Czy trzeba specjalnie dbać o opony? Czy to przedłuży ich "życie"?
REKLAMA
REKLAMA
Co oznacza dbać o opony i jak to robić? Aby wydłużyć żywotność opon warto regularnie i często sprawdzać ciśnienie w ogumieniu. Niewłaściwy jego poziom skutkuje zbyt szybkim zużyciem ogumienia. Zbyt małe ciśnienie w oponach zwiększa zużycie bieżnika na krańcach, a zbyt wysokie ciśnienie w środkowej jego części. Dobór odpowiedniego ciśnienia wpływa również na bezpieczeństwo jazdy.
REKLAMA
Zobacz też: Ciśnienie w oponach – jakie powinno być prawidłowe, jak wpływa na spalanie?
REKLAMA
Po drugie warto sprawdzać stan bieżnika – zwłaszcza kiedy opony nie są nowe i swoje już przejechały. Większość z obecnie dostępnych na rynku opon posiada specjalne, zatopione w swojej strukturze, oznaczenia informujące o krańcowym zużyciu opony (wytarciu bieżnika). Jazda na takich kołach jest bardzo nieodpowiedzialna i może stwarzać poważne zagrożenia na drodze.
Trzecim sposobem na dobrą kondycję opon jest ich okresowa rotacja. Zaleca się, aby zamieniać opony miejscami na osi (prawą oponę przekładamy na lewą stronę i na odwrót...) już po przejechaniu 10-15 tys. km. Jeśli posiadamy opony kierunkowe taka zamiana jest oczywiście niemożliwa – wówczas należy zamienić opony między przednią a tylną osią.
Kolejną czynnością, która pozwala na bezpieczne używanie opon jest ich wyważanie. Zawsze po zamontowaniu opony na obręcz należy w specjalnie do tego przeznaczonej maszynie tzw. wyważarce przeprowadzić wyważenie opony. Jeśli opona nie jest wyważona to komfort jazdy autem nie będzie wysoki, a sama opona będzie ulegała stopniowemu zniszczeniu.
O pielęgnacji słów kilka:
Wcześniej wymienione sposoby „oszczędzania” opon skutecznie wpływają na zmniejszenie zużycia bieżnika opony. Oprócz tego warto dbać również o boki opony i nie chodzi jedynie o estetyką.
Na rynku są dostępne środki chemiczne, które „nabłyszczają” gumę. Oprócz oczywistych zalet w postaci efektu czystości (mokra opona), maja one jeszcze jedną zaletę. Chronią oponę przed szkodliwym efektem działania promieni UV.
Zobacz też: Jak dbać o opony w samochodzie?
REKLAMA
Używając takich środków chemicznych należy jednak bardzo uważnie zapoznać się ze sposobem ich użycia i trzymać się ściśle zaleceń producenta. Chemia może w takim samym stopniu pomóc jak i zaszkodzić. Dlatego radzimy trzymać się sprawdzonych marek, a nie najtańszych specyfików o nieznanym składzie i wątpliwym działaniu.
6 zasad jak dbać o opony:
1. Jazda ekonomiczna sprzyja dłuższej eksploatacji opon. Unikaj gwałtownego ruszania, hamowania i szybkiego pokonywania zakrętów.
2. Ostrożnie w krawężnikami! Najczęstsze uszkodzenia opon dotyczą ścianek bocznych i kordu - większość z nich powstaje w wyniku zbyt agresywnego (szybkiego) pokonywania przeszkód.
3. Do jazdy latem służą opony letnie, zimą zimowe. Opony uniwersalne będą się szybciej zużywać niż sezonowe w każdych warunkach.
4. Odpowiednio przechowuj opony sezonowe.
5. Używaj "kosmetyków do opon" - zabezpieczają one gumę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
6. Dbaj o kondycję zawieszenia. Zbieżność i geometrię sprawdzaj co 30 tyś km.
REKLAMA
REKLAMA