REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Porady związane z ciśnieniem w oponach

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zapoznanie się z kilkoma poradami dotyczącymi właściwego pomiaru i regulacji ciśnienia w oponach, pozwoli uniknąć problemów z ich eksploatacją i przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa.

Przynajmniej raz na 1000 przejechanych kilometrów powinniśmy skontrolować stan ciśnienia w oponach. W tym celu można udać się na stację benzynową i skorzystać z kompresora, lub zakupić w sklepie motoryzacyjnym czujnik do pomiaru ciśnienia. Posiadanie własnego czujnika jest praktycznym rozwiązaniem, jeżeli chcemy dokonywać częstych pomiarów i sprawdzić zależność ciśnienia w oponach ze zużyciem paliwa. Koszt takiego czujnika to około 50 złotych.

REKLAMA

Zobacz również: Czy warto pompować koła azotem?

Jakie ciśnienie?

Przed dokonaniem pomiaru ciśnienia trzeba dowiedzieć się, jaka jest jego odpowiednia wartość dla naszego samochodu. Taką informację można zazwyczaj znaleźć na żółtej nalepce, którą producenci pojazdów naklejają w okolicy drzwi kierowcy. Jeśli jednak naklejka wytarła się lub producent naszego auta umieścił ją w nieznanym nam miejscu, możemy skorzystać z instrukcji obsługi samochodu. Instrukcja powinna być dołączona do dokumentów pojazdu, jeśli jednak jej nie posiadamy, można skorzystać z internetu i ściągnąć ją choćby ze strony producenta, aby w spokoju odszukać interesujący nas temat. Może okazać się, że ciśnienie w przednich oponach powinno być inne niż w tylnych, ze względu na nierównomierny rozkład masy.

Pomiaru dokonujemy, gdy opony są zimne. Pamiętajmy o tym, że rozgrzewają się one w trakcie jazdy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli mamy własny czujnik, możemy sprawdzać ciśnienie np. rano, zanim odjedziemy spod domu. Końcówki przewodów czujników lub kompresorów wyposażone są w zacisk, który trzeba nacisnąć przed zamontowaniem, a następnie zwolnić na wentylu. Podłączeniu opony do urządzenia pomiarowego może towarzyszyć krótki syk powietrza. Jeżeli słyszymy, że powietrze ciągle przedostaje się przez wentyl to znaczy, że źle zamontowaliśmy końcówkę urządzenia i należy zrobić to jeszcze raz. W przeciwnym wypadku pomiar będzie niedokładny.

Zobacz również: Jak przechowywać opony?

Jeśli opony są ciepłe...

REKLAMA

Ciśnienie odczytamy ze wskaźnika czujnika lub kompresora i możemy je wtedy porównać z ciśnieniem zalecanym przez producenta. Gdy dokonujemy pomiaru na stacji benzynowej, mamy od razu możliwość uregulowania ciśnienia. Pamiętajmy jednak, że jeśli opony są rozgrzane, powinniśmy napompować je o około 0,2 bara ponad zalecaną przez producenta wartość.

Ciśnienie w oponach wpływa na nasze bezpieczeństwo a także koszty użytkowania samochodu. Zbyt niskie powoduje większe zużycie paliwa i samych opon. Zbyt wysokie również ma negatywny wpływ na prowadzenie i znacznie obniża bezpieczeństwo jazdy. W ekstremalnym przypadku, jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, skończy się to spadnięciem opony z felgi i ich zniszczeniem. Jeśli wyrobimy w sobie nawyk dokonywania pomiaru raz w miesiącu, pozostanie nam cieszyć się zmniejszonym zużyciem paliwa, opon i podniesionym poziomem bezpieczeństwa podczas jazdy.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA