REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Felgi: polerować, malować czy chromować?

Jakub Czyżkowski
fot. Dodge
fot. Dodge

REKLAMA

REKLAMA

Jest kilka sposobów na poprawę wyglądu naszych felg. Możemy je wypolerować, pomalować lub pochromować. Niektóre z tych czynności możemy wykonać samemu, inne trzeba zlecić specjaliście.

Kolor? Polerka? Chrom?

REKLAMA

Każdy tuningując swoje auto wie, że bez ładnej felgi wygląd auta nigdy nie jest zadowalający. Są różne metody dodania połysku naszym felgom. Zakłady lakiernicze oferują malowanie felg i ich lakierowanie co przy odpowiednim doborze koloru może dawać świetny efekt współgrając kolorystycznie z elementami naszego pojazdu. Trzeba jednak bardzo uważać gdyż lakier jest bardzo delikatny i przy zbyt cienkiej jego warstwie, najdrobniejsze obtarcia mogą spowodować jego odpadanie. Wszystko oczywiście zależy od jakości wykonania oraz eksploatacji. Musimy pamiętać, że nie zawsze tanio znaczy dobrze a niewielka dopłata za warstwowe nałożenie lakieru może oszczędzić nam rozczarowań przez długi czas. Odpowiednie kosmetyki do lakieru pozwalają utrzymać efekt połysku i nasycenia wybranego przez nas koloru.

Zobacz również: Jak odnowić felgi samochodowe?

Felgę aluminiową możemy bez niczyjej pomocy spolerować na połysk sami. Jest to kolejna metoda zmiany wizerunku naszego koła. Papier ścierny w różnych grubościach, pasta polerska i troszkę naszego potu dadzą na pewno zadowalający efekt. Można oczywiście zlecić to odpowiednim zakładom, ale wtedy już musimy liczyć się z kosztami. Polerka felgi nadaje jej, prawie że lustrzanego blasku. Trzeba niestety bardzo uważać w zimę kiedy jezdnie sypane są "solą", która może spowodować korozję. Warto też unikać myjni automatycznych, których aktywne piany momentalnie potrafią zniszczyć efekt połysku. Raz na jakiś czas trzeba będzie również odświeżyć nasze felgi, taką samą metodą, ale już na pewno mniejszym nakładem pracy. Metoda bardzo efektowna i co najważniejsze nie wymaga dużych nakładów pieniężnych.

Zobacz również: Jak dobrać felgi i koła o innym rozmiarze?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Połysk, połyskiem, a jak byśmy chcieli mieć felgi tak błyszczące, że mogli byśmy się w nich nawet przejrzeć? Rozwiązaniem jest chrom. Koszt zakupu nowych, oryginalnie chromowanych felg sięga kilku, niekiedy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego coraz więcej zakładów galwanizacyjnych w swoich ofertach proponuje chromowanie felg. Warto zwracać uwagę na metody chromowania, od których zależy jakość i żywotność żądanego efektu. Ceny są przeważnie bardzo konkurencyjne i kilkukrotnie niższe od kosztów zakupu nowych chromowanych felg lecz trzeba się liczyć z niższą jakością. Bardzo efektowną metodą chromowania jest metoda warstwowa, która z reguły jest droższa, ale zapewni jakość i trwałość przy drobnych obtarciach. Zbyt cienka warstwa bądź czy nieodpowiednie przygotowanie felgi (odtłuszczanie, trawienie, rozjaśnianie, cynkowanie) powodować będzie podobne problemy jak w przypadku lakieru. Chrom będzie po prostu odpadał warstwami i pękał w kolejnych miejscach. Istnieją również okleiny dające efekt chromu na felgach, lecz efekt jest krótkotrwały a po pewnym czasie okleiny odchodzą i auto wygląda fatalnie.

Podsumowując, warto przeanalizować, który zabieg kosmetyczny dla naszych felg będzie najbardziej odpowiedni. Kolorystyczna wariacja w zakładzie lakierniczym, oślepiający blask chromu czy może po prostu troszkę poświęcenia przy polerowaniu? Decyzję każdy musi podjąć sam.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA