REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przebitą oponę zawsze można naprawić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Max Trela
Niestety, nie da się załatać każdej dziury.
Niestety, nie da się załatać każdej dziury.

REKLAMA

REKLAMA

Łata na kole ma trwałość nawet 30 tysięcy kilometrów, może więc wytrzymać nawet cały okres "życia" opony. Niestety nie każde uszkodzenie da się załatać.

To, czy przebitą oponę da się naprawić zależy od typu uszkodzenia, ale i od uczciwości wulkanizatora. Generalnie z powodzeniem można załatać większość przebić czoła opony, pod warunkiem, że nie są one zbyt duże. Wiele warsztatów podejmie się każdej naprawy, mimo że będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Są bowiem uszkodzenia, których nie da się zawulkanizować.

REKLAMA

Uszkodzony bok opony

Łatki nie pomogą, jeśli uszkodzona została któraś ze ścian bocznych opony. Próbować zawulkanizować można jeszcze wąskie przebicie (nakłucie szpikulcem), jeśli jednak ściana jest przetarta albo przecięta na pewnej długości, wtedy naprawa wystarczy co najwyżej na kilkaset kilometrów.

Stara opona wymaga wymiany

Jeśli opona jest sparciała i zaczyna z niej uchodzić powietrze, choć nie widać konkretnego miejsca przebicia, wtedy też ma co liczyć na pomoc wulkanizatora. Sparciałej gumy nie da się ponownie zawulkanizować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Na co zwracać uwagę przy zakupie felg tunerskich?

Oponę z której uchodzi powietrze przez tzw. perforację, niestety można tylko wymienić.

Nie ma bieżnika? Nie ma co łatać

Naprawy opony nie dokonuje się również w przypadkach, gdy nie powinno się już na niej jeździć. Uczciwy wulkanizator nie zdecyduje się na naprawę nadmiernie zużytej opony, chociażby ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Zobacz też: Czy przez zmianę opon licznik będzie przekłamywał?

Przypomnijmy, że minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić 3 milimetry. Jeśli nie mamy miernika, żeby ją sprawdzić, wystarczy odnaleźć na oponie specjalne markery. Jeśli są już częścią bieżnika, wtedy opona utraciła fabryczną gwarancję...

Jazda na przebitej oponie i łatki w sprayu

Ostatnią grupę uszkodzeń nienaprawialnych stanowią te, na które decydujemy się poniekąd sami.

Punkt pierwszy - pianka uszczelniająca, czyli tzw. łatka w sprayu... Jeśli nie mamy koła zapasowego, a jedynie uszczelniacz, wtedy trudno będzie znaleźć wulkanizatora, który naprawi oponę profesjonalnie. Wszystko przez to, że przed założeniem łatki trzeba dokładnie usunąć preparat z opony.

Zobacz też: Felga: polerowanie, malowanie czy chromowanie?

Do wyrzucenia nadają się też opony run on flat, czyli takie teoretycznie przystosowane do jazdy po przebiciu, jeśli zdecydujemy się przejechać bez powietrza dystans większy niż kilkaset metrów.

Usztywniane ścianki opon i obręcz ochronna będą spełniać swoje zadanie - bronić przed uszkodzeniami felgę i zawieszenie - nawet przez kilkadziesiąt kilometrów. Niestety bardzo szybko się przy tym bezpowrotnie niszczą.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA