REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Slicki, kolce – jakich opon nie można używać na publicznych drogach.

Max Trela
Nie ma żadnych ograniczeń w sprzedaży opon bez homologacji
Nie ma żadnych ograniczeń w sprzedaży opon bez homologacji

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew temu co widać na ulicach wielu polskich miast i miasteczek, niektóre wynalazki nigdy nie powinny znaleźć się na publicznych drogach... Zasada ta dotyczy również opon. Jakich opon nie wolno używać w ruchu drogowym i dlaczego? Co grozi za jazdę na oponach torowych czy z kolcami?

Zacznijmy od tego, ze wcale nie trudno „naciąć” się na kupno opon bez drogowej homologacji. Na rynku jest spora oferta opon, które nie zostały dopuszczone do poruszania się po publicznych drogach i niestety nie ma ograniczeń w ich sprzedaży. Dlaczego? Bo takie opony stosuje się do sportu motorowego, chociażby do bardzo popularnego ostatnio driftingu, który pożera ogumienie... To dlatego również takie opony mimo doskonałych parametrów kuszą atrakcyjną cena.

REKLAMA

Zobacz też: Czym jest spowodowana wyższa cena "zimówek" niż opon letnich?

Problem z ogumieniem niehomologowanym na drogi publiczne jest jeden – jeśli chcemy żyć w zgodzie z prawem, możemy na nich jeździć tylko po torach i drogach prywatnych (o ile właściciel drogi na to zezwala) i na wszelkiego rodzaju obiektach zamkniętych.

Jak nie dać się nabrać?

Każda opona dopuszczona do ruchu na drogach w naszym kraju musi posiadać jedno z dwóch oznaczeń: DOT lub ECE (czasem pojawia się też „E” lub „e”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrót DOT oznacza, że opona uzyskała oficjalny certyfikat zezwalający na sprzedaż i użytkowanie na terenie USA, ale i większości krajów europejskich.

Oznaczenie ECE, e lub E to informacja, że ogumienie posiada homologację do użytkowania na ternie całej Unii Europejskiej.

Najczęściej opony posiadają obydwa oznakowania jednocześnie i można je znaleźć na ściance bocznej, blisko wewnętrznego rantu, mniej więcej tam gdzie możemy odczytać numer seryjny i informacje o dacie produkcji.

Ale kto to sprawdzi...

Na koniec dodajmy jeszcze ostrzeżenie dla wszystkich, którzy myślą, że policja nie zorientuje czy można na konkretnych oponach poruszać się po drogach. Otóż nawet jeśli policjant nie będzie miał pewności, a jedynie przypuszczenia, to i tak może odebrać nam dowód rejestracyjny i skierować auto na badania techniczne. Na brak wiedzy w tym temacie diagnostów nie ma co liczyć...

Zobacz też: Jak właściwie wymieniać opony?

REKLAMA

Dodajmy również, że poruszanie się na drogach na oponach nie homologowanych jest traktowane tak jakby całe auto nie miało ważnego przeglądu technicznego. A to oznacza mandat w wysokości 500 złotych, konieczność wykonania dodatkowych badań technicznych (130 złotych) i godziny spędzone w urzędzie komunikacyjnym!

Zupełnie inną grupą produktów są opony czysto wyczynowe. Takie ogumienie jest dostępne zazwyczaj na zamówienie i jest na nim wyraźne oznakowanie mówiące o przeznaczeniu na tor czy do rajdów.

Abstrahując od ceny – która jest na tyle wysoka, że wyklucza możliwość zakupu przez przypadek – takie opony mają specjalną rzeźbę bieżnika. Przepisy ABSOLUTNIE zabraniają jazdy na gładkich slickach i oponach z kolcami. Pierwsze nie spełniają warunku głębokości bieżnika i nie nadają się do jazdy w deszczu. Drugie ze względu na metalowe kolce niszczą drogę i można z nich legalnie korzystać tylko na tzw. drogach lodowych w Skandynawii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA