REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opony w samochodzie: jak o nie dbać?

Magdalena Jakubowska
Opony muszą być w dobrym stanie; fot. Newspress
Opony muszą być w dobrym stanie; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Opony to ważny element bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę i jak je użytkować, aby zawsze były w dobrym stanie?

Po pierwsze powinniśmy unikać ostrego wchodzenia w zakręty oraz ostrego hamowania. Jeżeli do zakrętu zbliżamy się zbyt szybko, przyhamujmy (łagodnie) i wejdźmy w zakręt delikatniej. Aby uniknąć ostrego hamowania powinniśmy przewidywać sytuację, patrzeć daleko do przodu oraz utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów.

REKLAMA

REKLAMA

Po drugie powinniśmy zmieniać opony we właściwym czasie. Opony zimowe powinniśmy zmienić na letnie, jeżeli temperatura nie spada już poniżej 7 stopni C. Opony letnie w zbyt niskiej temperaturze nie spełniają swoich funkcji, a jazda na oponach letnich zimą jest niebezpieczna. Wielu kierowców zakłada opony zimowe jedynie na dwa napędowe koła samochodu. Nie jest to jednak wystarczające dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy.

Różnica w przyczepności opon zimowych i letnich sprawia, że na lodzie tył lub przód samochodu jest zarzucany w bok. Opony trzeba kupować i wymieniać w kompletach po cztery. Ponadto wszystkie opony w samochodzie muszą mieć tą samą wielkość i rodzaj budowy. Niekiedy zaleca się założenie opon zimowych o rozmiar większych od letnich. Jeśli mamy wybór między oponami szerszymi i węższymi, na mokre nawierzchnie lepiej wybrać węższe, gdyż opony szerokie w jeździe przez kałuże tracą kontakt z nawierzchnią. Opony szerokie są trwalsze, ale i droższe. Nowe opony zimowe powinny mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm.

Zobacz też: Kiedy nie można naprawić przebitej opony?

Ważne jest również, aby odpowiednio przechowywać opony. Warto przeanalizować zlecenie przechowania opon wulkanizatorowi bądź specjalnej przechowalni. Ponadto powinniśmy ustawić zbieżność kół. Nieprawidłowo ustawiona zbieżność kół spowoduje nierównomierne i przyspieszone zużycie opony. Poza tym niezwykle ważna jest kontrola ciśnienia w oponach. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może prowadzić do zbyt szybkiego ich zużycia oraz do nierównomiernego ścierania. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać na zimnych oponach najlepiej co parę tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie, unikajmy poślizgów przy gwałtownym ruszaniu. Takie poślizgi szczególnie łatwo jest wykonać na nawierzchni o słabej przyczepności, na mokrej lub oblodzonej drodze. Ponadto nie palmy gumy oraz nie zawracajmy na ręcznym.

Po czwarte, szczególnie dbajmy o opony latem. Nie wystawiajmy ich na słońce, jeżeli mamy możliwość zaparkować samochód w innym miejscu.

Zobacz też: Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?

Po piąte, nie parkujmy wciskając się na krawężnik. Przy parkowaniu prostopadłym lub ukośnym, jeżeli dojedziemy do samego krawężnika, możemy odkształcić opony, natomiast jeżeli zaparkujemy równolegle zbyt blisko krawężnika, możemy mocno otrzeć oponę lub ją nawet odkształcić, gdy przyciśniemy ją do krawężnika.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA