Co ile należy sprawdzać ciśnienie w oponach?
REKLAMA
REKLAMA
Akcja zatytułowana „Tydzień Dobrego Ciśnienia”, podczas której eksperci sprawdzili ciśnienie i stan bieżników w 14 tysiącach samochodów i tak wypadała lepiej niż przed rokiem. W 2009 roku aż 71 procent Polaków nie przykładało uwagi do prawidłowego ciśnienia w ogumieniu. Na szczęście z badań wynika, że prawidłowy stan bieżnika miała zdecydowana większość samochodów, a średnia ogólnokrajowa to bieżnik o głębokości 5,03 mm, gdy minimalny dopuszczany bieżnik to 1,6 mm.
REKLAMA
Zobacz również: Czy naprawić koło po wjechaniu w dziurę?
Ciśnienie należy sprawdzać okresowo, aby uwzględnić wpływ czasu, zmiany temperatury otoczenia lub ewentualnego niewielkiego przebicia opony.
Ciśnienie powietrza w oponie zalecane w instrukcji użytkowania pojazdu, to ciśnienie „na zimno”. Oznacza to, że należy je sprawdzać rano przed jazdą lub przed wzrostem temperatury otoczenia, bądź wystąpieniem oddziaływania promieni słonecznych.
Zobacz również: Co oznaczają symbole na oponach?
Aby wartość ciśnienia w oponie była jak najbardziej stała, musimy ją często kontrolować. Raz w miesiącu i przed dłuższymi wyjazdami to minimum, zaś optymalnie - co dwa tygodnie. Umożliwia to uzupełnianie pojawiającego się z czasem spadku ciśnienia oraz wykrycie wszelkich spadków, wynikających z niewielkich uszkodzeń opony, zanim spadnie ono znacznie i uszkodzeniu ulegnie struktura wewnętrzna opony.
Co zapewnia nam prawidłowe ciśnienie?
- optymalne osiągi opon
- obniżenie zużycia paliwa
- stabilizacja struktury opony
- właściwa reakcji, trakcji i prowadzenia opony
REKLAMA
REKLAMA