REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy trzeba wymienić opony – przebieg, głębokość bieżnika. Czy opony maja datę ważności?

Max Trela
Opony nie mają daty ważności, jedynie datę produkcji, fot. Fotolia
Opony nie mają daty ważności, jedynie datę produkcji, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, iż pojazd nie może być wyposażony "w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm". Czy jednak warto czekać aż opony będą tak zużyte? Co z ich terminem ważności?

Kiedy zmienić opony na nowe? Złośliwi odpowiedzą zapewne, że wtedy, gdy te obecne są już niedobre... To tylko dowodzi, że wyznaczenie optymalnego momentu zmiany nie jest proste i zależy od wielu czynników.

REKLAMA

Pierwszy z nich to oczywiście zużycie. Ten parametr jest o tyle istotny, że zużycie opony może zbadać nawet największy laik. Na bieżnikowanym obwodzie opony jest zazwyczaj wskaźnik maksymalnego zużycia. Jest to linia łącząca poszczególne kostki bieżnika od zewnątrz do wewnątrz opony, która zaczyna być wyraźnie widoczna mniej więcej gdy opona jest zużyta w 50%. Znacznik zaczyna być częścią pracującego bieżnika, gdy zostaje już tylko 30% bieżnika i wtedy bezwzględnie trzeba pomyśleć o nowym ogumieniu.

Zobacz też: Jak właściwie wymieniać opony?

REKLAMA

Co robić gdy nasza opona nie ma takiego wskaźnika? Pozostaje posłużyć się linijką bądź suwmiarką. Według polskich przepisów głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 milimetra. Warto pamiętać jednak, że to wartość skrajnie niska, przy której nawet najlepsze opony nie będą już zachowywały odpowiednich parametrów - szczególnie podczas opadów deszczu, a tym bardziej śniegu.

Przyjmuje się, iż powinniśmy pomyśleć o wymianie opon letnich na nowe, kiedy wysokość bieżnika spada poniżej 3 mm. W przypadku opon zimowych, zaleca się, aby wymienić je na nowe przy wysokości bieżnika 4 mm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bieżnik to nie wszystko

Co jeszcze powinno nas zmotywować do szybkiej wymiany opon na nowe? Oglądając oponę należy wypatrywać oznak starzenia się gumy. Jeśli zaczynają się pojawiać poprzeczne pęknięcia na boku opony, oznacza to, że pora szybko szukać nowego kompletu.

W końcu rzecz najbardziej oczywista – uszkodzenia mechaniczne. Opony kwalifikują zawsze do wymiany gdy uszkodzeniu ulega ściana boczna, opasanie i rant. Uczciwy wulkanizator nigdy nie podejmie się naprawy tego typu „awarii” wiedząc, że nie może bać ani gwarancji skuteczności, ani bezpieczeństwa naprawy.

Czy opona ma termin ważności?

Zacznijmy od tego, że opony nie mają ustalonego terminu przydatności do użycia. Na boku opony znajduje się tylko DATA PRODUKCJI, a zalecenia w polskim prawie mówią, że można handlować oponami nowymi, których data produkcji sięga do 36 miesięcy wstecz. Takie gumy mają wtedy 2 lata gwarancji, a zatem łatwo wyliczyć, że producenci muszą gwarantować niezmienne właściwości i jakość opony przez co najmniej 5 lat.

Zobacz też: Gdzie montować opony typu run flat?

Druga sprawa to fakt, że guma rzeczywiście szybko się starzeje, a zatem z wiekiem jej właściwości powoli, ale systematycznie stają się coraz gorsze. Proces ten zaczyna się w momencie gdy opona opuszcza linię produkcyjną i prawidłowe przechowywanie może go tylko spowolnić, ale nie zatrzymać. Pamiętajmy zatem, że to, że opona będzie się jeszcze mieściła w gwarancyjnych normach producenta wcale nie musi oznaczać, iż jej osiągi będą nas jeszcze satysfakcjonowały.

Zakup opony która ma ponad 5 lat odbywa się – również zgodnie z prawem – na własne ryzyko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA