Opony w samochodzie: jak o nie dbać?
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze powinniśmy unikać ostrego wchodzenia w zakręty oraz ostrego hamowania. Jeżeli do zakrętu zbliżamy się zbyt szybko, przyhamujmy (łagodnie) i wejdźmy w zakręt delikatniej. Aby uniknąć ostrego hamowania powinniśmy przewidywać sytuację, patrzeć daleko do przodu oraz utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów.
REKLAMA
REKLAMA
Po drugie powinniśmy zmieniać opony we właściwym czasie. Opony zimowe powinniśmy zmienić na letnie, jeżeli temperatura nie spada już poniżej 7 stopni C. Opony letnie w zbyt niskiej temperaturze nie spełniają swoich funkcji, a jazda na oponach letnich zimą jest niebezpieczna. Wielu kierowców zakłada opony zimowe jedynie na dwa napędowe koła samochodu. Nie jest to jednak wystarczające dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy.
Różnica w przyczepności opon zimowych i letnich sprawia, że na lodzie tył lub przód samochodu jest zarzucany w bok. Opony trzeba kupować i wymieniać w kompletach po cztery. Ponadto wszystkie opony w samochodzie muszą mieć tą samą wielkość i rodzaj budowy. Niekiedy zaleca się założenie opon zimowych o rozmiar większych od letnich. Jeśli mamy wybór między oponami szerszymi i węższymi, na mokre nawierzchnie lepiej wybrać węższe, gdyż opony szerokie w jeździe przez kałuże tracą kontakt z nawierzchnią. Opony szerokie są trwalsze, ale i droższe. Nowe opony zimowe powinny mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm.
Zobacz też: Kiedy nie można naprawić przebitej opony?
Ważne jest również, aby odpowiednio przechowywać opony. Warto przeanalizować zlecenie przechowania opon wulkanizatorowi bądź specjalnej przechowalni. Ponadto powinniśmy ustawić zbieżność kół. Nieprawidłowo ustawiona zbieżność kół spowoduje nierównomierne i przyspieszone zużycie opony. Poza tym niezwykle ważna jest kontrola ciśnienia w oponach. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może prowadzić do zbyt szybkiego ich zużycia oraz do nierównomiernego ścierania. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać na zimnych oponach najlepiej co parę tygodni.
Po trzecie, unikajmy poślizgów przy gwałtownym ruszaniu. Takie poślizgi szczególnie łatwo jest wykonać na nawierzchni o słabej przyczepności, na mokrej lub oblodzonej drodze. Ponadto nie palmy gumy oraz nie zawracajmy na ręcznym.
Po czwarte, szczególnie dbajmy o opony latem. Nie wystawiajmy ich na słońce, jeżeli mamy możliwość zaparkować samochód w innym miejscu.
Zobacz też: Dlaczego warto dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach?
Po piąte, nie parkujmy wciskając się na krawężnik. Przy parkowaniu prostopadłym lub ukośnym, jeżeli dojedziemy do samego krawężnika, możemy odkształcić opony, natomiast jeżeli zaparkujemy równolegle zbyt blisko krawężnika, możemy mocno otrzeć oponę lub ją nawet odkształcić, gdy przyciśniemy ją do krawężnika.
REKLAMA
REKLAMA