności?

Dlaczego opony się ząbkują – czy można jeszcze taką oponę naprawić?

Opona została wyważona na stanowisku, a po założeniu do samochodu na kierownicy wyraźnie czuć drgania, jakby auto cały czas jechało po nierównej nawierzchni? To może oznaczać, że opona jest „wyząbkowana”. Na czym polega takie uszkodzenie, czy da się jeszcze coś z takim ogumieniem zrobić?

Jakie oznaczenia znajdują się na oponie? Co można z nich wyczytać: data produkcji, limit prędkości, wzmocnienie ścianek

Szerokość, profil, wielkość felgi na jakiej powinna być zamontowana, nośność, dopuszczalna prędkość maksymalna, ale też data produkcji i informacje o dodatkowych właściwościach – to wszystko zapisane jest na ścianie bocznej opony. Trzeba tylko wiedzieć JAK te dane rozszyfrować.

Co daje doważanie kół na samochodzie?

Proces doważania kół zamontowanych na samochodzie eliminuje błędy, które powstają w wyniku "laboratoryjnego" wyważania koła na wyważarce.

REKLAMA

Opony z Chin – czy są bezpieczne? Na ile są gorsze od opon renomowanych marek?

Są nowe, tanie, wyglądają dokładnie tak samo jak te renomowanych firm, co więcej mają nawet podobną nazwę. O czym mowa? O oponach z Chin. Takie ogumienie robi ostatnio furorę, szczególnie w internecie. Jaka jest prawda o chińskich produktach oponiarskich?

Opony bieżnikowane. Czy można stosować nalewki?

Szukając niedrogiego ogumienia prędzej czy później trafimy na ofertę opon bieżnikowanych. Takie gumy sprzedawane są zazwyczaj jako „nowe” i kuszą bardzo korzystną ceną. Czy to dobre rozwiązanie, czy nalewki są bezpieczne? Kiedy można je stosować?

Montujemy szersze opony – o czym pamiętać, jakie są wady i zalety gum szerszych niż fabryczne?

Wielu kierowców decyduje się na opony szersze niż te fabryczne. Takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie, ale niesie też ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Jakie? Na co trzeba uważać zakładając szersze opony niż te zalecane przez fabrykę?

Opony do vana – jak je wybrać

Wybierając opony trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim rozmiarze, czy indeksie prędkości. Opony mają też ograniczoną nośność. To oznacza, że do szczególnie ciężkich aut potrzeba specjalnego ogumienia. Najczęściej zapominają o tym kierowcy vanów.

REKLAMA

Opony deszczowe – alternatywa dla zimówek?

Wiele samochodów sprowadzanych do Polski szczególnie z krajów Beneluksu i Holandii jeździ na oponach deszczowych. Czasem zdarza się też, że handlarze próbują sprzedawać takie gumy jako zimówki. Niestety to nie to samo, a użyteczność opon deszczowych w Polsce jest delikatnie rzecz ujmując ograniczona.

Opony run on flat – jak działają, jakie mają wady i zalety. Czy warto je kupić?

Opony run on flat (ROF) to takie, które umożliwiają jazdę nawet bez powietrza. Maja one specjalną konstrukcję i wbrew obiegowej opinii nie nadają się do każdego auta. Dlaczego? Jakie mają zalety i wady?

Dlaczego zimowe opony nie nadają się do jazdy latem?

Zimowe opony trzeba zastąpić letnimi wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni. Dlaczego wymiana jest konieczna?

Jak przechowywać opony?

Większość kierowców ma do swojego auta dwa komplety opon – letnie i zimowe. Co zrobić z oponami, ewentualnie całymi kolami, których w danym sezonie nie używamy? W jaki sposób je właściwie przechowywać?

Opony w samochodzie: jak o nie dbać?

Opony to ważny element bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę i jak je użytkować, aby zawsze były w dobrym stanie?

Zmiana opon z zimowych na letnie, kiedy to zrobić? Ekspert radzi


Opony zimowe należy założyć na auto, gdy temperatura w dzień spadnie poniżej pewnego poziomu. Tak samo działa to w drugą stronę: na wiosnę warto zmienić zimówki na opony letnie.

Zmiana opon a wskazania licznika prędkościomierza


Większe felgi to też przekłamanie wskazań prędkościomierza. Zmiana wielkości koła to również zmiana jego obwodu, od którego zależy prawidłowe działanie wskaźnika prędkości.

Czy przebitą oponę zawsze można naprawić?

Łata na kole ma trwałość nawet 30 tysięcy kilometrów, może więc wytrzymać nawet cały okres "życia" opony. Niestety nie każde uszkodzenie da się załatać.

Czy aluminiowe felgi to dobry wybór? Poradnik eksperta

Potocznie zwane "alufelgami", aluminiowe obręcze są lżejsze od stalowych. Dzięki temu zmniejsza się zużycie zawieszenia i hamulców, auto zacznie też zużywać trochę mniej paliwa.

Dlaczego odpowiednie ciśnienie w oponach jest ważne?


Ciśnienie w oponach samochodowych ma wpływ na zużycie paliwa, żywotność opon oraz bezpieczeństwo jazdy.

Tekstylne łańcuchy śniegowe

Alternatywą dla klasycznych, metalowych łańcuchów, są wygodniejsze i szybsze do założenia łańcuchy tekstylne. Mogą okazać się niezbędne kiedy w trudnych warunkach, przy dużej ilości śniegu, ruszenie z miejsca okaże się niemożliwe.

Koło zapasowe w sprayu - jak go używać?

W nowych autach najczęściej spotykanym widokiem po otwarciu  miejsca na koło zapasowe - jest brak koła zapasowego. Producenci oferują tańszą alternatywę - puszkę z awaryjnym uszczelniaczem opon. Jest łatwa w obsłudze i pozwala na szybkie pozbycie się "kapcia".

Wymiana koła krok po kroku

Najważniejsze przy wymianie koła jest ostrożność i dokładność, aby samochód nie spadł nam z podnośnika a felga została dobrze dokręcona do piasty.

Felgi: polerować, malować czy chromować?


Jest kilka sposobów na poprawę wyglądu naszych felg. Możemy je wypolerować, pomalować lub pochromować. Niektóre z tych czynności możemy wykonać samemu, inne trzeba zlecić specjaliście.

Kiedy opona nadaje się do wymiany?

Są dwa czynniki mające wpływ na podjęcie decyzji o wymianie opon na nowe. Pierwszy z nich to trwałość określana przez producenta. Drugim czynnikiem jest poziom zużycia bieżnika związany z jego głębokością.

Jak zdejmować opony z felg?

Dziś już nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności i tracić czasu na samodzielne naprawy uszkodzonych opon. Za niską cenę, zrobią to za nas warsztaty wulkanizacyjne.

Czym jest spowodowana wyższa cena "zimówek" niż opon letnich?

Eksploatacja samochodu podczas zimowych miesięcy jest droższa niż podczas lata. O cenie opon decyduje głównie rodzaj mieszanki stosowany podczas ich produkcji.

Wpływ ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo

Właściwie napompowane opony mają ogromny i nieoceniony wpływ na nasze bezpieczeństwo. Niestety wciąż jest to lekceważone i większość kierowców, ciśnienie sprawdza jedynie podczas wymiany lub montażu nowego kompletu.

Opony z kevlaru - czy warto?

Bardzo wysoka cena opon wykonanych z kevlaru, działa odstraszająco. Jednak nie na miłośników szybkiej jazdy, którzy kojarzą je z Formułą 1 i dużymi prędkościami. Ale czy takie opony mają zastosowanie w codziennej jeździe?

Gdzie montować opony typu run flat?

Pomimo wyglądu zbliżonego do zwykłych opon, montaż opon typu run flat, powinno się zlecać odpowiednio przeszkolonym ludziom, dysponującym specjalnym sprzętem. Podejmując się montażu na własną rękę, sporo ryzykujemy.

Po wymianie na zimówki czas zadbać o opony letnie

Opony przechowywane we właściwy sposób, pozwolą cieszyć się ich dłuższą eksploatacją. Będą mniej narażone na zużycie i zniszczenie niż opony rzucone bezładnie w kąt garażu.

Co skuteczniej hamuje: opony letnie czy zimowe?

Dwa główne stanowiska dotyczące skuteczności opon, rozbijają się o konkurencję między oponami sezonowymi i całorocznymi. Niestety niewiele osób pamięta, że skuteczność hamowania jest jednym z najważniejszych parametrów.

Jaki "zapas" wybrać?

Pełnowymiarowe koło zapasowe nie jest jedynym wyjściem. Są inne rozwiązania takie jak "dojazdówka" czy specjalny zestaw naprawczy. Przedstawiamy możliwe rozwiązania po stracie opony.

Co ile należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach? Według statystyk, grubo ponad połowa użytkowników dróg jeździ na co dzień z niewłaściwym ciśnieniem w oponach. Tymczasem zbyt wysokie lub zbyt niskie ma negatywny wpływ na ich zużycie i nasze bezpieczeństwo.

Wymiana śrub w kołach. Poradnik eksperta

Rdza na śrubach ma istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Warto jest je co pewien czas wymieniać. Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe przechowywanie opon

Posiadacze garażu lub pomieszczenia gospodarczego, mają ten komfort, że nie muszą ponosić dodatkowych wydatków związanych z przechowywaniem ogumienia u wulkanizatora.

Niewłaściwie ciśnienie w oponach i jego konsekwencje

Wielu kierowcom wydaje się, że opony zmieniane sezonowo, bezproblemowo poradzą sobie do następnej wymiany bez ich ingerencji. Tymczasem taka ignorancja niekorzystnie wpływa na komfort jazdy i jej ekonomię.

Czy na zimę jest zalecane inne ciśnienie w oponach?

Opona napompowana do wartości 2 barów w warunkach garażowych w temperaturze ujemnej straci na wartości ciśnienia nawet 0,5 bara.Opony samochodowe w ujemnych temperaturach potrafią stracić nawet 0,5 bara w stosunku do standardowej wartości 2 barów jaką mają w momencie kiedy auto znajduje się w warunkach garażowych.

Kiedy przychodzi czas na zmianę i jakie opony wybrać?

W okresie jesienno zimowym nadchodzi czas kiedy należy przygotować się na wymianę opon na zimowe. Rynek wciąż się powiększa, producentów jest coraz więcej a w związku z tym trafia na niego wiele produktów niewiadomego pochodzenia.

Jak nie zostać naciągniętym podczas wymiany opon?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wszyscy wulkanizatorzy są nieuczciwi.  Niestety część z nich tylko czeka aby wykorzystać okazję i naciągnąć nieświadomego użytkownika. W artykule prezentujemy na co zwrócić szczególną uwagę.

Wpływ rozmiaru kół na prowadzenie

Na ulicach coraz częściej pojawiają się samochody o niestandardowym rozmiarze opon i felg.  Ma to na celu nie tylko poprawienie trakcji ale również zwiększenie atrakcyjności wizualnej auta.

Jaką szerokość opon zimowych wybrać?

Sezon zimowy to czas zakupu i wyboru opon zimowych. W tym poradniku doradzimy jak wybrać opony o odpowiednich parametrach i czy stosowanie węższych opon zimą ma sens.

Odnawianie felg stalowych - jak to zrobić?


Stalowe felgi rdzewieją. Nie trzeba jednak wtedy kupować nowych. Można je zregenerować samemu.

Opona używana czy opona nowa?

Zakup opon to kosztowna sprawa. Dlatego wielu kierowców staje przed dylematem, czy wybrać opony tańsze ale częściowo już zużyte, czy opony nowe prosto ze sklepu. W tym poradniku podpowiemy, co będzie lepszym i bezpieczniejszym wyborem.

Jakie wybrać opony: asymetryczne czy kierunkowe?

Wybór rodzaju bieżnika zawsze stawia nas przed dylematem. Aspekt wizualny nie może przeważyć nad tym jak opona zachowuje się na drodze. Przybliżamy wzory bieżników jakie możemy spotkać w ofercie współczesnych producentów.

Jak uniknąć nierównomiernego zużywania się opon?

Jest kilka powodów nierównomiernego zużycia opon. Bieżnik zużywa się nierównomierne zawsze za sprawą niedopatrzeń kierowców. Poradnik ma na celu podpowiedzenie, jak uniknąć doprowadzenia naszych opon do takiego, złego stanu.

Co wybrać: koło zapasowe czy zapas w sprayu?

Producenci aut coraz rzadziej wyposażają samochody w pełnoprawne koło zapasowe. Kierowcy otrzymują koło zapasowe w sprayu. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której okazuje się, że jest ono nieskuteczne i uniemożliwi nam dalszą jazdę.

Szersza opona = lepsza opona?

Czy szersze opony to lepsze opony? Cześć użytkowników uważa, że szersza opona zapewniając lepszą przyczepność, zapewnia większe bezpieczeństwo. Inni kierują się opinią, że to bezsensowny wydatek, który tylko lepiej wygląda. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dystanse do felg - czy warto je zakładać?

Dystanse gwarantują większy rozstaw kół, a przez to agresywniejszy wygląd auta. Montaz jest bardzo prosty, jednak należy pamiętać o kilku sprawach.

Uszkodzenia i odkształcenia felg i opon - jak je sprawdzić? Ekspert radzi

Jeśli felgi i opony są zniekształcone, łatwo to wykryć nawet w warunkach domowych. Przedstawiamy, jak sprawdzić opony i felgi.

Jak dbać o właściwą eksploatację opon?

Stan i jakość naszych opon mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ignorowany przez kierowców zły stan bieżnika może doprowadzić do tragedii. Nie jest on w stanie odprowadzić nadmiernej ilości wody.

Masz nadmiernie zużyte opony? Zobacz najczęstsze przyczyny

Opony to ta część pojazdu, która mając duże znaczenia dla naszego bezpieczeństwa, zużywa się dość szybko. To jak długo możemy używać jednego kompletu zależy od wielu czynników. Nawet przy naprawdę oszczędnej jeździe ciężko przekroczyć 100 000 km.

REKLAMA