REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opony w samochodzie: jak o nie dbać?

Magdalena Jakubowska
Opony muszą być w dobrym stanie; fot. Newspress
Opony muszą być w dobrym stanie; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Opony to ważny element bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę i jak je użytkować, aby zawsze były w dobrym stanie?

Po pierwsze powinniśmy unikać ostrego wchodzenia w zakręty oraz ostrego hamowania. Jeżeli do zakrętu zbliżamy się zbyt szybko, przyhamujmy (łagodnie) i wejdźmy w zakręt delikatniej. Aby uniknąć ostrego hamowania powinniśmy przewidywać sytuację, patrzeć daleko do przodu oraz utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów.

REKLAMA

REKLAMA

Po drugie powinniśmy zmieniać opony we właściwym czasie. Opony zimowe powinniśmy zmienić na letnie, jeżeli temperatura nie spada już poniżej 7 stopni C. Opony letnie w zbyt niskiej temperaturze nie spełniają swoich funkcji, a jazda na oponach letnich zimą jest niebezpieczna. Wielu kierowców zakłada opony zimowe jedynie na dwa napędowe koła samochodu. Nie jest to jednak wystarczające dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy.

Różnica w przyczepności opon zimowych i letnich sprawia, że na lodzie tył lub przód samochodu jest zarzucany w bok. Opony trzeba kupować i wymieniać w kompletach po cztery. Ponadto wszystkie opony w samochodzie muszą mieć tą samą wielkość i rodzaj budowy. Niekiedy zaleca się założenie opon zimowych o rozmiar większych od letnich. Jeśli mamy wybór między oponami szerszymi i węższymi, na mokre nawierzchnie lepiej wybrać węższe, gdyż opony szerokie w jeździe przez kałuże tracą kontakt z nawierzchnią. Opony szerokie są trwalsze, ale i droższe. Nowe opony zimowe powinny mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm.

Zobacz też: Kiedy nie można naprawić przebitej opony?

Ważne jest również, aby odpowiednio przechowywać opony. Warto przeanalizować zlecenie przechowania opon wulkanizatorowi bądź specjalnej przechowalni. Ponadto powinniśmy ustawić zbieżność kół. Nieprawidłowo ustawiona zbieżność kół spowoduje nierównomierne i przyspieszone zużycie opony. Poza tym niezwykle ważna jest kontrola ciśnienia w oponach. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może prowadzić do zbyt szybkiego ich zużycia oraz do nierównomiernego ścierania. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać na zimnych oponach najlepiej co parę tygodni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie, unikajmy poślizgów przy gwałtownym ruszaniu. Takie poślizgi szczególnie łatwo jest wykonać na nawierzchni o słabej przyczepności, na mokrej lub oblodzonej drodze. Ponadto nie palmy gumy oraz nie zawracajmy na ręcznym.

Po czwarte, szczególnie dbajmy o opony latem. Nie wystawiajmy ich na słońce, jeżeli mamy możliwość zaparkować samochód w innym miejscu.

Zobacz też: Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?

Po piąte, nie parkujmy wciskając się na krawężnik. Przy parkowaniu prostopadłym lub ukośnym, jeżeli dojedziemy do samego krawężnika, możemy odkształcić opony, natomiast jeżeli zaparkujemy równolegle zbyt blisko krawężnika, możemy mocno otrzeć oponę lub ją nawet odkształcić, gdy przyciśniemy ją do krawężnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA